Az idő melegedésével számítani kell a repce kora tavaszi kártevőinek gyors betelepülésére. Mivel tudnak a termelők ezek ellen védekezni? Hogyan lehet beiktatni az integrált növényvédelem elemeit (rezisztencia menedzsment, szerrotáció), ami a repce esetén kiemelten fontos szempont lett az utóbbi években? Milyen szempontokat kell a termelőknek figyelembe venniük, amikor a repce inszekticides védelmét tervezik?
Gaál Orsolya, Field Marketing menedzser (Nufarm Hungária Kft.):
Valójában nem várjuk őket, de biztosan megjelennek. Zala megyében már február első hetében fogtak a sárga tálak nagy repceormányost. A hideg feltehetőleg gyérítette őket, de az időjárás enyhülésével a túlélőkre korán számíthatunk. Ezt követően hamarosan megkezdődik a szárormányosok betelepedése, majd zöld bimbóban már ott lehet a fénybogár, amely később a sárga bimbók kiodvasításával okozza a legnagyobb kárt. A sárga bimbóban jelenik meg a becőormányos, majd virágzásban csatlakozik a repcebecő-gubacsszúnyog.
![](https://agroforum.hu/assets/uploads/2021/03/zoldbimbos_repce3_bogarasnufarm-1600x1118.jpg)
A repcében kora tavasztól folyamatosan népes társaság károsít, így többször kell ellenük védekezni. A rendelkezésre álló kevés hatóanyag a rezisztencia kialakulásának kedvez, ezért ezeket rotációban és tankkeverékben célszerű alkalmazni. A piretroidok évtizedek óta alappillérei a repcekártevők elleni védekezésnek. Tömeges betelepedés esetén taglózó hatásuk miatt nélkülözhetetlenek, ezért kombinációban még hosszabb hatástartamú készítmények mellett is célszerű használni őket. Alkalmazásuk önmagukban való kijuttatás esetén más szerrel váltakozva célszerű. A Nufarm palettáján több piretroid készítmény is található, amely a kora tavaszi kártevők ellen hatékonyan bevethető. Az eszfenvalerát hatóanyagú Sumi Alfa 5 EC, a lambda-cihalotrin hatóanyagú Kaiso EG és a béta-ciflutrin hatóanyagú Bulldock 25 EC erős taglózó hatásuknak köszönhetően egyaránt megállják a helyüket önállóan és tartamhatású készítmények kombinációs partnereként is. Sárga bimbós állapottól kezdve a méhek védelme érdekében a piretroidok közül az egyedi molekulaszerkezetű tau-fluvalinát hatóanyagú Mavrikot ajánljuk, melyet a méhek látogatásának időszakában is teljes biztonsággal használhatunk.
A Nufarm növényvédő szereiről részletesen tájékozódhat termékkatalógusunkból.
Oczot Márton, junior repce termékmenedzser (BASF Hungária Kft.):
Az elmúlt években beszűkült azon hatóanyagok köre, melyekkel a repcetermesztés során megjelenő rovarkártevők ellen hatékonyan tudunk védekezni. A kora tavaszi repcekártevők közül, a minden repceföldön megtalálható repceszárormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) a legjelentősebb, kártétele akár a 20%-ot is meghaladhatja. Tavasszal 5-7 °C talajhőmérséklet és 10-12 °C léghőmérséklet esetén megjelennek az imágók a repcetábláinkon és a kb. két hétig tartó érési táplálkozás után lerakják petéiket a repce felső leveleinek nyelébe vagy a szárba. A lárvák rágása nyomán rendellenes fejlődés, a szár elhajlása és akár kényszerérés is megjelenhet.
![](https://agroforum.hu/assets/uploads/2021/03/Repce-szarormanyos-larvaBASF-1600x848.png)
Az integrált növényvédelem alapelvei szerint az imágók elleni védekezést előrejelzésre alapozottan, megfelelő időzítéssel kell elvégezni, hiszen nagyon fontos, hogy az imágókat még a peterakás előtt kiiktassuk. A repceszárormányos rajzását sárgatál alkalmazásával követhetjük nyomon. Ha 3 napon belül 10 imágó/csapda jelenlétét tapasztaljuk, akkor érdemes megfontolnunk a védekezés szükségességét. Az elhúzódó betelepülés miatt hosszú hatástartamú készítmények használata célszerű.
