Növénytermesztés

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

Agrofórum Online

Július hónap időjárása meghatározó volt a parlagfű fejlődése szempontjából. Július elején többször is az ilyenkor megszokott érték alá csökkent középhőmérséklet, ami a parlagfű fejlődését, növekedését lassította. A hónap második felében ismét visszatért a meleg idő, heves zivatarokkal melynek következtében az ország területének jelentős részén újra nagy mennyiségű csapadék hullott, ezzel véget vetve a helyenként kialakult aszálynak. A szélsőséges időjárásnak köszönhetően a tavalyi és az előző évekhez képest is hozzávetőlegesen két héttel később kezdődött a parlagfű tömeges virágzása, a pollenszezon.

Az elmúlt napok csapadékos meleg időjárásának a hatására a parlagfű fenológiája felgyorsult, a múlt hét végén még virágbimbós állapotú növények a hét közepén már virágzásnak indultak.

www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/csapadek/

A szántóföldi kultúrák közül a napraforgó és a kukorica állományok gyomelnyomó képessége továbbra is jónak mondható, de a táblaszegélyeken, a parlagfű intenzív növekedésnek indult. A dűlőutakat illetően sem jobb a helyzet, a szélsőséges időjárás miatt kissé megrekedt parlagfüvet lebecsülték a gazdák, ezért kevésbé törődtek vele, a csapadék hatására mostanra a parlagfű helyenként élő falat alkot. Hasonló a helyzet a meghántott gabona tarlókon is.

Gyomirtott útszegélyen a parlagfű – fotó: Nagy László

A csapadék hatására a tarlók intenzív gyomosodásnak indultak, ami agronómiai szempontból ugyan kedvező, de sokan elfelejtkeztek a tarlók további ápolásáról. A kaszált közterületeken is nagyon változatos a kép, a frekventált helyek szépen le vannak kaszálva, de a félreeső helyeken a több hete elvégzett kaszálások óta burjánzik a parlagfű. A ruderális- és az építési területeken sem jobb a helyzet, ott is a csapadékot követően napjainkra már méretes növények találhatók. A közúthálózatnál a kaszálások terén észlelhető a nyári szabadságolási időszak miatt a kaszált parlagfű újra megnőtt, azonban a gyomirtott szegélyek még mindig gyommentesek.

Bujánzó parlagfű a táblaszéleken, szegélyeken – fotó: Nagy László

Az Országos Közegészségügyi Intézet Közegészségügyi Igazgatóság Levegőhigiénés és Aerobiológiai Osztály elektronikus felületén adott tájékoztatása lapján:

A parlagfű pollenkoncentrációja az ország nagy részén továbbra is alacsony, bár helyenként – elsősorban az Alföld középső és keleti területein (Debrecenben és Békéscsabán) közepes pollen koncentrációt mértek.

A tavalyi év ezen időszakában több napon keresztül alacsony pollen koncentrációt mértek a Budapesti, Győri, Szegedi, Zalaegerszegi mérőállomásokon viszont közepes koncentráció ekkor még nem fordult elő.

Az előző éveket figyelembe véve megállapítható, hogy a parlagfű szezonális megjelenése, a virágzás kezdeti intenzitása nagyban függ a júliusi csapadékmennyiségtől, középhőmérséklettől. A júliusi csapadék nagyban felgyorsítja a parlagfű regenerálódását is, ezáltal a védekezések hatékonyságát jelentősen rontja.

Az előrejelzések alapján elkövetkezendő időszak időjárása kedvez a parlagfű virágzásának ezért, továbbra is a lakott területek közelében levő fejlett virágzó vagy virágzás közeli állapotban levő parlagfű elleni védekezésre kell hangsúlyt fektetni.

A gabona tarlók is kiemelt figyelmet követelnek, mivel nem megfelelő tarlóápolás esetén jelentős felülettel járulnak hozzá a parlagfű pollenterheléshez.

 Nagyon fontos a dűlő utak, a táblaszélek folyamatos karbantartása is, mivel fejlett parlagfű ott évek óta rendszeresen nagy mennyiségben fordul elő.

A kaszálások szakszerű, rendszeres elvégzése továbbra is a legfontosabb feladat, mert a parlagfű gyors regenerálódása, újrahajtása várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Raktározás során fellépő problémák - terménytárolási teendők

2024. szeptember 16. 05:40

A raktári károsítók az esetek 99%-ában valamilyen, sokszor banális hiba miatt jelennek meg a betárolt terményekben. Ezeket a hibákat együttesen a raktári higiénia elleni vétségek névvel lehetne jellemezni és szinte ezernyi van belőlük.

Kiváló hibridek Magyaratádon – 25 éves a KWS

2024. szeptember 12. 10:10

Az idei esztendő is megmutatta, hogy a növényvédelmi problémák vagy a toxinok jelenléte a terményben mennyire meg tudja keseríteni az életünket.

Itt vannak a búza és repce posztregisztrációs fajtakísérletek eredményei

2024. szeptember 8. 10:10

A GOSZ-VSZT-NAK kísérletek eredményeiről készült összefoglaló kiadványokat a szervezők nyilvánosan elérhetővé tették ebben az évben is.

3–5 tonnás hozamokkal kezdődött a kukorica betakarítása – nincs már perspektíva a növényben?

2024. szeptember 5. 11:10

Augusztus 28-án hazánk nagy részén 150-200 mm víz hiányzott a felső 1 méteres talajrétegből, és az ilyen évjáratok egyre gyakoribbak lesznek.

Talajápolás felsőfokon - vegyszermentes gyomirtás bármely kultúrában

2019. február 7. 17:27

Hatékonyan és megbízhatóan végezhetünk mechanikus gyomirtást az 1,50 m-től egészen a 27,00 m-es munkaszélességű Hatzenbichler gyomfésűkkel.

A mechanikai gyomirtásé a jövő!

2024. március 8. 05:40

A mechanikai gyomirtás visszatérését lehet várni a szántóföldi növénytermesztésben. Az ökológiai gazdálkodásban eddig is alapvető volt, de most már a teljes szántóföldi növénytermesztésben a reneszánszát éli!

Megérkezett a harmadik generációs “gyomolló” a Sekator Plusz

2021. március 5. 11:26

A sekator (kis kezdőbetűvel) metszőollót jelent. A metszés egyik célja a növény termelékenységének és növekedésének serkentése. A Sekator (nagy kezdőbetűvel) “gyomolló”. A Sekator kimetszi a káros gyomnövényeket, de nem okoz sérülést a kultúrnövényen, így növeli a termőképességet.

Calaris Professional 3.0 – Még erősebb hatás fenyércirok és más egyszikű gyom ellen

2023. február 24. 05:32

A kukorica gyomirtás neuralgikus pontja az egyszikűek elleni védelem.