Heti Fórum

Heti Fórum: Beszéljünk a búza és árpa levélbetegségeiről! II. rész

Agrofórum Online

Az áttelelő gabonatáblák fejtrágyázását követően a betegségekre siklik a gazda szeme. A különböző levélfoltosságok, a rozsdák várható megjelenésére a csapadékos időjárás miatt is érdemes felkészülni. Milyen hatóanyagokkal tudnak a termelők védekezni ezek ellen? Mit kell megfontolni a megfelelő szer kiválasztásánál?

Ezen a héten ezt a kérdést tettük fel a Fórumon a szakértőknek! Az 1. részben az FMC-Agro Hungary Kft. és a dr. Szabó Agrokémiai Kft. válaszait olvashatták.

Kurtz György, kalászos és repce termékmenedzser (BASF):

A Kárpát medencében más országoktól eltérően az őszi búzában minden évben kell számítani a vörösrozsda fertőzésére. Régebben erősebb kártételt okozott, ez az utóbbi években kissé csökkent, de még mindig a legjelentősebb búza betegség. Elsősorban a termés mennyiségét meghatározó felső leveleket támadja meg, jelentős a terméscsökkentő hatása. A sárgarozsda ritkábban jelenik meg, bár az elmúlt években szinte minden évben találkoztunk vele, elsősorban a melegkedvelő típusával. A Nyugat-Európában nagyon jelentős szeptóriás betegségnek a magyarországi koratavaszi száraz meleg idő nem kedvez, így nálunk csak egyes évjáratokban, kisebb körzetekben fordul elő. A lisztharmat korán szinte mindig megjelenik, de termés csökkentő hatása messze alacsonyabb, mint a többi betegségé, míg a fahéjbarna levélfoltosság elsősorban a monokultúrában okoz problémát. A legnagyobb kártétellel bíró kórokozók általában a felső leveleket támadják meg, ezért a zászlóslevél kiterülése-kalászhányás a legfontosabb védekezési időpont, de szükséges lehet a korai, 1-3 nóduszos időben elvégzett permetezésre is.

Az árpafélék fogékonyabbak a levélbetegségekre és a kórokozók a növény fejlődésének már a kezdetén megjelenhetnek. A hálózatos levélfoltosság a legagresszívebb árpa betegség, jelentős mértékben képes a termést visszavetni, ellene kiemelt figyelmet kell fordítani. A lisztharmat, törperozsda, ramulária, barna levélfoltosság kisebb jelentőséggel bírnak.

A fentieket figyelembevéve látható, hogy a kalászos növényeinket sokféle levélbetegség támadhatja meg, a kalászfuzáriumról nem is beszélve. Olyan készítményt érdemes választani, ami széles hatásspektrummal rendelkezik, rugalmasan kijuttatható a korai levélbetegségek ellen, a felső levelek védelmére és a kalászfuzárium ellen is. E problémák megoldására javasoljuk a Revycare® gombaölő szerünket, melynek hatóanyaga az új fejlesztésű azol, a Revysol® (mefentriflukonazol) és a jól ismert piraklostrobin. Hatékony az említett levél és kalászbetegségekre, gyorsan felszívódik a növény sejtközötti járataiba, ezért a kipermetezés után azonnal munkába áll, megbízható a gyógyító hatása és hosszú a hatástartama.

Boros Szilárd, fejlesztőmérnök, fungicidek (Syngenta Kft.):

Kalászos állományainkat szemlézve jelenleg sokféle betegséget tartalmazó kép tárul elénk. Megtalálhatók mind a nekrotróf, mind a biotróf életmódú kórokozók által okozott betegségek tünetei (1. kép). Köszönhető ez az eddigi enyhe “téli” időjárásnak, valamint gyakorlatilag az elmúlt év őszétől hullott nagy mennyiségű csapadéknak.

1.kép: a, szeptóriás levélfoltosság őszi búzán b, lisztharmat és vörösrozsda őszi búzán c, barna levélfoltosság őszi árpán d, lisztharmat őszi árpán (fotó: Boros Szilárd, 2021.02.02.)

