30℃ 15℃
május 3. Tímea, Irma, Jakab, Fülöp
Szakcikkek

Ne csak az ormányosokat keressük a repcetáblán, hanem a nyomaikat is!

Agrofórum Online

Elérkeztünk a repce szárat károsító ormányosai elleni védekezéshez. Az első kezelés szinte biztosan megtörtént már minden egyes repcetáblán, azonban a hektikusan változó időjárási körülmények miatt annak hatékonysága sok repcetermesztőben ébreszt kétségeket. De, a várhatóan meginduló felmelegedés megváltoztatja a körülményeket!

Monitorozás, monitorozás!

A repceszárat károsító ormányosok – a repceszár-ormányos és a nagy repceormányos – elleni védekezés a növényvédelmi technológia legelső, alapvető tavaszi beavatkozása. A kezelés eredményessége azonban nagyban függ a permetezés időzítésétől, azzal a lehető legtöbb kártevőt kell elérnünk, így a repcetermesztőknek tisztában kell lenniük azzal, hogyan alakul azok tábláikra való betelepedése. Ehhez a leggyakrabban a sárga fogótál, valamint a sárga fogólap szolgál segítségül. Ezek valóban jól alkalmazható, hatékony eszközök, amelyek fontos információkat nyújtanak a kártevők aktivitásától. Azonban előfordulhat, hogy nem a valós képet mutatják! Ha a fogótálak hideg reggeleken befagynak, ha a vadak feldöntik azokat, a fogólap porral telítődik, vagy más módon elszennyeződik, vagy ha a fogólap és fogótál nem jó helyre került kihelyezésre stb., az általuk mutatott kép csalóka lehet. Ezért nem szabad lemondani a növények vizsgálatáról sem, mert az eszközök fogási adatai és az ezen keresztül szerzett információk együttesen adhatnak valós képet. Azonban, aki próbált már ormányosokat keresni egy repceállományban, az érzékelhette, egyáltalán nem könnyű feladat.

1. kép – Repceszár-ormányos kifejlett egyede (2023. március 10.).

Keressük a kártevőket, … vagy a nyomaikat

A növényvizsgálat során természetesen kereshetjük magukat a kártevőket is. Azonban a repceszár-ormányos (1. kép) és a nagy repceormányos kifejlett egyedei egyaránt kis méretűek, ezért, valamint a színük miatt is gyakran összetéveszthetők a növényekre felverődött kis földrögökkel, egyéb szennyeződésekkel. Ráadásul mindkettőnek megvan az a kellemetlen szokása, hogy mozgásunkat, vagy a növényzet bolygatását érzékelve levetik magukat a levélről, ami miatt kifejezetten nehéz őket megtalálni. Sokszor csak a szemünk sarkából érzékeljük, hogy mintha legurult volna valami a vizsgált, vagy csak még megközelített növényről. Ha így lenne, akkor nagy valószínűséggel egy ormányost láttunk. Ilyen esetekben nagyon gyakran a levelek tövéhez „gurulnak” be, ahol meg is találhatjuk őket, igaz a sokszor vizes és talajrögökkel szennyezett növények esetében ott sem könnyű a beazonosításuk.

2. kép – Ormányosok táplálkozásának nyomai a levélnyélen (2023. március 10.).

3. kép – Ormányosok táplálkozásának nyomai a levélnyélen (2023. március 10.).

Ilyenkor nem marad más lehetőségünk, mint a lombozaton keresni a kártevők táplálkozásának, tojásrakásának nyomait. Ezeket legkönnyebben az alsó levelek levélnyelén fogjuk megtalálni, de a keresésre ne azokat a leveleket válasszuk, amelyek elszíneződtek, netán máris száradnak, mert azokat a növény nagy valószínűséggel le fogja dobni, így az ormányosok elkerülik őket. A levélnyélen megtalálhatjuk az ormányosok kifejlett egyedeinek táplálkozása, valamint tojásrakása után visszamaradt kis kerek nyomokot (2.-3. kép), sebzéseket, felszakított bőrszövetet (4. kép), amely alatt gyakran maguk a tojások is láthatók (5. kép), időnként szinte kikandikálnak alóla. Az ilyen táplálkozási nyomok mindkét ormányoskártevőre jellemzőek, azonban a levélnyelekbe csoportosan lerakott tojások a repceszár-ormányos jelenlétét mutatják. A nagy repceormányos tojásai inkább a növény hajtásának tenyészőcsúcsa közelébe kerülnek (6. kép), ahová a nőstények egyesével helyezik el azokat.

