Heti Fórum

Heti Fórum: Beszéljünk a búza és az árpa levélbetegségeiről! I. rész

Agrofórum Online

Az áttelelő gabonatáblák fejtrágyázását követően a betegségekre siklik a gazda szeme. A különböző levélfoltosságok, a rozsdák várható megjelenésére, a csapadékos időjárás miatt is érdemes felkészülni. Milyen hatóanyagokkal tudnak a termelők védekezni ezek ellen? Mit kell megfontolni a megfelelő szer kiválasztásánál? Ezen a héten ezt a kérdést tettük fel a Fórumon a szakértőknek!

Lécz István területi szakmérnök (FMC-Agro Hungary Kft.):

Az utóbbi években észrevehetően átalakulóban van a kalászosok gombaölő szeres piaca. Egyfelől az EU-s korlátozások hatékony és jelentős hatóanyagokat vontak -és jelen pillanatban is éppen vonnak- ki erről a szegmensről. A teljesség igénye nélkül néhány fontosabb hatóanyag: karbendazim, klórtalonil, fenpropimorf, pikoxistrobin, tiofanát-metil.  Nem feledkezhetünk el arról sem, hogy a kivonásokkal párhuzamosan az SDHI hatóanyagcsoport egyre több gyártónál jelenik meg, egyre jelentősebb szerephez jutva a kalászosok levélbetegségei ellen.

Azonban nemcsak a hatóanyagok köre változott meg, hanem az időjárás is, hiszen szinte teljesen eltűntek az évszakok és kiszámíthatatlan, hektikus lett a csapadékeloszlás. Olyan betegségek kerültek előtérbe, mint a helmintospórium vagy a lisztharmat.

A termelőknek ezen kiszámíthatatlan viszonyok között kell megtalálniuk a megfelelő hatékonyságú, ár-érték arányú és minőségű termékeket. Az FMC-Agro-nál ezekre a felvetett problémákra az Azaka® Top Pack gombaölő szer csomag ad választ.

Az Azaka® Top Pack 10-12,5 ha kalászos gombaölő szeres kezelésére alkalmas, ahol összetevői, a tebukonazol és az azoxistrobin hatóanyagcsoportjuk kiemelkedő tagjai. Ez a kombináció felveszi a versenyt a jelenleg is piacon lévő gombaölőkkel, hiszen széles hatásspektruma jól használható a kalászos levélbetegségek ellen. Alkalmazásával az időjárási anomáliákra is tudunk reagálni, hiszen az Azaka® gombaölő hatása mellett a növényekben kedvező élettani változásokat indít el. Ez a zöldítő hatás hosszabb élettartamot, több tápanyagfelvételt és asszimilációt jelent. Fokozódik a tápanyagok képződése és beépülése, amely több és jobb minőségű termést eredményez. (1. ábra).

1. ábra. Az Azaka® Top Pack élettani hatása (Debreceni Egyetem vizsgálata, Látókép, 2020.)

Természetesen a hatóanyag kiválasztása mellett figyelni kell a kijuttatásra is, hiszen óriási jelentősége van a permetezéstechnikának (szórófej típusa, fedettség biztosítása), mert az egyes fúvókatípusok között jelentős hatékonyságbeli eltérések tapasztalhatóak.

Kovács Attila, ágazat vezető (dr. Szabó Agrokémiai Kft.):

A felvetett növényvédelmi problémára csak komplex megoldás létezik. A Jó Gazda Program keretében mi figyelembe vesszük a tápanyag ellátás hatásait is. Tapasztalataink a következők. A tavaly tavaszi aszályos időjárásban a tápanyaggal gyengén ellátott állományok sokkal fogékonyabbak voltak a levélbetegségekre. Ha mikroelemes fejtrágyákat alkalmaztunk, akkor, mint a mellékelt kép mutatja, ez a hatás mérsékeltebb volt.

(Fotó: dr. Szabó Agrokémiai Kft.)

Az őszi- és tavaszi árpa levélbetegségei között említhetjük a lisztharmatot (Blumeria graminis f. sp. hordei), a különböző levélfoltosságokat: hálózatos vagy recés levélfoltosság (Pyrenophora teres, anamorf: Drechslera teres) és levélcsíkoltságot, illetve a rozsdagombákat (fekete- vagy szárrozsda, sárgarozsda, törperozsda (Puccinia hordei)). Ezek mindegyike képes számottevően károsítani az árpákat, de a legnagyobb veszélyt a recésfoltosság és a lisztharmat jelenti. Sajnos a törperozsda is komoly gondot okozhat. Az üszögbetegségek és az árpa levélcsíkossága ellen a szisztemikus csávázószerek megfelelő alkalmazása megbízható védelmet jelentenek, míg a többi betegség ellen azolokkal, illetve az azol-strobilurin kombinációkkal végzett állománykezelések nyújthatnak biztonságot. A felsorolt kórokozók kedvező időjárás esetén rendkívül gyors terjedésre képesek, ezért a prevencióra, illetve az időben elvégzett védekezésre kell helyeznünk a hangsúlyt.

