33℃ 20℃
július 1. Tihamér, Annamária, Olivér, Áron
Szakcikkek

Növekedésükben elmaradt, sárguló növények a kalászosokban?

Agrofórum Online

Ha az őszi búzákat és árpákat járva ilyen, a képeken is látható tüneteket mutató töveket látnánk, gondoljunk a gabonavírusokra, ugyanis ezeket most azok okozzák.

A növények megfertőződésére még ősszel került sor, ám a megbetegedések egyértelmű jelei csak ilyenkor, a tavaszi vegetáció indulásakor mutatkoznak. Mondhatnánk, szinte számtalan gabonavírus létezik, azonban hazánkban a legtöbbször az árpa sárgatörpeség vírusa (BYDV), valamint a búza törpülésvírusa (WDV) okozza a legnagyobb fertőzést és egyben terméskiesést.

1.-2. képek: Vírusos tövek az állományban

A két vírusbetegség hasonló tünetekkel jelentkezik, az, hogy az adott növényt melyik fertőzte meg, a vizuális jegyek alapján nem beazonosítható, ennek megállapítása csak laboratóriumi körülmények között lehetséges. A tünetek a növény sárgulásában, felálló levélzetében, kissé „merev” habitusában, majd a későbbieben, az egészséges növényekhez képest növekedésben való elmaradásában mutatkoznak meg.

3.-4. képek: Sárga színükkel a beteg tövek élesen elválnak az egészségesektől

A megbetegített növények vagy egyáltalán nem mennek szárba, és így kalászt sem képeznek, vagy ha ez mégis megtörténik, akkor a kalászok jórészt sterilek, magot nem nevelnek.

Az elmúlt években, bár tapasztalható némi évjárati hullámzás, egyre nagyobb a két vírusos megbetegedés jelentősége, különösen az őszi időszakban való fertőzésüknek.

Mi ennek az oka? Az okok egyaránt kereshetők egyes termesztéstechnikai változásokban az őszi kalászosok termesztésében, de vannak a melegedő, változó éghajlatunkra visszavezethető okok is a háttérben. A hibridbúzák vetésterületének növekedésével egyre nő azon területek aránya, ahol a megszokotthoz képest korábbi vetésidőt alkalmaznak.

Bár sok gazdálkodó igyekszik kissé későbbre tolni az őszi árpa területek vetését, de még így is előfordulnak olyan szituációk, amikor akár már október legelején ezzel kezdődik az őszi kalászosok vetése. A tél beköszöntéig hosszan fejlődő növények több, akár három hónapig is kitettek a vírusfertőzés kockázatának.

5. kép: Vírusfertőzött növény közelebbről

Az egyre gyorsuló éghajlati változások, az időjárásunk szokásostól való eltérő alakulása egyes évjáratokban elősegítik, hogy a gabonáinkat ősszel károsító rovarkártevők hosszú időn át aktívak maradhassanak. Ennek azért van ebben az esetben jelentősége, mert ezeket a vírusos megbetegedéseket mindkét esetben vírusvektorként rovarkártevők terjesztik.

Az árpa sárgatörpeség vírusánál több levéltetű-faj, míg a búza törpülésvírusánál egyes kabócafajok a felelősek terjedésükért. Ezek minél hosszabb időn át tudnak aktívan táplálkozni, annál nagyobb lesz az állomány fertőzésének valószínűsége és mértéke.

6. kép: A beteg növények növekedésben való elmaradása máris látványos

A két vírusfertőzéssel szembeni védekezés nem pusztán a növényvédelem feladata. A tarlók ápolása, az árvakelések irtása ebben az első lépés, de fontos lenne minél inkább elkerülnünk az őszi kalászosaink korai vetését is. A vektorszervezetek betelepedését folyamatosan figyelemmel kell kísérnünk a veszélyeztetett területeken és már megjelenésükkor meg kell kezdenünk a rovarölő készítményekkel végzett állománykezeléseket. Hosszú, meleg időjárás esetén ezt akár több alkalommal is el kell végeznünk.

Ha most, ebben a kora tavaszi időszakban fel szeretnénk mérni, hogyan állnak a tábláink vírusfertőzés szempontjából, a legkorábbi vetésekkel érdemes megkezdeni a szemléket, vagy azokkal a területekkel, amelyeken az ősz során erős levéltetű-fertőzést, vagy fokozott rovaraktivitást tapasztaltunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A repce nem tűnik el, csupán alkalmazkodik

2025. július 1. 18:10

Az utóbbi években az európai repcetermesztés komoly kihívásokkal szembesült. A megoldás a hatékony nemesítésben és technológiában van.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Eszközök és megoldások a jövedelmező repcetermesztéshez

2025. július 1. 14:10

Innovatív hibridek, precíziós vetőmagvédelem és digitális növényvédelem a sikeres repcetermesztés szolgálatában.

Korai gyümölcshullás: mikor kell beavatkozni?

2025. július 1. 13:10

A júniusi gyümölcshullás természetes folyamat, de ha túlzott mértékűvé válik, komoly terméskiesést és anyagi veszteséget okozhat.

Legyen képben, olvassa el a Nufarmer Magazin 29. számát!

2020. augusztus 10. 12:44

Őszi növényvédelem a szántóföldön, a gyümölcsösökben és a szőlőben.

SAATEN-UNION gabonafajták: aki nálunk keres, az talál is

2024. július 26. 16:10

Akár a minőség, akár a mennyiség, akár speciális tulajdonságok állnak a termesztés fókuszában, portfóliónkban mindenki megtalálja a megfelelőt.

Első szemlétől az aratásig – ingyenesen letölthetők a legfrissebb Nufarmer Magazinok (PDF)

2020. március 20. 11:18

Az idén 11. évfolyamába lépett Nufarmer Magazin friss, 28. száma minden eddiginél gazdagabb tartalommal jelentkezik: januártól egészen a betakarítási munkák utánig mutatja be a növényvédelmi feladatokat, valamint a Nufarm által forgalmazott növényvédő szereket.

Megoldás veronikák ellen kalászosokban
Xanadu WG

2023. február 28. 12:11

Hazánkban az elmúlt időszakban felerősödött a veronika fajok (Borostyánlevelű veronika, Perzsa veronika) jelenléte kalászosainkban.