Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A helyes műtrágyázási stratégia a búza esetében

Borealis L.A.T

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztik. Ennek megfelelően a búzafajtákat a minőségi paramétereik alapján különböző osztályokba sorolják.

A műtrágyázási stratégia attól is függ, hogy mi a termelési cél. Az eltérő minőségi paraméterekkel rendelkező búzafajták eltérő szintű nitrogénellátást igényelnek.

A megfelelő nitrogénmennyiség

A búza teljes nitrogénigényének megfelelő műtrágyamennyiséget általában 4 része megosztva juttatjuk ki: őszi alaptrágyázás, első tavaszi fejtrágyázás a tél végén (bokrosodáskor, EC 21-25), második tavaszi fejtrágyázás szárbainduláskor (EC 30-32), és harmadik tavaszi fejtrágyázás a zászlóslevél megjelenésekor / a kalászhányás időszakában (EC 37-51). A takarmánybúza esetében a nagy termésmennyiség a cél, alacsonyabb fehérjetartalom mellett. Emiatt a takarmánybúza esetében egy hangsúlyosabb második tavaszi fejtrágya mennyiséget érdemes kiadni. A malmi / javító minőségű búza mintegy 10 kg nitrogén hatóanyagot igényel 1 tonna termésenként a késői fejtrágyázás során, hogy a megfelelő fehérjetartalmat elérje. Ahol azt az éghajlati körülmények – a csapadékeloszlás – megengedi, étkezési búza esetében tehát érdemes a műtrágyázási terv  készítésekor a harmadik, utolsó fejtrágyázás számára egy megfelelő adagot betervezni, és ebből, illetve az őszi alaptrágyázás során már kiadott nitrogénmennyiségből kiindulva osztani be az első és a második fejtrágyázás adagját.

A megfelelő kijuttatási időpont

Az őszi búza fajtától függően 450-600 kalászt kell hozzon négyzetméterenként. A megfelelő kalászszám kialakításában nemcsak a nitrogén mennyiségének van szerepe, hanem a második tavaszi fejtrágya kijuttatásának időpontja is meghatározó. Amennyiben az első tavaszi fejtrágyázás során sok nitrogént adtunk, és az állomány túl sűrű lett, a második adaggal érdemes addig várni, amíg az idősebb levelek elkezdenek kicsit kivilágosodni. Ez 2 nóduszos állapotban, de akár később is bekövetkezhet. Ezzel azt érjük el, hogy a búzanövények gyengébb hajtásai visszafejlődnek, és csak a megmaradt erős hajtásokból lesz majd kalász.

Amennyiben viszont az első fejtrágyázás során kevés nitrogént juttatunk ki, és/vagy az állomány túl gyér, a második fejtrágya adagot érdemes előbb, már a bokrosodás végén kijuttatni, így az összes hajtáskezdeményből kalász tud fejlődni.

Ha javító minőségű búza termelése a cél, akkor érdemes a harmadik fejtrágya kiszórását a kalászhányás időszakára tervezni, mert a késői kijuttatás növeli a fehérjetartalmat. A korábban, már a zászlóslevél megjelenésekor kijutatott nitrogén inkább még a termés mennyiségét növeli, kevésbé van hatással a minőségre.

Látogassa meg weboldalunkat további információkért.

Borealis L.A.T 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Csavarja fel a gabonatermelés hatékonyságát hibridekkel!

2025. július 2. 14:10

Termésstabilitás és precíziós technológia: a nyerő páros.

A repce nem tűnik el, csupán alkalmazkodik

2025. július 1. 18:10

Az utóbbi években az európai repcetermesztés komoly kihívásokkal szembesült. A megoldás a hatékony nemesítésben és technológiában van.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Eszközök és megoldások a jövedelmező repcetermesztéshez

2025. július 1. 14:10

Innovatív hibridek, precíziós vetőmagvédelem és digitális növényvédelem a sikeres repcetermesztés szolgálatában.

A déli félteke kulcsfontosságú exportőreinél sújthatja a termést a szárazság

2023. szeptember 26. 06:10

Alapvetően áremelkedéssel indult a hét a terménypiacokon, a tengerentúlon és Európában is a repce árcsökkenése jelentette a kivételt.

A kukorica és a búza is drágult a meleg idő miatt

2024. augusztus 28. 06:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

A takarmánybúza ára sokat csökkent Európában

2020. május 4. 08:02

Európában múlt héten a mínuszok domináltak gabonatermékek piacán, hiszen a négy kiemelten fontos agrártermék közül csak a repce ára ment felfelé.

A kukorica az időjárási aggodalmak és a dollár gyengülése miatt drágult

2024. január 25. 09:40

Európában a malmi búza ára stagnált, a kukorica drágult, a repce és a takarmánybúza kurzusa pedig mínuszban zárt szerdán.