Növénytermesztés

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

Agrofórum Online

Július hónap időjárása meghatározó volt a parlagfű fejlődése szempontjából. Július elején többször is az ilyenkor megszokott érték alá csökkent középhőmérséklet, ami a parlagfű fejlődését, növekedését lassította. A hónap második felében ismét visszatért a meleg idő, heves zivatarokkal melynek következtében az ország területének jelentős részén újra nagy mennyiségű csapadék hullott, ezzel véget vetve a helyenként kialakult aszálynak. A szélsőséges időjárásnak köszönhetően a tavalyi és az előző évekhez képest is hozzávetőlegesen két héttel később kezdődött a parlagfű tömeges virágzása, a pollenszezon.

Az elmúlt napok csapadékos meleg időjárásának a hatására a parlagfű fenológiája felgyorsult, a múlt hét végén még virágbimbós állapotú növények a hét közepén már virágzásnak indultak.

www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/csapadek/

A szántóföldi kultúrák közül a napraforgó és a kukorica állományok gyomelnyomó képessége továbbra is jónak mondható, de a táblaszegélyeken, a parlagfű intenzív növekedésnek indult. A dűlőutakat illetően sem jobb a helyzet, a szélsőséges időjárás miatt kissé megrekedt parlagfüvet lebecsülték a gazdák, ezért kevésbé törődtek vele, a csapadék hatására mostanra a parlagfű helyenként élő falat alkot. Hasonló a helyzet a meghántott gabona tarlókon is.

Gyomirtott útszegélyen a parlagfű – fotó: Nagy László

A csapadék hatására a tarlók intenzív gyomosodásnak indultak, ami agronómiai szempontból ugyan kedvező, de sokan elfelejtkeztek a tarlók további ápolásáról. A kaszált közterületeken is nagyon változatos a kép, a frekventált helyek szépen le vannak kaszálva, de a félreeső helyeken a több hete elvégzett kaszálások óta burjánzik a parlagfű. A ruderális- és az építési területeken sem jobb a helyzet, ott is a csapadékot követően napjainkra már méretes növények találhatók. A közúthálózatnál a kaszálások terén észlelhető a nyári szabadságolási időszak miatt a kaszált parlagfű újra megnőtt, azonban a gyomirtott szegélyek még mindig gyommentesek.

Bujánzó parlagfű a táblaszéleken, szegélyeken – fotó: Nagy László

Az Országos Közegészségügyi Intézet Közegészségügyi Igazgatóság Levegőhigiénés és Aerobiológiai Osztály elektronikus felületén adott tájékoztatása lapján:

A parlagfű pollenkoncentrációja az ország nagy részén továbbra is alacsony, bár helyenként – elsősorban az Alföld középső és keleti területein (Debrecenben és Békéscsabán) közepes pollen koncentrációt mértek.

A tavalyi év ezen időszakában több napon keresztül alacsony pollen koncentrációt mértek a Budapesti, Győri, Szegedi, Zalaegerszegi mérőállomásokon viszont közepes koncentráció ekkor még nem fordult elő.

Az előző éveket figyelembe véve megállapítható, hogy a parlagfű szezonális megjelenése, a virágzás kezdeti intenzitása nagyban függ a júliusi csapadékmennyiségtől, középhőmérséklettől. A júliusi csapadék nagyban felgyorsítja a parlagfű regenerálódását is, ezáltal a védekezések hatékonyságát jelentősen rontja.

Az előrejelzések alapján elkövetkezendő időszak időjárása kedvez a parlagfű virágzásának ezért, továbbra is a lakott területek közelében levő fejlett virágzó vagy virágzás közeli állapotban levő parlagfű elleni védekezésre kell hangsúlyt fektetni.

A gabona tarlók is kiemelt figyelmet követelnek, mivel nem megfelelő tarlóápolás esetén jelentős felülettel járulnak hozzá a parlagfű pollenterheléshez.

 Nagyon fontos a dűlő utak, a táblaszélek folyamatos karbantartása is, mivel fejlett parlagfű ott évek óta rendszeresen nagy mennyiségben fordul elő.

A kaszálások szakszerű, rendszeres elvégzése továbbra is a legfontosabb feladat, mert a parlagfű gyors regenerálódása, újrahajtása várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

Vadkender: a kapásokat követve csírázik, gyors ütemben terjed a szántóföldeken

2023. augusztus 22. 13:10

A vadkender (Cannabis Sativa) Közép-Ázsiából származik. Nálunk mindenütt előfordul, egyre jelentősebb, elsősorban szántóföldi gyom. Jelentősége, hogy pollenje allergén, a nehezen irtható gyomnövények közé tartozik, fejlett egyedei ellen a legtöbb herbicid hatástalan.

Neurális hálózatok a gyomirtás szolgálatában

2019. április 27. 07:17

Az elsodródásmentes és gyomspecifikus eljárással minimalizálhatók a környezetre nehezedő káros hatások, csökkenthető a herbicidhasználat, ezáltal mérséklődik az élelmiszerláncba bejutó növényvédőszer-maradékok és metabolitok mennyisége.

Repce gyomirtás biztonságosan

2021. augusztus 25. 04:50

A repce termesztés egyik legfontosabb alapköve a sikeres gyomirtás elvégzése, hiszen alapvető fontosságú, hogy a repce növényünkkel együtt csírázó és azonos talajmélységből vizet, valamint tápanyagokat felvevő gyomok jelentette konkurenciát minél előbb megszüntessük.

Súlyos termésveszteségek okozója a parlagi ecsetpázsit

2018. április 4. 13:55

A szántóföldi monitoring vizsgálatok eredménye arra utal, hogy a rezisztencia szintje szoros korrelációt mutat a populációsűrűséggel.