Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A helyes műtrágyázási stratégia a búza esetében

Borealis L.A.T

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztik. Ennek megfelelően a búzafajtákat a minőségi paramétereik alapján különböző osztályokba sorolják.

A műtrágyázási stratégia attól is függ, hogy mi a termelési cél. Az eltérő minőségi paraméterekkel rendelkező búzafajták eltérő szintű nitrogénellátást igényelnek.

A megfelelő nitrogénmennyiség

A búza teljes nitrogénigényének megfelelő műtrágyamennyiséget általában 4 része megosztva juttatjuk ki: őszi alaptrágyázás, első tavaszi fejtrágyázás a tél végén (bokrosodáskor, EC 21-25), második tavaszi fejtrágyázás szárbainduláskor (EC 30-32), és harmadik tavaszi fejtrágyázás a zászlóslevél megjelenésekor / a kalászhányás időszakában (EC 37-51). A takarmánybúza esetében a nagy termésmennyiség a cél, alacsonyabb fehérjetartalom mellett. Emiatt a takarmánybúza esetében egy hangsúlyosabb második tavaszi fejtrágya mennyiséget érdemes kiadni. A malmi / javító minőségű búza mintegy 10 kg nitrogén hatóanyagot igényel 1 tonna termésenként a késői fejtrágyázás során, hogy a megfelelő fehérjetartalmat elérje. Ahol azt az éghajlati körülmények – a csapadékeloszlás – megengedi, étkezési búza esetében tehát érdemes a műtrágyázási terv  készítésekor a harmadik, utolsó fejtrágyázás számára egy megfelelő adagot betervezni, és ebből, illetve az őszi alaptrágyázás során már kiadott nitrogénmennyiségből kiindulva osztani be az első és a második fejtrágyázás adagját.

A megfelelő kijuttatási időpont

Az őszi búza fajtától függően 450-600 kalászt kell hozzon négyzetméterenként. A megfelelő kalászszám kialakításában nemcsak a nitrogén mennyiségének van szerepe, hanem a második tavaszi fejtrágya kijuttatásának időpontja is meghatározó. Amennyiben az első tavaszi fejtrágyázás során sok nitrogént adtunk, és az állomány túl sűrű lett, a második adaggal érdemes addig várni, amíg az idősebb levelek elkezdenek kicsit kivilágosodni. Ez 2 nóduszos állapotban, de akár később is bekövetkezhet. Ezzel azt érjük el, hogy a búzanövények gyengébb hajtásai visszafejlődnek, és csak a megmaradt erős hajtásokból lesz majd kalász.

Amennyiben viszont az első fejtrágyázás során kevés nitrogént juttatunk ki, és/vagy az állomány túl gyér, a második fejtrágya adagot érdemes előbb, már a bokrosodás végén kijuttatni, így az összes hajtáskezdeményből kalász tud fejlődni.

Ha javító minőségű búza termelése a cél, akkor érdemes a harmadik fejtrágya kiszórását a kalászhányás időszakára tervezni, mert a késői kijuttatás növeli a fehérjetartalmat. A korábban, már a zászlóslevél megjelenésekor kijutatott nitrogén inkább még a termés mennyiségét növeli, kevésbé van hatással a minőségre.

Látogassa meg weboldalunkat további információkért.

Borealis L.A.T 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Az olcsóbb dollár változást hozott a piacon

2023. február 3. 07:36

A chicagói szójabab és búza határidős jegyzésárai emelkedtek csütörtökön, amit a dollár gyengülése okozott.

Egyhetes csúcson a kukorica az argentin időjárás miatt

2023. február 22. 06:37

A rosarioi gabonatőzsde pénteken közölte, hogy Argentína kukoricaexportja éves szinten mintegy 40 százalékkal esik vissza március és június között.

Új piacokat keresnek a német búzának

2019. augusztus 17. 08:10

Szaúd-Arábia az utóbbi években a német búza legnagyobb vásárlója volt, de a német cégekre sokkal keményebb versenyfeltételek várnak, miután a szaudiak enyhítik a búza behozatalára vonatkozó minőségi előírásokat.

Készletnövekedésre számítanak a kereskedők

2023. május 12. 07:36

A gabonákra és az olajos magvakra nyomást gyakorolt az alacsony szintű exportkereslet és a kedvező közép-nyugati időjárás az Egyesült Államokban.