Növénytermesztés

„A szója jövedelmező, a zöldítést megoldjuk máshogyan” – Gazdálkodókat kérdeztünk a Karintia rendezvényén

Agrofórum Online

December elején vette kezdetét a már megszokottnak mondható Karintia Szója Roadshow rendezvénysorozat, amely egészen január közepéig tartott. A rangos országjárás sárvári helyszínén az Agrofórum is jelen volt, ahol gazdálkodókkal beszélgettünk a szójatermesztés jövőjéről.

Az előadások egyik központi témája ugyanis nem meglepő módon a támogatások változása volt, amely nagymértékben érinti a fehérjenövényt is. Azt ugyanis a zöldítés részeként 2018-tól csak vegyszermentesen lehet termeszteni. A helyszínen megkérdezett termelők egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy a nyugati országrészben jövedelmező a szója termesztése, tehát nem kerül ki a vetésforgóból, a bevett technológián viszont jellemzően nem kívánnak változtatni, a zöldítést más módon oldják meg.

 

Tamási Péter agrármérnök, családi gazdálkodó
Uraiújfalu – 300 hektár

Most lesz hatodik éve, hogy folyamatosan, sikeresen termesztünk szóját. Próbálkoztunk korábban is, de akkoriban nem túl eredményesen. Uraiújfalu térségében a területek nagy része nem, vagy kevésbé alkalmas szójatermesztésre. Kétféle talajtípus fordul elő nálunk. Öntéstalaj a Rábához közel, a magasabban fekvő vidékeken pedig barna erdőtalaj, de az is kavics alapon, így a vízellátottság kifejezetten rossz. Ugyanakkor még így is jövedelmező a szója, az öntéstalajokon 3 tonna, míg az erdőtalajokon 2 tonna a hektáronkénti átlagunk. A 2017-es száraz évben is megérte szójával foglalkozni.

Nem a zöldítés miatt kezdtük el termelni, hanem azért, hogy a vetésforgót felfrissítsük. Az ugyanis oly mértékben beszűkült, hogy igazából már csak vetésváltásokról lehet beszélni. Ebbe pedig nagyszerűen illeszkedik a szója.

Ami a zöldítés szabályainak változását illeti, a szójatermesztésünket nem befolyásolja, hiszen mint említettem, nem ez volt a szempont, jövőre is hasonló mértékben fogjuk előállítani. A zöldítést majd megoldjuk másodvetésben, amit eleve fontosnak tartunk, hiszen a terveink között szerepel, hogy a jövőben biogazdálkodást valósítsunk meg területeinken.

A fajtákat illetően számunkra a tenyészidő hosszúsága a legfontosabb szempont, a rövidebbeket részesítjük előnyben. Területeinken legnagyobb arányban a Karintia Kft. Sigalia 00 éréscsoportba tartozó univerzális fajtáját termesztjük, ami évek óta képes kiválóan alkalmazkodni az eltérő időjárási körülményekhez. Próbáltam mást is, de biztonsággal ezt a fajtát és ezt a tenyészidőt javasolhatjuk.

Marlovics Norbert családi gazdálkodó
Szombathely – 200 ha

2003 óta foglalkozunk szójával. Akkor még csak 2,2-2,4 tonnás hektáronkénti átlagot tudtunk elérni, azóta viszont már bőven 3 tonna felett takarítjuk be. Ehhez persze sok tanulás és kísérletezés kellett. Mindenkit bátorítok a szójatermesztésre azokban a régiókban, ahol a talaj és a klíma megfelelő. Homoktalajokra nem javaslom, vályogos, agyagos területekre, csernozjom talajokra viszont kifejezetten, de közepes minőségű területeken is jövedelmezően termeszthető. Ami fontos a szója esetében, hogy virágzás idején szüksége van a vízre, az akkor lehulló csapadék nagyban elősegíti a megfelelő hüvelyképződést.