A lehullott csapadék, az állományokban uralkodó folyamatos nedvesség megléte és a hozzá társuló enyhe, tartós fagyoktól mentes téli időjárás a kórokozók számára kedvező körülményeket teremt, amelyek jelenleg csak a tavaszi felmelegedésre várnak, annak érdekében, hogy akár járványszerű terjedésbe kezdjenek. Idén a fentebb leírtak ismeretében célszerű fokozottabb figyelemmel tekinteni az őszi búza és őszi árpa állományainkra, annak érdekében, hogy ezen kórokozók későbbi nagyobb kártételét megelőzzük. A jelenleg tapasztalt kórtani helyzet ismeretében szintén biztosan kijelenthető, hogy ellentétben az elmúlt két évvel idén nem lesz elég csak a kalászvédelemre alapozni növényállományaink egészségi állapotát. Elsődleges célunk legyen a jelenlegi betegségek terjedésének megállítása, az újonnan kifejlődő levélemeletek védelme a növények akadálytalan fotoszintéziséhez és az asszimiláták beépüléséhez. Ehhez a Syngenta Kft. korai lombvédelemre az Amistar Prime Pack virtuális csomagban lévő termékkombinációját ajánlja, amely Amistar 250 SC-t és Tern 750 EC-t tartalmaz. A termékkombináció spektrumába tartozik a lisztharmat (búza, árpa), rozsda betegségek (sárga rozsda, vörösrozsda, törpe rozsda), szeptóriás levélfoltosság. Élettani hatású a kezelt növényállományra, fokozza a klorofill-szintézist, a fotoszintézist, csökkenti a növényi öregedést. Tartamhatása fertőzési nyomás függvényében 3-4 hét, ezzel akár kalászvédelemig is védelmet nyújthat. Ajánlott dózisa: Amistar 0,8 l/ha + Tern 0,6 l/ha. Záró, kalászvédelmi kezelésre ajánljuk az Elatus Era készítményünket 0,8-1,0 l/ha dózisban (erős kalászfuzárium okozta fertőzési nyomás, csapadékos időjárás, illetve kukorica elővetemény esetében indokolt a felső dózis használata). Intenzív technológiai szinten termelő, három kezelésben gondolkodó partnereinknek ajánljuk korai lombvédelemre az Amistar Prime Pack-ot 0,8+0,6 l/ha dózisban, a második, azaz a zászlóslevél védelmére irányuló kezelésre az Elatus Era-t 0,75-1,0 l/ha dózisban. Ezzel fokozzuk a várható terméshozamot, javítjuk a beltartalmi paramétereket és preventív védelmet biztosítunk kalászfuzáriózissal szemben. Kalászvédelemre pedig alkalmazzuk a Magnello-t 1,0 l/ha dózisban. Magas (250 g/l) tebukonazol tartalma megbízható hatékonyságot nyújt, emellett jelentősen csökkenti a termény DON-toxin tartalmát is.

Gaál Orsolya, Field Marketing menedzser (Nufarm Hungária Kft.):

A károsítók közül talán a kórokozók azok, amelyek a leggyorsabban reagálnak az időjárási körülményekre, ezért egyes évjáratokban futótűzszerűen képesek elterjedni, járványt okozni. Ilyenkor nagyon nehéz védekezni ellenük, főleg, ha a számukra kedvező időjárási körülmények huzamosabb ideig fennállnak. A kártétel olyan jelentős lehet, hogy a gazdálkodás eredményességét veszélyeztetheti.

Ha elsősorban a lisztharmat okoz problémát, a jól ismert kén hatóanyaggal is kiváló eredményt tudunk elérni. A fiatal állomány kora tavaszi védelmére ez esetben a kontakt hatású Flosul készítményt ajánljuk. A folyékony kénkészítményben apró, homogén méretű szemcsék biztosítják a jó fedést és a kiemelkedő hatékonyságot. A permetlében a szemcsék lassan ülepszenek, ezért könnyű kipermetezni, a kannából egyszerű kimosni, és a fúvókákat sem tömíti úgy el, mint a por formájú kénkészítmények. Jól keverhető egyéb gombaölő és gyomirtó szerekkel, ami a kora tavaszi időszakban szintén fontos lehet.

Ha lisztharmatra fogékony fajtával dolgozunk és erős a fertőzési nyomás, esetleg más gombabetegség tünetei is megjelentek, vagy várható ezek fellépése, akkor inkább a tebukonazol hatóanyagú Mystic 250 EW lesz a megoldás. A növénybe felszívódva hosszabb ideig védi az állományt, széles hatásspektrumának köszönhetően pedig egyéb gombafajok ellen is eredményesen védekezhetünk vele.

