Bár nem minden cirok bírja a strapát, a növény egyre nagyobb körben terjedő haszonnövényünk, mely alternatív fehérjenövényként hasznosulhat, különösen az állati takarmányozás során. Sokan úgy vélik, hogy a növénynek hazánkban ,,nincsen ellensége", ugyanakkor ezt a kultúrát is érintik bizonyos betegségek.
A szinte menthetetlen cirok állományára a kombájnt sem igazán érdemes ráküldeni, hiszen a növényzet nagy része a földön hever. A sárban fekvő bugák nem a vadkár terhét nyögik: egyértelműen növénykórtani problémát jeleznek.
A hamuszürke szárkorhadás a cirok esetében
A hamuszürke szárkorhadás, vagy Macrophomina phaseolina kártétele a keresztben elvágott szártövön jól látszik. A cirok szárának bélállománya jobbára felszívódott és elszürkült: tele van apró mikroszkleróciumokkal, a gomba kitartóképleteivel, melyek segítségével jövőre is megindítja fertőzését a rendelkezésre álló gazdanövény jelenléte, és megfelelő hőmérsékleti viszonyok hatására.
A kórokozó jól érzi magát hazánkban, melyet az elmúlt évek hőmérsékleti viszonyai igen jól meg is támogatnak. Akár féltáblányi foltokban jelentkezhet a kórokozó okozta növénybetegség napraforgóban, de érintheti a szóját, repcét, kukoricát egyaránt – és sajnos, amint látjuk kedveli a szemescirkot is.
Többféle kártétele ismert
A makrofóminának többféle kártétele ismert. Elsődleges kártétele a cirok esetében az ezerszemsúly biztos csökkenése. Másodlagos fertőzése sokkal nagyobb gondot okozhat: indirekt módon teszi tönkre a növény szárának bélszövetét.
A növény elfekszik, a bugák elhasalnak, és a betakarítás ilyen módon ellehetetlenül. A területen intenzív a fertőzési nyomás, amelyet a korhadó bélszövetből kihulló mikroszkleróciumok, kitartóképletek eredményeznek.
A kérdés megoldásában a szakigazgatásnak is nagy feladata lenne. A cirok a reneszánszát éli, a szárazság miatt a termesztők közül sokan rájöttek arra, hogy jobban bírja a mostoha körülményeket, mint a kukorica. Azonban egyelőre kevés információ áll rendelkezésre hazai berkekben arra vonatkozóan, hogy milyen érzékenységgel rendelkeznek egyes kórokozókra nézve.
Hogy lehet ellene védekezni és elkerülni a hasonló, pénztárcát gyötrő helyzeteket? További részletek a videóban!
Köszönjük Hertelendy Péter, valamint Szűcs Ádám növényorvosoknak a közreműködést!