Szakcikkek

Mi okozza a repce alsó levélnyelein mutatkozó barna színű, a bőrszövet felhasadásával járó tüneteket?

Agrofórum Online

A repcetáblákat járva egyes növények alsó levélnyelein markáns tüneteket láthatunk, barnás foltokat, felhasadt bőrszövetet, a levélnyél szöveteinek mélyére hatoló sérüléseket, amelyek a leggyakrabban a szárhoz közeli részeken alakultak ki. Ezek a sérülések, bár talán első hallásra furcsának tűnhet, de az őszi, kártevők elleni védekezésünk eredményét, vagy éppen eredménytelenségét mutatják.

A tüneteket ugyanis a növényben jelenleg is megtalálható, abban fejlődő nagy repcebolha (Psylliodes chrysocephala) lárvái okozzák.

Az őszi időszakban, a számukra kedvező időjárási körülmények közepette a nagy repcebolhák, más bolhakártevőkhöz hasonlóan óriási tömegben képesek megjelenni a repcetáblákon. Gyakran frontális támadásuk, nagy számuk, a táplálkozásuk során a levélen ejtett sérülések miatt sajnos sok esetben még a folyamatos vegyszernyomás sem képes megóvni az állományunkat a kártételüktől.

A nagy repcebolha azonban annyiban egyedülálló, hogy ellentétben más bolhakártevővel, tojásait a repcenövény alsó leveleinek levélnyelébe rakja, az abból kikelő lárvák a növényben fejlődve károsítják azt. Az érintett levelek gyakran mutatnak tüneteket, sárgulnak, antociánosodnak, akár el is halhatnak, a növény gyengül, a téli időjárás függvényében akár ki is fagyhat. A lárvák gyakran a későbbiekben a növény szárába is berághatnak, ott is megtalálhatjuk őket. Alakjuk, a potrohvégen látható két erős, sötét színű tüske alapján könnyen megkülönböztethetők az ormányosok lárváitól.

Ha a fentiekben is említett tüneteket keresnénk, emlékezzünk vissza, a megelőző év őszén mely tábláinkon, azoknak mely részén jelentkezett erőteljes bolhakártétel. Ezeken a részeken, amennyiben az őszi kártevők között nagy repcebolha is megtalálható volt, akkor meg fogjuk találni a keresett barnás elszíneződéseket, sérüléseket. Jelenleg az „öreg” leveleket érintő fagyhatás nagy valószínűséggel érinteni fogja a kártevő lárváit is, máris találni elpusztult egyedeket a károsított levélnyelekben.

Ha most, a tavaszi időszakban meg is találjuk nagy repcebolha lárváit, a kártételük ellen nem tudunk már semmit sem tenni, mélyen a növényi szövetek között fejlődve már nem tudjuk elérni őket rovarölő készítménnyel. Marad a tanulság, hogy az idei évben mit kell esetleg másképpen csinálnunk az őszi repcevetések védelménél.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyári hőstressz megelőzése szarvasmarha-állományokban

2025. május 24. 16:10

A nyári hőségben hőstressz fenyegeti a szarvasmarhákat és visszaveti a termelést; árnyékolással és bőséges vízellátással ez megelőzhető.

Édesburgonya-sztori Kocsordról – liszttel, szívvel

2025. május 24. 08:10

Egy kocsordi házaspár színes édesburgonyái és lisztjei hódítanak – a fenntartható gazdálkodás szívvel, kézzel és tudással történik.

A levéltetű károsítja a borsót + videó

2025. május 23. 16:10

A zöldborsó-levéltetű kártétele jelentősen eltér jellegében a megszokottól. Egy-egy rovar szívogat itt-ott, de a kártétel jelentős lehet!

Lendületben a hazai biopiac – itt vannak a friss adatok

2025. május 23. 14:10

Az ÖMKi új kutatása szerint nő a bioélelmiszerek forgalma, erősödik az e-kereskedelem, csökken az árkülönbség bio és nem bio között.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nem halasztható a repcevetések őszi gyomirtása

2022. szeptember 27. 08:42

Az őszi betakarítási munkálatok és a kalászos vetési előkészületek folyamatosan haladnak, időnként az esők miatt megállásra kényszerülnek a gazdálkodók.

Bővülhet a repce vetésterülete az EU-ban

2022. november 8. 08:03

A repcével bevetett - főként étolaj, állati takarmány és biodízel előállítására használt - terület ebben a szezonban már több mint 10 százalékkal nőtt.

Bezuhantak a gabonapiacok

2020. április 15. 08:03

Európában, a párizsi árutőzsdén mind a négy fontos agrártermék ára csökkent a következő három határidőre.

Olajos magvak: van még perspektíva!

2019. május 22. 07:47

A termőhelyi adottságok és termelési kultúra, a magyarországi feldolgozói kapacitások bővülése, valamint a piaci és agrárpolitikai környezet egyaránt jó perspektívát jelentenek a hazai olajos magvak termelésének – állítják napraforgó és a repce lehetőségeit körüljáró elemzésükben az OTP Agrár szakértői.