A szójababot többnyire 76 cm-es sorokba vetik, de a kutatások szerint a keskenyebb sortávok segíthetnek a gyomnövények visszaszorításában és a terméshozam javításában.
Az iowai gazdák többféle sortávolsággal termesztenek szóját, de többségében még mindig a 76 cm-es sorokban vetik. Míg a 76 cm-es sorok jelentős rugalmasságot biztosítanak a kukorica-szója vetésforgóban, a keskeny sortávok a szójaévben bizonyos előnyökkel járnak. Ez a cikk a szója keskenyebb sortávú vetése mellett érvel.
A gazdálkodók számos kihívással szembesülhetnek a keskeny sortávolság bevezetésekor. Gondot okozhat számukra az új vagy kiegészítő berendezések szükségessége, a szójasorok szántóföldi gépekkel való bejárása, vagy a fehérpenész fokozott veszélye. A keskeny sortávok ugyanakkor a nagyobb terméshozam-potenciált és a gyomok jobb visszaszorítását hozzák magukkal.
A GYOMIRTÓ SZEREK HATÉKONYSÁGÁNAK KUTATÁSA: Ez az ábra az előző évi kukorica gyomirtó szer hatékonyságának és a szója sortávolságának hatását mutatja a vízikender föld feletti biomasszájára (Yadav és mtsai., 2023)
A művelőutak használata vagy szabályozott művelési rend alkalmazása csökkentheti a szójasorokon való áthaladással kapcsolatos aggodalmakat. A fehérpenészért felelős kórokozó a sűrű növényzetben fejlődik, amely magas páratartalmú és felszíni nedvességtartalmú környezetet teremt. A keskeny sorokba való áttérés növeli a fehérpenész kockázatát.
Számos kezelési lehetőségünk van a megnövekedett betegségkockázat mérséklésére. A szójafajtákat rendszerint a több kórokozóval szembeni tolerancia alapján választjuk ki, így a keskeny sortávokat használók olyan fajtákat választhatnak, amelyek jobban tolerálják a fehérpenészt. Ezenkívül a hüvelykötődés előtt alkalmazott egyes lombon alkalmazott gombaölő szerek hatásosak lehetnek ezen betegség ellen.
Gyomkezelés
A gazdák egyik legnagyobb kihívása minden vegetációs időszakban a gyomkezelés, különösen a vízikender elleni kezelés. A vízikender elleni védekezés elsődleges eszköze nagy valószínűséggel továbbra is a gyomirtó szer marad, de ezen termékek hatékonysága évről évre csökken.
Idén nyáron a Bayer Crop Science két, valószínűsíthetően dikambára rezisztens vízikender-populáció jelenlétéről számolt be Iowában; naivak lennénk, ha azt gondolnánk, hogy az államban már nem létezik dikambára és 2,4-D-re rezisztens további vízikender-populáció.
Minden ésszerű erőfeszítést meg kell tennünk annak érdekében, hogy csökkentsük a vízikender versenyképességét a termesztett növényeinkkel szemben, valamint a magtermelő képességét. A szójabab sorainak 76 cm-ről 38 cm-re vagy annál kisebbre történő szűkítése olyan gyomszabályozási taktika, amely csökkenti a vízikender kelését, a vízikender versenyképességét a növénykultúrával szemben és a magtermelést.
Ez annak köszönhető, hogy a vízikender kelését és növekedését nagymértékben befolyásolja a fény elérhetősége, és a keskeny sorok sokkal korábban lezárják a lombkoronát, ezáltal csökkentik a fény behatolását a talajra.
Egyéb előnyök
Amellett, hogy kiegészítik a gyomnövények elnyomására irányuló gyomkezelési eljárásokat, a keskeny sorközök számos esetben pozitívan hatnak a terméshozamra. A Science for Success című tudományos sorozatban összefoglalták azokat a kutatásokat, amelyek szerint a keskeny sortávolságok (18-38 cm) az esetek 69%-ban nagyobb termést hoznak, mint a szélesebb sorok (76 cm vagy annál nagyobb).
Bár ez nem feltétlenül jelent nagy terméselőnyt, az adatok szerint a keskeny sortávok meglehetősen következetesen 0,06-0,26 t/ha (1-4 bushel/acre) előnyt jelentenek. A hozamhatás gyakran szembetűnőbb és stabilabb, ha a szóját később vetik, ha korábban nem volt megfelelő gyomkezelés, vagy ha a talajnedvesség korlátozó tényező.
Összefoglalva, az iowai szójatermesztőknek gondosan fel kell mérniük a keskenyebb sortávra való áttérés előnyeit és hátrányait. Egy olyan helyzetben, amikor a vízikender elleni hatékony gyomirtási lehetőségek kifogyóban vannak, a keskeny sorközök viszonylag egyszerű gyomirtási lehetőséget jelentenek a vízikender versenyképességének és magtermelésének csökkentésére.
Ezen túlmenően ez a kezelési stratégia gyakran hozamelőnyt is eredményez a szója esetében, és idővel a gazdaság eredményei szempontjából is előnyös lehet. A keskeny szója sortávokról és más szójagazdálkodási stratégiákról bővebben a https://www.soybeanresearchinfo.com/science-for-success oldalon olvashat.
(Vezérkép: Benson Hill/Facebook)