Az íriszek tipikusan azok a növények, melyek abban a pár hétben mutatnak csak igazán, amikor virágzanak. Utána nagyon nehéz őket igazán díszítő értékük miatt méltatni, bár vízpartimitátor növényként van létjogosultsága a kertben hosszú, felfelé törő levélzetének.
Az íriszek csodálatosan változatosak, megannyi színben pompáznak, és viráguk mérete is eltérő lehet, főleg a törpeíriszek kezdtek térhódításukba az utóbbi időben, de nagyanyáink kertjéből ismerhetjük és a mai falusi kertekben is gyakran jelen vannak még mindig a nagyvirágú írisz színváltozatai.
Különleges színek, és vajon átporzódik-e?
Az elvirágzás kérdésköréhez tartozik az a kérdés is, hogy vajon át tud-e porzódni az írisz. Szituáció: veszünk egy különleges színt, majd eltelik pár év és eltűnik?
Jó hír a nőszirom gyűjtőinek, hogy az íriszek nem porzódnak általában át. Így ha szaporítani is szeretnénk, akkor csere-bere útján nagyon szép gyűjteményt lehet összeállítani.
Az íriszek nem virágoznak mindig minden évben, sajnos vannak kihagyások, és azokban az években sem fognak virágozni, amikor új helyre kerülnek. Ez teljesen megszokott ennél a növénynél, nem kell aggódjunk.
De ha elvirágzott mi legyen?
Elvirágzás utáni teendők a nőszirmoknál
Elvirágzás után a nőszirmok nagy tokban fejlődő magvakat kezdenek el nevelni. A következő évi virágzás érdekében az a legjobb, ha ezeket hamar kivágjuk, hogy a rizómák ne a magérlelésre fordítsák energiáikat, hanem arra, hogy életerősek legyenek és még több virágot hozzanak.
Éles késsel vagy metszőollóval – vagy bogyózóollóval – mélyen, egészen lent a leveleknél vágjuk ki a virágszárat, amennyire lehet ne hagyjunk csonkot, hiszen akkor könnyebben el tud fertőződni a szárvég is.
Sem bimbós, sem frissen elvirágzott töveket nem érdemes átültetni. Az elvirágzás után várjunk egy kicsit: augusztus a legalkalmasabb az íriszek ültetésére és átültetésére.
Tipikusan az a növény, melynek rizómáit nem kell mélyre ültetni, hanem szinte a felszínre tegyük inkább csak.