Házikert

Ültessünk nyáriorgona cserjét!

Agrofórum Online

A nyáriorgona, más néven illatos nyáriorgona, pillangó- vagy lepkecserje (Buddleia davidii) egy gyorsan növő, évelő cserje, amely júliustól szeptember végéig hosszúkás, illatos fürtvirágzatával kápráztat el minket. A termesztett változatokon a virágok színe fehér, rózsaszín, liláskék vagy bíborszínű is lehet. Bár a nyáriorgona kevés törődést igényel, kora tavasszal erőteljesebben vissza kell vágni, hogy kellőképpen erősen és dúsan tudjon később kihajtani.

Az 1,5-3 méter magas, ívesen növő cserje rengeteg illatos, mutatós, főként lila és rózsaszínű virágot hoz. Szél terjesztette tokterméseiben évente akár hárommillió mag is fejlődhet. Neve ellenére csak távolabbi rokona az orgonának. A bokrok szépen fejlődnek és remekül mutatnak évelő- vagy cserjés szegélyekben. Legyen azonban türelmes ezzel a növénnyel, mivel előfordulhat, hogy a nyáriorgona csak más évelők után hajt ki tavasszal. A visszametszése azonban minden évben kiemelten fontos a dús lombozat eléréséhez.

Invazív problémák

Az eredetileg Kínában és Japánban őshonos nyáriorgonát sok helyen invazív fajnak minősítették, mivel köztudottan elnyomja az őshonos, az élővilág számára nélkülözhetetlen növényeket. A nyáriorgona meleg éghajlaton káros gyomnövénnyé válhat és agresszíven terjedhet, míg hűvösebb éghajlaton többnyire visszaszorítható, ha a kertészek levágják a virágait.

Nyáriorgona

Megjegyzés: Közismert angol neve (pillangóbokor) ellenére a nyáriorgona nem számít „gazdanövénynek” a pillangók számára, mivel nem járul hozzá a pillangófajok szaporodásához és életciklusához. A hernyók nem táplálkoznak a nyáriorgona leveleiből; a növény legfeljebb csak – sok más virághoz hasonlóan – nektárt biztosít a kifejlett pillangóknak. Ha mégis szeretne nyáriorgonát nevelni, mindenképpen helyezzen el olyan őshonos növényeket mellette, mint például a Selyemkóró, az Évelő őszirózsa vagy a Kapor, ha azt akarja, hogy a pillangók továbbra is a közelben maradjanak.

Nyáriorgona ültetési segédlet

Milyen helyen érzi jól magát?

Válasszon ki egy olyan napsütötte helyet a kertben, ahol nedves és jó vízelvezető képességű talaj.

Mikor kell elültetni?

A cserjéket tavasszal vagy ősszel, a fagyok előtt ültesse el. Tekintse meg az utolsó/első helyi fagyok várható időpontját, és igyekezzen elkerülni azokat.

Hogyan kell elültetni?

Lazítsa fel a talajt 30-35 cm mélyen és keverjen bele egy 5-10 cm vastag komposztréteget. Ásson egy gödröt, amely kétszer akkora átmérőjű, mint a palántatartó edény átmérője. Amikor a növényt a gödörbe helyezi, a gyökérlabda tetejének a talaj felszínével egy szintben kell lennie. Óvatosan töltse vissza a gödröt a gyökérlabda köré. Tömörítse a talajt, majd alaposan öntözze meg.

A nyáriorgona gondozása

  • Növekedés közben bőségesen, egyébként pedig takarékosan öntözze. Nyáron akkor locsolja meg, ha a csapadékmennyiség nem éri el a heti 2,5 cm-t.
  • Kerülje a nyáriorgona trágyázását; a túl sok tápanyag ugyanis a virágzás helyett a levelek növekedését támogatja.
  • Távolítsa el az elszáradt virágokat az új hajtások és bimbók kialakulásának ösztönzése érdekében. Ezenkívül fontos, hogy a virágokat éppen akkor vágja le, amikor azok hervadni kezdenek, hogy ez az invazív növény ne szórja szét a magjait.
  • Minden tavasszal vigyen fel egy vékony réteg komposztot, majd 5-10 centiméternyi mulcsot a nedvesség megtartása és a gyomok visszaszorítása érdekében.
Fehér nyári orgona
  • Hideg, északi éghajlaton akár 15 cm mélyen is terítsen szét mulcsot a törzs körül, hogy a tél folyamán megóvja a növényt.
  • A nyáriorgona nyugalmi állapota nagyon későn ér véget, ezért ne siessen a téli károk felmérésével.
  • A bokornak már az első évben is bőségesen virágoznia kell. Melegebb éghajlaton a bokrok fává nőnek, és robusztus törzset fejlesztenek, amely hámlani kezd; ez természetes folyamat, ne avatkozzon bele.
  • Terjedési területük északi határán lágyszárú évelő növényként viselkednek, a hideg teleken azonban a gyökerükig visszaszáradnak.

