Növénytermesztés
Fizetett tartalom

amazoN és titaN: a műtrágya helyettesítés témája még egyszer!

Biovéd 2005 Kft.

A Biovéd 2005 Kft. decemberben szakmai cikksorozattal kezdte el bemutatni biológiai nitrogénpótló rendszerét. Ez három, elsősorban nitrogénkötést szolgáló, nedvesíthető por (WP) formulázású baktérium készítményből áll:

  • a Bacillus megaterium hatóanyagú megaN csávázószer,
  • a Bacillus mojavensis hatóanyagú, posztemergens kijuttatású amazoN és titanN
  • és a Bacillus licheniformis hatóanyagú biogeN szárbontó készítmény.

Ezek olyan, már létező alternatív megoldások, amelyek forgalomba hozatali engedéllyel rendelkeznek, és mind elméleti alapon, mind gyakorlati kísérletek eredményei alapján is alkalmasak a gyártott nitrogén kiváltására a mezőgazdasági termelésben.

A cikksorozatban a rendszer harmadik eleme, a biogeN szárbontó készítmény következne, de az amazoN–t ismertető cikk után több megkeresés és kérdés érkezett. Úgy döntöttünk, hogy ars poétikánk megfogalmazásával és az amazoN/titaN kérdésekre adott válaszainkat összefoglalva, ebben a hónapban ismét ezzel a témával foglalkozunk, hogy a közelgő felhasználási időszakra a lehető legtöbb információt tudjuk átadni a termelőknek. A szárbontó baktériumunkat pedig majd egy későbbi cikkben mutatjuk be.

Mitől különleges és egyedi az amazoN/titaN?

  • Az első különlegessége, hogy a Bacillus mojavensis faj nem szerepel egyetlen hazai mezőgazdasági input anyag hatóanyagaként sem. Tény ugyanakkor, hogy a Bacillus mojavensis közeli rokona a jól ismert Bacillus subtilis fajnak, sok tulajdonságában közel áll ahhoz.
  • A Bacillus mojavensis nevét a Mojave sivatagról kapta. Fő szerepe a növények támogatása száraz környezeti feltételek között is. A klímaváltozás szemszögéből nézve ez már Magyarországon sem elhanyagolható szempont.  A száraz talaj okozta evolúciós nyomás megmagyarázza, hogy ez a baktérium a szakirodalmi adatok és saját vizsgálataink alapján is képes a növényen belül is, a növénnyel endofita módon szimbiózisban együtt élni.
  • Növényi szimbiotikum: A Bacillus mojavensis törzsünk különleges tulajdonságait mérlegelve új biostimuláns fogalmat szeretnénk bevezetni, a növényi szimbiotikumot. A szimbiotikum olyan, mikrobát tartalmazó termésnövelő anyag, aminek az alkalmazása során a mikroba a gazdanövényen és a növénybe bejutva is szoros szimbiotikus együttműködést alakít ki, és segíti a növény tápanyag felvételét és hasznosulását, emellett megtámogatja a növény egészségét is.
  • A Bacilllus mojavensis KN/32 törzse nagyon szoros kapcsolatot tud kiépíteni a növényi gyökerekkel. Ennek a kapcsolatnak a kialakítása során a Bacillus mojavensisnek versenyeznie kell a talajban élő mikroorganizmusokkal. Ebben a versenyben használja a baktériumok és gombák ellen is hatékony antibiotikum jellegű másodlagos anyagcseretermékeit.
  • Az amazoN/titaN készítmények formulázása nedvesíthető por. A WP formulázás a biológiai készítmények tekintetében elfogadott és gyakori, mert a biológiai komponens magas életképessége érhető el vele. Az 1 kg/ha dózis könnyen kezelhető mennyiség, a készítmény pedig hűtés nélkül, normál raktározási körülmények között is legalább két évig eltartható.
  • A kijuttatásra, vagyis a növény-baktérium kapcsolat kiépítésére posztemergens permetezéssel az optimális időpont a napraforgó esetében 4 valódi leveles, kukorica esetében 5-7 leveles állapot. Az amazoN/titaN posztemergens alkalmazásának nagy előnye, hogy a baktérium készítmény így könnyen technológiába illeszthető, a gyomirtó szeres kezeléssel vagy lombtrágyával egy menetben kijuttatható. A spórás baktérium a növények levelén, ill. a talaj felszínén sem pusztul el, értelemszerűen bedolgozási kényszer nincs, a hatóanyag sejtek kivárják a bemosó csapadékot.