4. kép – Felhasadt bőrszövet, a sebzésben a tojásokkal (2023. március 10.).
5. kép – Táplálkozásra és tojásrakásra utaló sebzésekkel borított levélnyél a lerakott tojásokkal (2022. március 28.).
6. kép – Nagy repceormányos egyesével elhelyezett tojásai a hajtás belsejében (2021. március 31.).

Amennyiben igazán gondosan szeretnénk eljárni és az elérhető legnagyobb hatékonysággal akarjuk megvédeni a repceállományunkat, akkor a kártevők betelepedésének megfigyelésére az előrejelzési eszközökön fogási adatain túl érdemes növényvizsgálat útján is tapasztalatokat szereznünk. Ennek során magukat a kártevőket, vagy azok növényen való tartózkodásának nyomait is kereshetjük. Minél többet találunk belőlük, a területen jelen lévő kártevők száma annál magasabb. Természetesen ezek csak a kártevők betelepedésének kezdetén nyújtanak érdemi információt, a későbbiekben, az idő múlásával egyre növekvő számuk miatt már nem alkalmasak következtetések levonására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A gubacsokról, 7. rész – zoocecidiumok: gubacsok a gyökéren, a termésen és a rügyeken

2025. május 3. 08:10

A gyökér/gyökérnyak, a termés/mag, és a rügyek állatok által indukált gubacsainak néhány esetét ismertetjük az Olvasókkal.

Sok múlhat a kalászosok virágzáskori védelmén!

2025. május 2. 16:10

A gombaölőszeres védekezés a kalászos kultúrákban (búza, árpa, tritikálé és rozs) kulcsfontosságú a termésbiztonság fenntartásában.

Kalászosokban erősödik a kórokozók nyomása

2025. május 2. 08:10

Lisztharmat és fuzáriózis fenyegeti a kalászosokat – az április végi időjárás kedvezett a fertőzések terjedésének.

Új DeereNS kombájnok – Digitalizált betakarítás

2025. május 1. 16:10

A John Deere betakarítógépek új modellsorai, a T5/T6, S7 és X9 kombájnok a teljes betakarítási folyamat automatizálását elvégzik.

Száraknázó lepkék elterjedése és jelentőségük a világ kukoricatermesztésében

2018. november 22. 10:50

A száraknázók a velük együtt élő összes kártevőt figyelembe véve az adott termőterület legveszélyesebb károsítói, melyek elleni küzdelem az esetek többségében konkrét technológiába illesztett biotechnológiai vagy kémiai védekezést is megkövetel. A különböző kontinensek, és azok régióinak jelentős, kukoricaszárat aknázó lepkefajaival és azok elterjedési területeivel ismerkedhetünk meg az írás segítségével.

Amazone Pantera 4504: nagyobb teljesítmény, kényelmesebb kezelés

2021. május 3. 11:38

Az új Pantera 4504 sorozatnál a megnövelt területteljesítmény és a járművezető tehermentesítése áll a középpontban.

AM: a fenntartható növényvédelemhez a növényorvosok munkája nélkülözhetetlen

2023. február 21. 15:31

Magyarország egyetért azzal, hogy csökkenteni kell a növényvédőszerek használatát, de olyan uniós megállapodásra van szükség, amely megtalálja a kényes egyensúlyt az egészségügyi, a környezet- és klímavédelmi, valamint a versenyképességi és gazdasági szempontok között.

Jelenleg még kevés a kórokozó és a kártevő a növényállományokban

2020. március 9. 11:52

Jelenleg számottevő mennyiségű kórokozó vagy kártevő nem fertőzi az állományokat, de az idősebb leveleken azért megtalálhatóak az őszi fertőzés tünetei.