A repcetáblákat járva egyes növények alsó levélnyelein markáns tüneteket láthatunk, barnás foltokat, felhasadt bőrszövetet, a levélnyél szöveteinek mélyére hatoló sérüléseket, amelyek a leggyakrabban a szárhoz közeli részeken alakultak ki. Ezek a sérülések, bár talán első hallásra furcsának tűnhet, de az őszi, kártevők elleni védekezésünk eredményét, vagy éppen eredménytelenségét mutatják.
A tüneteket ugyanis a növényben jelenleg is megtalálható, abban fejlődő nagy repcebolha (Psylliodes chrysocephala) lárvái okozzák.
Az őszi időszakban, a számukra kedvező időjárási körülmények közepette a nagy repcebolhák, más bolhakártevőkhöz hasonlóan óriási tömegben képesek megjelenni a repcetáblákon. Gyakran frontális támadásuk, nagy számuk, a táplálkozásuk során a levélen ejtett sérülések miatt sajnos sok esetben még a folyamatos vegyszernyomás sem képes megóvni az állományunkat a kártételüktől.
A nagy repcebolha azonban annyiban egyedülálló, hogy ellentétben más bolhakártevővel, tojásait a repcenövény alsó leveleinek levélnyelébe rakja, az abból kikelő lárvák a növényben fejlődve károsítják azt. Az érintett levelek gyakran mutatnak tüneteket, sárgulnak, antociánosodnak, akár el is halhatnak, a növény gyengül, a téli időjárás függvényében akár ki is fagyhat. A lárvák gyakran a későbbiekben a növény szárába is berághatnak, ott is megtalálhatjuk őket. Alakjuk, a potrohvégen látható két erős, sötét színű tüske alapján könnyen megkülönböztethetők az ormányosok lárváitól.
Ha a fentiekben is említett tüneteket keresnénk, emlékezzünk vissza, a megelőző év őszén mely tábláinkon, azoknak mely részén jelentkezett erőteljes bolhakártétel. Ezeken a részeken, amennyiben az őszi kártevők között nagy repcebolha is megtalálható volt, akkor meg fogjuk találni a keresett barnás elszíneződéseket, sérüléseket. Jelenleg az „öreg” leveleket érintő fagyhatás nagy valószínűséggel érinteni fogja a kártevő lárváit is, máris találni elpusztult egyedeket a károsított levélnyelekben.
Ha most, a tavaszi időszakban meg is találjuk nagy repcebolha lárváit, a kártételük ellen nem tudunk már semmit sem tenni, mélyen a növényi szövetek között fejlődve már nem tudjuk elérni őket rovarölő készítménnyel. Marad a tanulság, hogy az idei évben mit kell esetleg másképpen csinálnunk az őszi repcevetések védelménél.