Kitekintés
Kitekintés

Döbbenetes küldetéssel indult szonda a Hold déli sarkvidékére

Döbbenetes küldetéssel indult szonda a Hold déli sarkvidékére

Csillagaszat.hu

A héten sikeresen útnak indult az amerikai Intuitive Machines magánvállalat holdszondája a Hold déli poláris vidékén tervezett leszállásra.

A nemrég kudarccal végződött amerikai Astrobotic magánvállalat Peregrine („Vándorsólyom”) holdszonda küldetése után most 2024. február 15-én, csütörtökön reggel magyar idő szerint 07:05-kor sikeresen elindult a Hold felé az amerikai Intuitive Machines magánvállalat első holdszondája (IM-1 vagy más néven Nova C).

Az IM-1 holdszonda leszállóegysége az Odysseus Lander, ami a tervek szerint nagy pontosságú leszállást fog végrehajtani a Hold déli poláris vidékén. Ez azt jelenti, hogy a kijelölt leszállási pontot mintegy 100 méteren belül kell, hogy elérje – olvasható a csillagaszat.hu oldalon.

Az IM-1 ebből a szempontból is egy technológiai kísérlet lesz, hasonlóan a tavaly augusztus 23-án sikeresen leszállt indiai Chandrayaan-3 holdszondához, valamint a január 19-én Holdat ért japán SLIM-hez (Smart Lander for Investigating Moon).

Az IM-1 amerikai szonda hat fedélzeti műszert visz magával égi kísérőnk titokzatos déli poláris vidékének tanulmányozására.

A leszállóegység össztömege mintegy 1900 kg, aminek legnagyobb részét a pálya- és leszállási manőverekhez szükséges üzemanyag teszi ki. A fedélzeti hasznos teher, vagyis a műszerek és berendezések tömege mintegy 100 kg.

Az IM-1 kijelölt leszállóhelye a Hold déli sarkvidékén levő, mintegy 24 km átmérőjű Malapert A kráter és vidéke. A kráter környezete viszonylag sima, kevésbé lejtős vagy durva felszínű terület, ami a biztonságos leszállást lehetővé teszi.

A Malapert A kráter a mintegy 69 km átmérőjű nagyobb Malapert-kráter egyik mellékkrátere. A Hold déli sarkvidékén több olyan terület és kráter is van, amiket nem, vagy csak részben tud megvilágítani a Nap, és így várható, hogy

ezeken a területeken vízjég is található.

Többek között ezért is fontos a Hold poláris vidékeinek, különösképp a déli sarkvidékének tanulmányozása. A most útnak indult IM-1 holdszonda sikeres leszállása esetén az eddigi utolsó amerikai holdraszállás, az Apollo-17 holdexpedíció után az Intuitive Machines első holdszondája (IM-1) Odysseus leszállóegysége lesz több mint fél évszázad után az első amerikai holdraszálló egység.

(Fotó: NASA, Intuitive Machines)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A házi macskák komoly egészségügyi veszélyforrást jelentenek

2024. február 26. 07:10

Egy kutatás rávilágít arra, hogy a szabadon élő házi macskák a zoonotikus kórokozók potenciális forrásai és egyben a veszélyeztetett vadon élő állatok természetvédelmi kockázati tényezői is.

Hamarosan oltással védekezhetünk a kártevő rovarok ellen?

2024. február 20. 08:40

A kutatók olyan gombafajjal oltották be a repcét, amely a kártevő rovarok elleni hatékonyságáról ismert. Az egyes szimbionta gombafajok és haszonnövények közötti kapcsolat kiaknázása a mezőgazdaság új korszakának kezdetét jelentheti, amely során a növények ellenálló képessége javul, és a hagyományos növényvédő szerek ökológiai lábnyoma minimálisra csökkenhet.

Ezért csodaszer a tungolaj

2024. február 16. 09:10

Nagyjából 10 évvel ezelőtt még csak a Nyugat-Európában élő rokonok, barátok elmondásából ismertük a krónikus szakemberhiányt és az ezzel járó gondokat. Immár a mi napjaink meghatározó részévé vált mindez és zömmel kikényszerítette a megoldást is.

Új álskorpió-fajt fedeztek fel Magyarországon

2024. február 9. 09:10

A több mint 83 millió éves példány egy Ajka környéki borostyánzárványból került elő. A kutatók szerint a fosszília arra utal, hogy ezek a piciny ízeltlábúak a párás, szubtrópusi éghajlati viszonyok között az egész eurázsiai szárazföldön elterjedtek lehettek.

Rejtély: mintha két hold eltűnt volna a Tejútrendszerből

2024. január 7. 15:40

Kétségessé vált a Kepler-1625b és a Kepler-1708b jelű exobolygók körül keringő holdak létezése.

Agrárminisztérium: egyedülálló élményt nyújtanak az éjszakai csillagtúrák

2020. július 25. 12:21

A nyári időszak rendkívül gazdag jellegzetes csillagképekben, égi jelenségekben, ezért a következő hetekben egyedülálló programokkal várják a látogatókat a nemzeti park igazgatóságok.