A búza esetében is számos levélbetegségről beszélhetünk, melyek közül több már országos járványt is okozott hazánkban, mint például a sárgarozsda (Puccinia striiformis), szeptória (Septoria tritici), lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici), vagy a vörös rozsda (Puccinia recondita).

A széles szerválaszték mellett fontos, hogy a leghatékonyabb szert válasszuk, de a permetezés időzítése (preventív védekezés) talán még fontosabb. Levélbetegségek elleni védekezéskor törekedjünk arra, hogy az erős preventív, azaz megelőző hatással rendelkező hatóanyagokat válasszuk.  A magas költségű, több felszívódó típusú hatóanyagot tartalmazó készítmények ilyenkor gyakran feleslegesek, hisz erőteljes kuratív hatásra ilyenkor nincs is szükség. A szárba indulás után, egy erős preventív hatású készítmény kijuttatása javasolt, mely a levélfelületre jutó spórák csírázását hosszú ideig képes megakadályozni. Később, a zászlóslevél megjelenésekor pedig egy erős kuratív hatású készítménnyel védekezzünk.

Véleményünk szerint az okszerű és harmonikus tápanyag ellátás nagyban hozzájárul a növényeink egészségi állapotához és a kórokozókkal, kártevőkkel szembeni ellenálló képességéhez. Itt nem arra gondolok, hogy a növény igényeit maximálisan kielégítő makro- és mikroelem pótlás önmagában megoldást jelent az esetlegesen fellépő levélbetegégekkel szemben, azonban a növény jobb kondíciója és a megfelelő fungicid (hatóanyag) kiválasztása együttesen lehet a megoldás a felmerülő betegségekkel szemben. Komplex rendszer lévén persze számos egyéb tényező (fajta, talaj pH, talaj kultúrállapota, agrotechnika, időjárási körülmények, stb.) „szól bele a meccsbe”, de fontos, hogy próbáljuk a problémát megelőzni (prevenció) és nem csak kezelni.  A mezo és mikroelemeket tartalmazó Sileno N-micro fejtrágyák ennek a természetes védekező rendszernek maximális teljesítményéhez járulnak hozzá, amire hatásosan épülhet rá a kémiai védekezés.

A Heti Fórumban feltett kérdésre a következő részben a Nufarm Hungária Kft., a BASF és a Syngenta Kft. szakértői adtak választ. Keresse holnap a folytatást honlapunkon!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Heti Fórum: Hódít a folyékony műtrágya-felhasználás!

2021. március 31. 09:52

Milyen hatóanyag esetén és milyen időjárási, termesztési körülmények okán ajánlják a termelőknek a folyékony műtrágyák alkalmazását? Szükséges-e a nagyobb körültekintés ezek használatakor? Milyen speciális gépesítési igénye van a kijuttatásnak?

Heti Fórum: Napraforgó vetésre készülve

2021. március 24. 06:21

Milyen vetőmagokból fogyott legtöbb idén? Van-e még vésztartalék későn ébredő termelők számára? Milyen tendencia figyelhető meg a HO hibridek tekintetében?

Heti Fórum: Precíziós gazdálkodás

2021. március 16. 07:57

Milyen szolgáltatásokat, csomagokat ajánlanak a termelőknek? Lehet-e a precíziós gazdálkodást “félig” elkezdeni? Mivel tudnak segíteni a gazdálkodóknak az átállásban? Mekkora területméret esetén éri meg és milyen gazdálkodói színvonal szükséges ehhez?

Heti Fórum: A repce tavaszi kártevőit várva

2021. március 1. 08:52

Az idő melegedésével számítani kell a repce kora tavaszi kártevőinek gyors betelepülésére. Mivel tudnak a termelők ezek ellen védekezni? Hogyan lehet beiktatni az integrált növényvédelem elemeit (rezisztencia menedzsment, szerrotáció), ami a repce esetén kiemelten fontos szempont lett az utóbbi években? Milyen szempontokat kell a termelőknek figyelembe venniük, amikor a repce inszekticides védelmét tervezik?

Augusztus 20-án hirdetik ki a kenyérverseny nyertesét

2019. július 13. 18:46

Az ötfős szakmai zsűri kiválasztotta Magyarország legjobb kenyereit a Magyar Pékszövetség VIII. Kenyérversenyének keretében. A nyílt versenyen csaknem félszáz termék indult három kategóriában.

Öthetes mélypontra zuhant a búza ára

2023. február 28. 07:34

Az ukrán gabonaexportra vonatkozó biztonságos szállítási megállapodás meghosszabbításával kapcsolatos várakozások is nyomást gyakoroltak a búzaárakra.

Két hetes csúcson is járt a búza ára

2021. június 23. 06:37

Nem volt határozott iránya a kereskedésnek az agrárpiacokon kedden. Sem a tengerentúlon, sem Európában nem rajzolódott ki egy egyértelmű trend.

A nagy exportpiacok mozgatják a tőzsdei árakat

2019. augusztus 28. 07:36

A mostani emelkedés ellenére a búza árát állandó nyomás alatt tartja a globális piacon fokozódó verseny. Az orosz exportbúza ára például csökkent a határidős piacokon a többi termelőországgal folytatott verseny miatt.