A termékminőség kérdése

A Biovéd 2005 Kft. letette voksát a minőségi termék előállítás mellett, erőforrásait évtizedek óta a termékfejlesztésre koncentrálta. A cég úgy gondolja, az elmúlt 26 évben bizonyította, hogy a biológiai termék előállítók legmagasabb minőségre képes európai cégei között van. A Biovéd termékei a piacon jórészt termésnövelő/biostimuláns kategóriában szerepelnek, ugyanakkor a Biovéd több biológiai növényvédő szer bérgyártója is. A növényvédő szer gyártás minőségi előírásai a biostimulánsokkal szembeni elvárásoknál jóval magasabbak, ugyanakkor a gyártás során mindkét termékkategóriában egységes mércét használunk, a termésnövelő anyagoknál is a növényvédőszer minőségi szabványt használjuk. Az első Biovéd készítmény, a Koni (Coniothyrium minitans) volt a legelső magyar biológiai gombaölő szer. A Biovéd az egyetlen regisztrált magyar növényvédő szer gyártó az USA-ban. Az exportált készítményeken keresztül a Biovéd belső minőségbiztosítási rendszere hetente vizsgázik spanyol, francia, angol és német laboratóriumokban, ahol rendre a saját minőségbiztosítási eredményeinkkel megegyező, megfelelő minőségről teszünk tanúságot.

A minőségbiztosítást a Biovéden belül egy jól felszerelt, 5 fős mikrobiológiai laboratórium végzi. Mintázzuk és ellenőrizzük a beérkező alapanyagokat. Vizsgáljuk a legyártott hatóanyagok és a termékek mikrobiológiai tisztaságát, valamint a hatóanyagok megfelelő szintjét. Nem megfelelő készítmény nem hagyhatja el az üzemet. A hatóanyag és termék mintákat gyártási és csomagolási tételenként 3 évre visszamenőleg tároljuk. A mikrobiológiai hatóanyagok faji, esetenként törzs szintű azonosításánál molekuláris laboratóriumok támogatják a munkánkat.

65 kg nitrogén hatóanyag helyettesítése hektáronként

A Bacillus mojavensis KN/32 törzse megfeszített izolációs és szelekciós munka végterméke. A törzs izolátumok százai közül lett kiválasztva, hiszen végül csak egy maradhat…

A KN/32 törzs laboratóriumi tesztek alapján kiváló nitrogénkötő. Ez önmagában azonban nem lenne elegendő, mert a nitrogénkötéshez rengeteg energiára van szükség, lásd a földgáz árának és a nitrogénműtrágyák árának összefüggését. A baktérium energiát elsősorban a növénytől kaphat, gyökérszimbiózis esetén cukros gyökérváladékok formájában. Ehhez viszont pozícióba kell kerüljön a gyökerek környezetében. Itt nem csak a konkurens mikrobákkal kell versenyeznie, de a növénnyel is sikeres szimbiotikus kapcsolatot kell kialakítania. A Bacillus mojavensis KN/32 törzse mind a két feladatot kimagasló hatékonysággal hajtja végre. Ennek a baktérium törzsnek kivételes képessége a gyökérrendszer élőhelyének megszerzése és megtartása.

1. ábra: IKR Agrár kísérleti kukorica parcellái

A fenti tulajdonságok előrevetítették a KN/32 törzs kivételes szántóföldi hatékonyságát. Az IKR Agrár Kft. a 2021. évben az AgrowKnowmia Program nevű kutatási és fejlesztési rendszerének keretein belül az ország három különböző pontján, négy ismétléses, nagyparcellás (>1000 m2) kísérletekben tesztelte a Bacillus mojavensis KN/32 hatóanyagú készítményt (1. ábra). A teszt során a kukorica hibrid kontrollok 130 kg/ha nitrogén hatóanyagot tartalmazó nitrogénoldatot kaptak, míg a baktérium oltást az alapműtrágya 50% dóziscsökkentése (65kg/ha) mellett, a kukorica 5 leveles állapotában, teljes felületű permetezéssel történő kijuttatással végezték el. Az amazoN/titanN készítmény posztemergens alkalmazása az 50%-kal csökkentett nitrogén alapműtrágya negatív hatását teljes mértékben kompenzálni tudta a terméseredményekben, sőt, a teljes dózisú alapműtrágyás kezeléshez képest többlet termést lehetett elérni mindhárom kísérleti helyszínen. Ezek a statisztikai vizsgálattal is alátámasztott, 99% megbízhatóságú kísérleti eredmények egészen új, nagyon bíztató megvilágításba helyezik a nitrogénpótlás biológiai lehetőségét a nagyüzemi növénytermesztésben!  A következő szezonok további kísérleti-, de még inkább alkalmazási eredményei fogják megerősíteni az eddigi tapasztalatokat.

