Az egyik legszebb, tündérmesébe illő virágunk, amely tavasszal porcelán-fehér, harangalakú, apró virágokat hoz. Hosszú élénkzöld levelekkel rendelkezik, amelyek körülölelik a frissen szedett gyöngyvirágcsokrot. Ki gondolná, hogy épp ez az éteri küllemű virág az, amitől félni kell?
Sajnos azonban a természetben rengeteg olyan mérgező növény van, ami festővászonra kívánkozna. Ide sorolható a lila akác, a borostyán, a trombitafolyondár és a legtöbb mérges gomba. Mindannyian szépségesek és rendkívül mérgezőek – akárcsak a gyöngyvirág.
Gyerek kezébe nem való
A gyöngyvirág (Convallaria majalis) az egyik leggyakoribb kerti virágunk. Sokszor anyák napja környékén nyílik, így előszeretettel kötik csokorba. Szívesen adják gyerekek kezébe, hiszen pici a virág, pici a csokor is, akárcsak ők.
A gyerekek azonban sosem mosnak maguktól kezet. Ráadásul a kezüket a szájukba veszik, összefogdossák mosatlan kézzel az ételeket, amiket aztán elmajszolnak. Így az ajándékba adott gyöngyvirágot nem jó a kezükbe adni.
Kisgyermekes családoknak azt sem javasolják épp emiatt, hogy a kertjükbe ültessenek gyöngyvirágot. Ugyanis ez a növény rendkívül gyorsan, szőnyegként elterül ott, ahol nem korlátozzák a terjeszkedését, és aztán évtizedeken át megmarad. Csodásan fest, de ha valaki nem ismeri, nagyon veszélyes lehet.
Templomok virága
Már a Bibliában is említés esik erről a különleges növényről. A gyöngyvirág a későbbiek során a tisztaságot, az alázatosságot, az anyaságot szimbolizálta. Érdekes módon azonban mérgező mivolta ellenére mindig csak pozitív jelzőkkel illették. Talán épp emiatt teszik csokorba kötve a templomokba a Szűz Máriát ábrázoló szobrok elé és az oltárra is.
Hogyan fest?
Csodaszépen. 20-30 centiméter magas, pici harang alakú virágai vannak egy csoportban. Ez 5-10 apró virágot jelent, de olykor csak 3-5 virág nyílik egy-egy száron. Akadnak halvány rózsaszín virágot hozó fajok is, de a fehér az elterjedtebb.
A virágok illata finom, könnyű, légies, tavaszias – nem véletlenül használják ezt az illatot parfümökben és dezodorokban is. A levelei hegyes csúcsúak, hosszúkásak, körülölelik a szárat. Az ilyen levelekkel nagyon könnyű „papírként” körberakni a leszedett virágokat, egyedi, természetes csokrot kötve ezzel.
Gyógyszer vagy méreg?
A gyöngyvirág olyan vegyületeket tartalmaz, amelyeket felhasznál a gyógyszeripar – így például szívgyógyszerekbe kerül a növényben megtalálható konvallatoxin. Paradox módon maga a növény elfogyasztása súlyos rosszullétet, szívproblémákat és szélsőséges esetben halált is okozhat.
A növény minden része mérgező, a szárán kifolyó növénynedv is. De nem csak a konvallatoxin mérgez, a szaponinok és a növényben lévő, nagyságrendileg 30 szívglikozid is rosszullétet okozhat. Ezek a vegyületek olyan módon hatnak, hogy besűrűsítik és berögösítik a vért. Ezt követően rövid időn belül rendkívül súlyos problémák alakulnak ki.
A legtöbb méreg a virág gyökereiben van, mégis, a legtöbb mérgezés a növény bogyóinak megevéséből fakad. Sajnos az esetek többségében mindig kisgyerekek az áldozatok.
Mérgezési tünetek
Bár elsősorban a szívet károsítja a gyöngyvirág mérge, testszerte okozhat problémákat. Így például ájulást, aritmiát, hasmenést, gyakori vizeletürítést, hányingert, étvágytalanságot, gyomorfájást és hányást. Okozhat még többek között zavartságot, depressziót, álmosságot, letargiát, fejfájást, homályos látást és aurás migrént is.
A növény érintése nem olyan súlyos tünetekkel jár, mint az elfogyasztása. Az erre érzékeny emberek csúnya kiütéseket, hólyagokat, duzzanatokat és vörös foltokat szerezhetnek.
A kisállatoknál hasonlók a tünetek mérgezés esetén, mint az embereknél. Azonban kis termetük miatt hamar görcsös állapotba kerülhetnek és kómába eshetnek. Ezért, akárcsak az embereket, őket is azonnal orvoshoz kell vinni, amilyen gyorsan csak lehet.