A nyáriorgona metszése

A nyáriorgona bokrokat erőteljesen vissza kell vágni, különben a virágaik olyan magasra nőnek, hogy szinte nem lehet látni őket! Mivel a nyáriorgona minden évben gazdagon hoz új hajtásokat, minden tavasszal a lehető legkorábban vissza kell vágni őket a földig (igen, a földig!), még akkor is, ha a növény ágai a tél folyamán nem száradtak el. Még azokon a területeken is szükség van erre az erőteljes metszésre, ahol a szárak megmaradtak, mivel kizárólag ezzel ösztönözheti a növényt arra, hogy továbbra is lendületesen növekedjen és bőségesen hozzon virágokat.

Lepke a nyári orgonán

Ajánlott fajták

Amennyiben tart tőle, hogy a nyáriorgona elnyomja a kertjében élő többi növényt, a következő – mesés látványt nyújtó – alternatívák közül válogathat.

  • Őszirózsa (Symphyotrichum)
  • Bugatölcsér (Penstemon)
  • Méhbalzsam (Monarda)
  • Kúpvirág (Rudbeckia)ű
  • Harangláb (Aquilegia)ű
  • Kasvirág (Echinacea)
  • Aranyvessző (Solidago)
  • Írisz (Iris)
  • Selyemkóró (Asclepias)
  • Rhododendron / Havasszépe (Rhododendron)
  • Szamóca (Fragaria)
  • Vasfű (Verbena)
  • Bangita (Viburnum)
  • Cickafark (Achillea)

Kártevők/ Betegségek

A nyáriorgona vonzza a mezei poloskákat, a hernyókat, a takácsatkákat, a molylepkéket és a pókatkákat. A növényen előfordulhat gombás levélfoltosság és levélelhalás. A nyáriorgona ellenáll a szarvasok pusztításának.

Forrás: https://www.almanac.com/plant/butterfly-bush

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan kell téliesíteni a kerti csapot?

2024. november 22. 06:40

A kemény fagyok beállta előtt téliesíteni szükséges a kerti csapot. Ha nem végezzük el, akkor sok extraköltséget és bosszúságot fog okozni.

A közkedvelt pletyka teleltetése

2024. november 21. 11:10

Alapvetően igen könnyű a tartása, amely miatt kifejezetten népszerű növénynek számít, kül- és beltérben egyaránt.

Sötétkedvelő szobanövények komor otthonokba

2024. november 21. 05:40

Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Cinegefélék I.

2021. november 29. 07:36

Lassan kezdődik a téli madáretetés főidőszaka, amikor szárnyas vendégeinknek nagy szükségük van a segítségünkre. Használjuk ki az alkalmat, és figyeljük meg az etetőhöz érkezőket! Mely cinegefajokat fedezhetjük fel közülük? Ismerkedjünk meg közelebbről a széncinegével, a kékcinegével és a barátcinegével!

Szedd magad a Kertben a tulipánt!

2022. április 2. 17:07

Április hónapban pedig leginkább a tulipán látványában gyönyörködni, azt fotózni, illetve akár szüretelni is a ’Szedd magad’ program keretében. Mindezt pedig Nyíregyházától nem messze, Ferenctanyán.

5 házi fortély, amit a növényeink imádni fognak

2024. július 1. 11:40

Vannak olyan természetes házi trükkök, amelyek segítségével olcsón, pillanatok alatt hatékony növényvédő szereket készíthetünk.

Mit ültessünk az árnyékos kertbe?

2022. május 1. 05:34

Számos olyan példányt is találhatunk, amelyek jobban érzik magukat a hűs árnyékban és a komposztban dús, nyirkos talajban, mint a verőfényben.