A KWS kukoricák nagyon szép képet mutattak a nyáron, a Durango pedig különösen ígéretesnek tűnt. Ezt a Székesfehérvár határában található fajtasorban is látni lehetett augusztus közepén, ahol több KWS hibriddel zajlik a helyi kísérletezés. Az Aranybulla Zrt.-nél 2000 hektáron történik szántóföldi növénytermesztés, amiben hangsúlyos szerepe van a siló-, valamint a szemeskukoricának, hiszen különösen fontos az agrárvállalat 300 szarvasmarhájának kiszolgálása.
„A KWS-szel már egy évtizednél is régebbi a kapcsolatunk, először a silókukorica kapcsán ismertük meg egymást. Nagyon jó eredményeket kaptunk a hibridjeiktől. A hosszú tenyészidejű kukoricákat kedveljük, amelyek jó beltartalmi értékkel rendelkeznek, de közben tömeget is jócskán adnak” – indult a beszélgetésünk Szabó Gáborral a 62-es főút mellett. A növénytermesztési ágazatvezető végül azt is elárulta, hogy néhány esztendeje végül a KWS szemeskukoricáinak is esélyt adtak, így azok helyet kaptak a nagyjából 60 hibridből álló fajtasorukban. Az ott kapott eredményeket alapul véve a KWS Durango üzemi szinten is megjelent az Aranybulla Zrt. földterületein.
„Üzemi körülmények között idén először a Durangot vetettük el nagyobb területen. A hibrid kelése jól sikerült, és a fejlődése is megfelelően alakult. Később a növény kapott egy aszályos időszakot, de amikor már kritikus volt az állapot, megérkezett a csapadék” – vettük sorra a 2020-as év kukoricatermesztők számára lényeges időjárási viszonyait. A júniusi csapadékos időszakra nagyon nagy szükség volt, az összes tavaszi vetésű növény számára kellett az eső. A kukoricák végül így kiheverték az aszályos szezonkezdetet, és augusztusra a KWS fajtasorban nagyon biztató képet mutattak a már termelői szinten ismert és a piacon jövőre megjelenő új hibridek.
„Mondják ilyenkor, hogy még sokat kint alszik a kukorica, de azt gondolom, hogy innentől nagy kár nem érheti. Nyilván persze a jég bármikor okozhat problémát… A Durango szépen kihozta a csöveket, van, ahol kettőt is. Megfelelően fejlődik, a virágzás is rendben lement, és az időjárás is végül kedvezően alakult. Én nagyjából 10 tonnás kukoricát látok benne. Pillanatnyilag jól néz ki, de persze a Durango és a többi hibrid is akkor mutatja meg igazából, hogy mit is tud, amikor a vas elmegy” – utalt a közelgő betakarításra Szabó Gábor.
Némedi Attila
területi képviselő, KWS Magyarország Kft.„A termelőknek leginkább azért szoktuk ajánlani a KWS Durango hibridünket, mert nagyon jó a vízleadása ahhoz képest is, hogy a hosszabb, 450-500 FAO számú anyagok közé tartozik. A termelők általában azért választják ezeket a hosszabb tenyészidejű növényeket, mert próbálják az utóbbi években egyre gyakoribb aszályhelyzetet némiképp tompítani, csillapítani. A KWS Durango esetében ezt mind a korai vethetőség, mind a terméspotenciál alá is támasztja. A gazdálkodó partnereinknek azt szoktuk ajánlani, hogy a hibridet 65-70 ezres tőszámmal vessék el, hiszen ez segíthet az aszályos időszakok átvészelésében. Saját kisparcellás kísérleteinkben a KWS Durango bizonyította, hogy kimagasló genetikai potenciállal rendelkezik, akár 15-16 tonnás hektáronként terméseredményre is képes. Mindemellett rendkívül könnyen betakarítható, hiszen középmagas állományt alkot.”