Kiknek ajánljuk az amazoN/titaN termékeket?

  • Az AKG már nem írja elő baktérium hatóanyagú termék használatát, így – legalábbis ideiglenesen – megszűnt a gazdaság-politikai nyomás. A jogszabályi környezetet figyelő, és arra felkészülő termelő ugyanakkor már tudja, hogy az EU Termőföldtől az asztalig stratégiája (Green deal) már előrevetítette a műtrágya felhasználás kötelező, 20%-os csökkentését 2030-ig. Ez egy távoli dátumnak tűnik, de már 2023-tól sokkal szigorúbb lesz a növényvédő szer és műtrágya használat ellenőrzése, így már most, 2022-ben érdemes tesztelni az alternatív megoldásokat.
  • A jogszabályi változásoktól függetlenülvannak úttörő termelők, akik emlékeznek az egyetemen tanultakra, hogy a nitrogén visszapótlásnak van egy természetes útja is. Ők keresik azokat a megoldásokat, amivel nem csak a hektár vásárlásokkal lehetnek nagyobb termelők, hanem a talajaiknak gazdaként való művelésével vívhatják ki környezetük elismerését: „XY milyen jól csinálja…” Az ilyen termelők innovatívak, szívesen kipróbálják az új eljárásokat, termékeket. Nincsenek sokan, de sokan figyelnek rájuk.
  • Az egekbe szökött műtrágya árak miatt alternatívákat kereső termelőknek is ajánljuk. Ők számolják a termelési költségeiket, és ha egy szakmailag jó ajánlást kapnak, kipróbálják, majd lemérik a termést, és ha saját termelési eredményeik visszaigazolják a pozitív eredményt, bátran változtatnak egy sikeresebb termelés irányába. Ők sokan vannak!

A Biovéd minden fejlesztési erőforrását megmozgatta, szakmai tudását beletette az amazoN/titaN fejlesztésébe. Az engedély megszerzése után az IKR Agrár Kft.-vel együtt közösen nagyparcellás kísérleteket állítottunk be és szignifikáns eredményeket mértünk. A termék, ill. technológia életképességét és tényleges gyakorlati értékét a termelőknek kell megtapasztalniuk, miközben felkészülnek a magas műtrágya árakat és gyorsan változó támogatási- és szabályzó rendszereket hozó új, „zöldebb” növénytermesztésre.

Dolgozzunk közösen a zöldebb növénytermesztésért!

Dr. Bohár Gyula,
Biovéd 2005 Kft.,
Pinkamindszent

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

A román Azomures műtrágyagyártó csökkenti kibocsátását

2022. szeptember 16. 12:04

A vállalat, amely tavaly év végén leállította működését, 200 alkalmazott áthelyezését vagy elbocsátását tervezi.

Kutatások szerint 2050-ig 80%-kal csökkenthető a műtrágyákból származó szén-dioxid-kibocsátás

2023. április 21. 11:44

A kutatók kiszámították a műtrágyák teljes életciklusának szén-dioxid-kibocsátását, amelyek a teljes üvegházhatást okozó gázkibocsátás mintegy öt százalékáért felelősek.

A Kverneland fronttartálya teljes rugalmasságot kínál a különböző munkagépekkel való kombinálásához

2023. július 9. 10:10

A Kverneland piacra dobta az f-drill fronttartályos rendszerét azok számára, akik nagyobb mennyiségű vetőmagot vagy műtrágyát szeretnének szállítani, és kombinált eszközökkel kívánnak dolgozni.

Precíziós szolgáltatásokkal díjazzuk, ha most rendeli meg a tavaszi komplex műtrágyákat!

2020. december 16. 08:46

A talajmintavétel és a tápanyag-gazdálkodás képezik a növénytermesztés alappilléreit, és nem csak a talaj, hanem a növény igényeit is középpontba helyezik. Itt is igaz a szükséges és elégséges elv betartása. A szükségtelenül kijuttatott műtrágya pazarlás, a kevés tápanyag pedig limitálja a termést.