Házikert

Ültessünk festőnövényeket!

Agrofórum Online

A régi világban, amikor még nem, vagy csak korlátozott mennyiségben lehetett színes ruhákat kapni, nagy keletje volt a festőnövényeknek, amelyeknek gyökereiből, leveleiből, virágaiból meseszép festékeket tudtak kinyerni. Ezek a növények azonban most is izgalmas szegletét képezhetik a kertünknek, kiváltképp, ha napos, tápanyagban gazdag földbe ültetjük őket.

A tapasztalatok szerint ahhoz, hogy elegendő mennyiségű festékanyagot tudjunk kinyerni a növényekből, fajtánként egy négyzetméter hellyel kell számolnunk az ágyásban. Jó tudni, hogy egyes növények csak az első évben adnak igazán erős színanyagot, ezért ezeket érdemes az első év után eltávolítani és mást ültetni a helyükre. Ez természetesen nem vonatkozik a fákra és bokrokra.

Most azonban lássuk, mely növényekből milyen festékanyag nyerhető, és melyik részük tartalmazza a színanyagot!

  • élénk almazöld: kapotnyak (teljes növény), csalán (friss levele)
  • kék: festő csülleng (levele), pitypanggyökér (gyökere), boróka (termése), bodza (bogyója)
  • sötétkék: indigó (levele)
  • vörös: festőbuzér (gyökere), festőmüge (gyökere), ragadós galaj (gyökere), tejoltó galaj (gyökerei, virágai)
  • sárga: festő pipitér (virágai), sárga festőfű (virágai), festő rezeda (virágai), körtefa és fagyal (levele), bodza (levele), körömvirág (virágai), cserszömörce (levelei, ágai)
  • sötétsárgától a narancssárgáig: szépecske (virágai), vöröshagyma (héja), sáfrányos szeklice (virágai)
  • fekete: földibodza (kérge és gyökere), orvosi tüdőfű (gyökere), som (kérge), kőris (kérge)
  • barna: almafa, diófa (kérge), szurokfű (virágai, levelei, szára)
  • zöld: dió, fűz (levele)
  • bíbor: bodza (kérge), rózsa (virágai)

Az ágyásokat jó esetben már ősszel kigazoltuk és megtrágyáztuk, így tavasszal már csak az ültetés vár ránk. Érdemes minden ágyást felirattal ellátni, hiszen így biztosan nem felejtjük el, mit honnan várunk előbukkanni, de ez is egy szép díszítőeleme lehet a kertünknek.

A különféle eljárásokkal kinyert festékek természetes anyagból (gyapjú, len, kender, selyem) készült textilek, fonalak, de fal, fa és papír festésére is használhatóak. A festékanyagok nagy részét vízben ki lehet vonni, a többi pedig éterben vagy borszeszben oldódik. Sok szín eredendően mást mutat, mint amilyenné a kezelés során válik, így például az indigóból kinyert anyagok sokszor sárgás árnyalatúak, és az elkészítési folyamat során, a levegőn válnak kékké. Amennyiben a festőnövényekből kivont festékanyagokkal kelméket színezünk, mindig ügyeljünk rá, hogy a folyamat végén használjunk valamiféle színmegkötő anyagot, így például rézgálicot.

Kelmefestés-kisokos

  1. Viseljünk kesztyűt, különben napokba telhet, mire a bőrünkről lekopik a festék.
  2. Annyi használjunk, amekkora súlyú a festendő kelménk vagy fonalunk.
  3. A növényekből áztatással vagy főzéssel nyerhetjük ki a színanyagok.
  4. A festőnövények szárítva és frissen egyaránt használhatók.
  5. A felhasznált növények mennyiségétől függ a szín erőssége.
  6. Fixáláshoz használjunk rézgálicot, timsót, ecetet.

Érdekesség

Noha a múlt század elején még csak harminc festőnövényt ismertek, napjainkban Székelyföldön több mint hatvan festőnövényt használnak ma is, amelyek java vadon él. Az ezekből nyert festékanyagokkal színezett gyapjúfonalakból híres szőnyegeket készítenek.

Forrás:
Atlasz Kiadó: Gyógy- és fűszernövény kalauz
Wikipedia

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi legyen a zöldségek szárával szezon végén?

2024. október 2. 05:40

Egy kertben semmi sem hulladék, ha fenntartható módon kertészkedünk.

A legszebb őszi balkonnövények

2024. október 1. 09:40

Ősszel kicsit nehezebb a dolgunk, ha szépen mutató növényeket szeretnénk a virágládába ültetni. Mutatjuk, milyen virágokat érdemes választani.

Így menthetjük meg a túlmetszett növényünket

2024. október 1. 08:10

Túlmetszésről akkor beszélhetünk, amikor a növényt túlzottan visszametszik, eltávolítva a szükséges leveleket, ágakat vagy virágokat.

Komposzt vagy mulcs legyen az avarból?

2024. szeptember 30. 16:10

A komposztálás és mulcsolás két hasznos megoldás az avar jótékony felhasználására, de eltérő célokat szolgálnak, más-más előnyökkel járnak.

Jó idő lesz hétvégén! Hozza formába a kertet

2020. március 27. 11:12

Beköszöntött a tavasz, ami mindig sok feladatot tartogat számunkra az udvaron, azonban talán most, hogy az otthonunkhoz vagyunk láncolva, még fontosabb, hogy a kertünk egy idilli, nyugalmas, biztonságot sugárzó pihenőhelyként szolgáljon.

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – A házi rozsdafarkú és az őszapó

2022. január 22. 04:36

Az elmúlt napokban és hetekben ismét a téli időjáráshoz méltó havazás, mínuszok és benépesült madáretetők köszöntenek minket reggelente. Ismerkedjünk meg az etetők ritkább vendégeivel is, hátha szerencsénk lesz hozzájuk! Mit kell tudni az őszapóról és a házi rozsdafarkúról?

A sünök védelme a tavaszi kerti munkák idején

2023. március 18. 13:36

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a tavaszi kertrendezés idején a lombhalmok alatt megbúvó sünök védelmére hívja fel a lakosság és az önkormányzatok figyelmét.

Egész nyáron virágzik a színpompás petúnia

2022. május 11. 07:38

Útmutató a petúnia kertben vagy cserépben való termesztéséhez.