Ha az első tavaszi szemle során azt látjuk, hogy vegyesen jelentkeznek a betegségek, az időjárás pedig hajlamosít a további fertőzésre, a Mystic Pro 500 készítményt ajánljuk. A termék a felszívódó tebukonazol és a mély hatású prokloráz gyári kombinációja. A két hatóanyag egymás hatását kiegészíti és felerősíti, ezért a készítmény az őszi kalászosok legfontosabb gombabetegségeivel szemben hosszan tartó, erőteljes védelmet biztosít. Gyomirtó és rovarölő szerekkel egy menetben kijuttatható.

A Mystic Pro 500 gombaölő szert Nuance SuperB Full csomagban beszerezve gazdaságos megoldást kapunk a kalászosok kora tavaszi növényvédelmére. A Nuance SuperB Full csomagban a Mystic Pro 500 mellett a Nuance SuperB gyomirtószer-kombináció és a Sumi Alfa 5 EC rovarölő szer együtt található meg. Így a gombabetegségek, a gyomok és a rovarkártevők ellen egyszerre védekezhetünk. A Nuance SuperB Full csomag árát érdemes összehasonlítani a versenytárs ajánlatokkal. Megéri.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Heti Fórum: Hódít a folyékony műtrágya-felhasználás!

2021. március 31. 09:52

Milyen hatóanyag esetén és milyen időjárási, termesztési körülmények okán ajánlják a termelőknek a folyékony műtrágyák alkalmazását? Szükséges-e a nagyobb körültekintés ezek használatakor? Milyen speciális gépesítési igénye van a kijuttatásnak?

Heti Fórum: Napraforgó vetésre készülve

2021. március 24. 06:21

Milyen vetőmagokból fogyott legtöbb idén? Van-e még vésztartalék későn ébredő termelők számára? Milyen tendencia figyelhető meg a HO hibridek tekintetében?

Heti Fórum: Precíziós gazdálkodás

2021. március 16. 07:57

Milyen szolgáltatásokat, csomagokat ajánlanak a termelőknek? Lehet-e a precíziós gazdálkodást “félig” elkezdeni? Mivel tudnak segíteni a gazdálkodóknak az átállásban? Mekkora területméret esetén éri meg és milyen gazdálkodói színvonal szükséges ehhez?

Heti Fórum: A repce tavaszi kártevőit várva

2021. március 1. 08:52

Az idő melegedésével számítani kell a repce kora tavaszi kártevőinek gyors betelepülésére. Mivel tudnak a termelők ezek ellen védekezni? Hogyan lehet beiktatni az integrált növényvédelem elemeit (rezisztencia menedzsment, szerrotáció), ami a repce esetén kiemelten fontos szempont lett az utóbbi években? Milyen szempontokat kell a termelőknek figyelembe venniük, amikor a repce inszekticides védelmét tervezik?

Rajt-cél győzelem kalászosban

2021. november 11. 09:45

Az őszi gyomirtás mint gyomirtási technológia szépen terjed a kalászosokban. Az ország nyugati, csapadékosabb, illetve egyszikűekkel „tradicionálisan” fertőzött vidékein évtizedek óta alkalmazott technológia, de az elmúlt évek változó körülményei miatt egyre több gazda próbálja ki az ország más részein is, illetve sokan fontolgatják, hogy a jó tapasztalatokból tanulva beépítik üzemi technológiáikba.

Quantis – Biostimuláció Syngenta minőségben

2023. március 13. 07:15

A növényápolás, illetve növényvédelem egyik legjobban terjedő eszköze a növények ellenállóképességének fokozása.

Megfelelni minden igénynek: a Syngenta kukorica kínálata folyamatos megújulás alatt

2023. október 26. 12:40

A Syngenta kukorica nemesítői évről-évre több tízezer új genetikai hátterű kukorica hibrideket tesztelnek azért, hogy belőlük a legjobb képességekkel rendelkező anyagokat kiválasszák.

Van új a nap alatt – Új családtaggal bővül a Syngenta fungicid portfóliója

2018. május 31. 14:52

Az olajosnövények vetésterülete az utóbbi évtizedben dinamikusan nőtt, és a tavalyi évben megközelítette az 1 millió hektárt,  ennek következtében az ország összes vetésterületének közel 25%-án termelünk olajos növényeket.