Házikert

Vadon gyűjthető augusztusi kincsek erdőn-mezőn

Agrofórum Online

Régen sokkal elfogadottabb volt, hogy az erdőt-mezőt járva az ehető vadnövényeket gyűjtöttük. Manapság meg a társadalom csak egy szűk köre ismeri az ehető vadnövényeket és meri gyűjteni és beilleszteni a mindennapi étkezésbe.

A vadon gyűjthető növények nagy előnye, hogy az érintetlen környezetben sokszor sokkal több rejtett tápanyagot is adnak, amit a háztájiban termelt növényünk nem tud. Miért? Mert az érintetlen talajokon az ökológiai egyensúlynak köszönhetően az enzimek, mikro- és makrotápanyagok is kiegyensúlyozottabbak és sokszor ez már pont elég a jobb tápanyagösszetételhez.

Papsajt

Régen a házikertekben a természetes gyepekben is rengetegszer volt vendég a papsajtmályva és gyerekként előszeretettel szedegettük le róla és ettük meg. A levelek, a fiatal hajtások és a magvak is fogyaszthatók. A leveleket akár nagyobb mennyiségben is felhasználhatjuk salátákba, vagy meg is főzhetők. Az éretlen magvak nyersen és főzve is ehetők. A termésnek egészen sajtíze van. Szárított leveleiből tea főzhető, de a levelek C-vitamint is tartalmaznak, ami természetesen forrázáskor le is bomlik. Cserzőanyagai összehúzó képességet kölcsönöznek neki. Egyébként az erdei mályva felhasználásával megegyezik. Érdekessége, hogy egy laboratóriumi vizsgálatban gyomorfekély ellen hatásosnak bizonyult.

Mirabella

Bár ez a szebbik neve, mert népnyelven fosóka szilvának nevezik, azért a mirabella egy rendkívül finom vadon termő gyümölcs. Elhagyatott tanyavilág megmaradt kertjeben látni főleg, de út mentén is gyakori. Mindig tiszta helyről szedjük, az utak mentén inkább hagyjuk a fákon. Cseresznyeszilva, mirabella, mirabolán, ónabóna, potyóka nevekre is hallgat, lombhullató faként a rózsafélékhez tartozik. Európában még a rómaiak honosították meg, eredeti élőhelye a Kaukázus.

Kiváló lekvárnak, szörpnek is akár, de ehetjük frissen, gyümölcssalátákba, kompótoka vagy gyümölcslevesbe is téve.

Újra hajt: kövér porcsin

Az egyik kedvenc vadnövény, ami sokaknak csak gyomnövény a kövér porcsin, az egyik legmagasabb Omega-3 zsírsavtartalmú növényünk. Augusztusban újra erőre kap és elkezd dúsan hajtani, érdemes lehet salátába begyűjteni. Sokan lefagyasztva tárolják el télire, nagyon más opciója talán nincs is, ha a téli időszakban is a tápanyagaira vágynánk.

A nem ehető: díszszamóca

Sokan keverik össze a vadon is szedhető szamócával, pedig mérgezőnek tekintjük. Legnagyobb ismertetőjele az, hogy az ehető fajokkal szemben ennek sárga a virága és nem fehér vagy rózsaszínesben mosott fehér. Parkokban és gyepekben elszaporodik, így gyakran találkozhatunk vele. Másik ismertetőjele, hogy termése nem csüng a töveken, hanem többnyire felfelé álló.

Erdei szeder

Ha szerencsénk van és jó a szemünk, akkor kirándulás közben erdei szederre is bukkanhatunk. Fekete, apró gyümölcsi méretükben jóval elmaradnak a nemesített szederfajtáktól.

Gombákkal legyünk óvatosak!

Bár kevés volt sokfelé az eső, azért találkozhatunk mindenfelé gombákkal az erdőben. Csak mielőtt a lábosban végezné, mindenképpen kérjük ki gomba-szakellenőr véleményét. Általában viszont akkor szedjük le őket, ha tudjuk legalább nagyjából, hogy mit szedünk, mert egyrészt feleslegesen is dolgozunk a nem ehető gombák szedegetésével, másfelől mert a természetben a számunkra mérgező fajoknak is van ökológiai szerepük és „hagyjuk dolgozni őket”.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Milyen káros anyagoktól véd meg minket az anyósnyelv?

2024. október 17. 12:40

Az anyósnyelv az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli, mindemellett nagyon szívós, hálás szobanövény.

Hogyan érzékelnek a növények?

2024. október 17. 05:40

A növények esetében is sokfelé hallani és használjuk mi magunk is ezt a fogalmat, hogy a növények is éreznek. De mit is éreznek valójában?

Fűszernövények télen: ezt tegyük, hogy tavasszal újra hajtsanak!

2024. október 16. 11:40

A nyár folyamán jó néhány cserép fűszernövény összegyűjtésére volt lehetőség. Megmutatjuk, milyen igényeik vannak, hogy túléljék a telet.

Mikor indul a „hivatalos” madáretetési szezon?

2024. október 16. 08:40

A madáretetők felállítására a szakemberek azt javasolják, hogy októberben kerüljön sor, amikor általában már szűkösebbé válnak a táplálékforrások.

A Pilisi Parkerdő génmegőrzéssel is biztosítja erdeink jövőjét

2019. július 13. 10:49

A klímaváltozás negatív hatásaival szemben ellenálló, sokféle állat és növényfaj számára élőhelyet nyújtó, egészséges erdők megléte az élhető, fenntartható jövő feltétele. Ilyen erdők kialakításán dolgoznak a Pilisi Parkerdő szakemberei az erdészeti génmegőrző program megvalósításával is.

Kevésbé drágultak tavaly a termőföldek - a szőlő és a gyümölcsös a legdrágább

2019. május 29. 10:20

Ismét áremelkedés jellemezte a magyarországi termőföldpiacot 2018 első három negyedévében, a növekedés mértéke ugyanakkor 2015 óta először mutatott csökkenést, annak ellenére, hogy a forgalom nem esett vissza 2017-hez képest.

Módosult az erdei ököszisztéma pályázat

2019. április 6. 07:08

Ismét módosult a „Az erdei ökoszisztémák ellenálló képességének és környezeti értékének növelését célzó beruházások” című pályázat.

A lehullott agancsot nem érdemes hazavinni, büntetés jár érte

2024. február 14. 10:10

A szarvasok április elejéig vetik le agancsukat, amelyek engedély nélküli gyűjtése – főleg kereskedelmi célú, szervezett és állatkínzással járó formájában – a teljes erdei ökoszisztémát veszélyezteti: a tavaszra legyengült kondíciójú nagyvad mellett kárt szenvednek a fiatal facsemeték és a vékony kérgű fafajok is: emellett lopásnak minősül.