Ilyen készítmény a Rafting® is, ami a hatástartam mellett további előnyöket is kínál. Acetamiprid hatóanyagával nincsenek rezisztencia-gondok, rugalmasan felhasználható és keverhető növekedésszabályzó készítményekkel is, így, ha a fenológiai és egyéb körülmények is lehetővé teszik, akkor egy munkamenetet kihagyva egyszerre kijuttatható mindkét kezelés. A Rafting® a későbbi, virágzáskori kezelések esetén is biztonsággal használható, a méhekre veszélytelen.
Mindezekre gondolva állítottuk össze a Repce Max Tavasz 10 hektáros csomagunkat (Rafting® + Caramba® Turbo + Pictor®), mellyel a tavaszi időszakban a repcetermesztők számára komplett és kedvezményes növényvédelmi megoldást kínálunk.
Domokos Lajos, területi szakmérnök (FMC-Agro Hungary Kft.):
A határszemléken tapasztaltak alapján megállapítható, hogy a nagy repceormányos és a repceszár ormányos is komoly jelenléttel lépett föl már február utolsó hetében.
![](https://agroforum.hu/assets/uploads/2021/03/repceFMC-1200x1600.jpg)
Az ellenük való védekezésre mikrokapszulázott piretroidok jó megoldást adnak, a Rapid CS kiválóan működik akkor is, ha hűvösek az éjszakák. Az olajcseppekbe zárt hatóanyag ellenáll az UV sugárzásnak is, így 4-5 napos tartamhatást biztosít ezen kártevők újabb betelepülő egyedei ellen. Később várható a repcefénybogár kártételének megelőzése céljából az Avaunt rovarölőt érdemes választani, ami 10-12 nap tartamhatással bír. Továbbá az Avaunt fontos eleme a repce rovarölő szereinek szerrotációjában, hiszen teljesen eltérő hatóanyag csoportba tartozik. Kiválóan hat a piretriod rezisztens fénybogár populációk ellen is. Az Avaunt az FMC új fejlesztésű indoxakarb hatóanyaga, amely széles hatásspektrummal, erős viasz aktivitással képes a repcét megvédeni. A termék több éve bizonyít nagy felületen, megelégedéssel használják a repcetermesztők. Fontos, hogy a szerrotáció figyelembe vételével történjen a repce tavaszi technológiájának végrehajtása. A korai kártevők ellen mikrokapszulázott piretroid, aztán az indoxakarb hatóanyagú Avaunt, majd virágzás idején neonikotinoid tartalmú rovarölőket válasszák.
Kovács Attila (dr. Szabó Agrokémiai Kft.):
A Jó Gazda Program keretén belül, a növényvédelmet is a növény általános kondíciójának tükrében szoktuk megítélni. A Sileno műtrágyákkal táplált egészséges növény a rovarrágások észlelésekor képes védekező fehérjék termelésére, ezért a külső vegyszeres védekezés hatását ez a körülmény jelentősen segítheti. Fontos, hogy felkészüljünk a védekezésre, ezért biztosítani kell a permetező anyagot, és a gépeket fel kell készíteni a munkákra.
![](https://agroforum.hu/assets/uploads/2021/03/szaborepce-1600x1200.jpg)
A szűkös rovarölő palettából választhatunk kontakt, illetve felszívódó rovarölő készítményeket, melyek kijuttatását, illetve kombinációját mindig tábla szintű döntés előzze meg. A piretroidokra, ma már sok fénybogártörzs rezisztens, ezért fontos lehet a permetezés előtt Petri csészében tesztelni a növényvédőszer és dózis hatásosságát. Ajánlott, hogy a rovarölő készítmények mellé a téli fagykár okozta veszteségek csökkentése, a fómás és egyéb-betegségek ellen használjunk valamilyen (pl. azol típusú) gombaölő és regulátor hatású anyagot. A kórokozók elleni sikeres védekezés nem a növényvédőszeres kezelésekkel kell, hogy kezdődjön, hanem az integrált növényvédelmi szemlélet alkalmazása az elsődleges. A kémiai beavatkozásokon kívül vagy mellett, számos lehetőség van a gazdák kezében. A prevenció fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Ilyen például a vetésváltás (fehérpenészes rothadás esetén az egyik leghatékonyabb módszer), a termőhelyi adottságokhoz jobban alkalmazkodó hibridek választása. A harmonikus, okszerű tápanyag-utánpótlás (gondolok itt a növény igényeit kielégő mezo- és mikroelemekkel is ellátott szilárd műtrágyákra, illetve a hatékony lombtrágyákra is) szintén olyan eszköz, mely alapvető fontosságú mind a kártevők, mind a kórokozók elleni védelemben.
A repce esetén különösen fontos a kálcium és kén visszapótlása, valamint a bór szerepe a repce kondíciójának javításában.