Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Az öntözés fontossága

Agrofórum Online

Miért is van szükség öntözésre? A célok szerint megkülönböztetünk tároló, vízpótló, frissítő, trágyázó, fagyvédelmi és talajjavító öntözést.

A víz maga a növényeink, így zöldségeink számára is az életet meghatározó tényező. A növényben a tápanyagok vízben oldódva érvényesülnek, szállítódnak. Hazánkban a csapadék mennyisége elegendő, de eloszlása már egyenlőtlen, így van, amikor a bőség okoz gondot, máskor a szűkösség.

Ilyenkor vagy belvíz jelentkezik, vagy talajaszály, mindig van valami, ami miatt a gazdák egy percre sem tudnak megállni. Ma már minden esetben tudunk ezzel mit kezdeni, és tudjuk orvosolni az éppen fellépő aktuális helyzetet.

Mikor a csapadék relatíve kevesebb, azaz a gazdasági növényeink, jelen esetben szabadföldön termesztett zöldségeink a fő tömeggyarapodási időszakban nem jutnak elegendő vízhez, akkor a termés mennyisége és minősége is alulmaradhat a tervezetthez vagy ahhoz képest, amit a fajta egyébként produkálni tudna.

A termésbiztonságot és a minőséget megfelelő mennyiségű és minőségű vízellátással tudjuk elérni. Az öntözött területek nagysága Magyarországon nagyságrendileg 300 ezer hektár. Ebből következik, hogy a vízkijuttatás, azaz az öntözés egyik fő célja a víz pótlása.

Részletekért kattintson a képre!

Célja az öntözésnek

Az öntözés legfőbb célja, mint növényi élettényezőnek pótlása és a termesztési céllal egyeztetett optimalizálása.

Az öntözés céljai a következők lehetnek, ill. célok szerint megkülönböztetünk tároló, vízpótló, frissítő, trágyázó, fagyvédelmi és talajjavító öntözést.

Az öntözés során a talaj vízkészletét pótoljuk, illetve párásítjuk a kerti környezetet. Öntözés hatására a termésben minőségi és mennyiségi javulás következik be, javul a termesztés biztonsága.

Hazánkban a felszíni természetes vizekből: folyókból, patakokból vagy tavakból ma már nem engedélyezett az öntözés. Víznyerési források lehetnek azonban az e célra létesített, mesterséges öntöző csatornák, melyek a természetes felszíni vizek fölösleges készleteit, víztöbbletét hasznosítják.  Gyakran használunk fúrt kutakból származó öntöző vizet is. A legelső vízzáró réteg fölötti vízkészlet (a talajvíz) viszonylag könnyen hozzáférhető. A terület geológiai adottságainak függvényében változatos tisztaságú, bár öntözésre szinte mindig megfelelő.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy biztos, manapság megéri őszi árpát vetni

2025. július 25. 14:10

A hazai gazdaságok sikeres növénykultúrája az őszi árpa, amit az idei betakarításokat követően országosan regisztrált 5,75 t/ha-os termésátlag is bizonyít.

10 nyereséges kiskultúra: ezek a növények aranyat érnek

2025. július 24. 14:10

Levendula, sáfrány vagy csípős paprika – ezek a kultúrák lehetnek a kulcs egy sikeres vidéki vállalkozáshoz akár pár száz négyzetméteren.

Hogyan válasszunk repcehibridet a termőhely adottságaihoz?

2025. július 23. 11:10

A hibridválasztás kulcs a repce sikeréhez: termőhelyhez alkalmazkodó, ellenálló hibridekkel csökkenthetők a termesztési kockázatok.

Hogy áll hazánk vízgazdálkodása + videó

2025. július 22. 16:10

Hazánk a ,,vizek országa"...de sajnos egyre kevesebb használható víz jut a mezőgazdaságnak is. Hogy látja a szakértő?

Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

2019. február 27. 04:44

B. Attila kérdése: Mi a leghatékonyabb védekezési technológia körte-levélbolha ellen?

Forradalmi eljárás: hidrogél segítségével saját magát öntözi a talaj

2020. december 5. 06:38

A talajban lévő gélek éjszaka hűvösebb, párásabb időszakokban „húzzák ki” a vizet a levegőből. A napsütés aktiválja a víztartalmú géleket, így tartalmukat visszaengedik a talajba.

Miért nem terem nálam sem az őszibarackfa, sem a sárgabarackfa?

2023. november 3. 04:39

Érdeklődöm, hogy meg tudnám-e menteni az őszi- és sárgabarackfámat, melyek kb. 4-5 évesek? Az őszibarack már egyszer virágzott, volt rajta 30 szem barack, de kb. 2 cm-es méretnél lehullott minden termés. Azóta nem virágzik, nem terem, a fa kérge kicsit szürkés. A sárgabarackfa is egyszer virágzott, termés nem volt rajta.

Hogyan ültessük és ápoljuk a hóvirágot?

2023. február 4. 04:36

Szeretném megtudni, hogy kell-e a hóvirágot valahogy ápolni a házikertben? Hogy végezzük az ültetését?