A zöldítés szabályainak változása ellenére a területeinken mindenképpen marad a szója, nem vesszük ki a vetésszerkezetből. Optimistán látjuk ennek a fehérjenövénynek a jövőjét, főleg, hogy a hazai termesztéssel csökkenthető az importfüggőségünk. Ehhez persze szükség van arra, hogy az általunk megtermelt, nem génmódosított szóját a piac megfelelően árazza be, a feldolgozást lehetőleg itthon oldjuk meg, és ez nyomon követhető legyen. A külföldit egyelőre nem tudjuk teljesen kiváltani, de hosszútávon háttérbe szoríthatjuk. Ehhez azonban kell a piaci szereplők és a kormányzat teljes összefogása.

Visszatérve a zöldítésre, kísérletezünk vegyszermentes szójatermesztéssel, méghozzá kamerás sorközműveléssel. Elérhető kiváló termés ilyen módon is, ám ennek alapfeltétele, hogy a terület ne legyen gyomokkal fertőzött. A szója vetésterületünk túlnyomó részén viszont a hagyományos technológiát alkalmazzuk, nem tesszük bele a zöldítésbe, azt megoldjuk máshogyan.

Úgy látjuk, hogy a térségben a Karintia Kft. Sigalia és az azonos tenyészidejű Sinara fajtáival jó eredményeket lehet elérni. Ezek évről évre kitűnően szerepelnek, a 3 tonna feletti termésátlag mindig biztosított, de előfordulnak 4 tonnás eredmények is.

Pungor István gazdálkodó
Szombathely – 250 hektár

Szóját 3 éve kezdtünk el termeszteni, az elején kisebb sikerrel, majd folyamatosan egyre jobb eredményekkel. Kezdetben nem a Karintia Kft. fajtáit használtuk, éppen ezért biztos vagyok abban, hogy a tanulás mellett a fajtaváltás is segített a jobb termésátlagok elérésében.

Amikor az első évünk gyengébb lett a vártnál, érdeklődtem a gazdatársaknál, és az derült ki, hogy sokan a Karintia Kft. Sigalia fajtáját termesztik jó eredményekkel. Éppen ezért mi is kipróbáltuk, és nem bántuk meg, mert rögtön az első évben 4 tonnás termésünk lett.

A szabályok változása végül nem érinti a szóját a gazdaságunkban, ugyanakkora területen fogjuk vetni, mint korábban, kivesszük a zöldítésből. Sokat gondolkodtunk ezen, de egy nagyon jövedelmező növény, tehát nem hagyjuk el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

A lassú kínai eladások miatt stagnál a szójabab ára

2019. október 25. 04:36

A szójabab ára október 11. óta a 928 és 944 dollárcent közötti sávban oldalaz. Szeptember végén még 883 dollárcentbe került egy véka szójabab, az árfolyam ezt követően erősödött a jelenlegi szintre.

Intenzív és sikeres szójatermesztés Yara technológiával

2019. május 10. 10:40

A szójatermesztés költségszerkezetében 40%-ot tesz ki az inputanyagoké (kb. 15%-kal alacsonyabb, mint a kukorica esetében), és ebből 15-20%-ot a műtrágyára fordított összeg.

Négyhavi mélypontra zuhant a búza ára

2023. december 12. 10:10

Erős eladói nyomást lehetett érezni a hétfői terménypiaci kereskedésben, de azért akadtak kivételek is. Chicagóban a búza 3,5 százalékkal, a kukorica pedig 0,8 százalékkal lett olcsóbb, miközben a repce stagnált, a szójabab pedig 2,6 százalékkal drágult. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is csökkent, miközben a repce piaca pluszban zárt.

Felgyorsult a szójabab betakarítása Argentínában, már a földek 38 százalékán végeztek

2020. április 19. 17:41

Az argentin termelők ebben a szezonban már a szójaföldek 37,8 százalékáról takarították be a termést, az eddigi adatok szerint az átlagos hektáronkénti hozam 3,42 tonna - derült ki a Buenos Aires-i Gabonatőzsde heti jelentéséből.