34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

BASF napraforgó hibridek – Acordis® CLP és az InSun® 222 CLP

BASF Hungária Kft.

A BASF 2020-ban vezette be a piacra első napraforgó hibridjeit. A termelők részéről tanúsított kedvező fogadtatás hatására idén egy újabb hibriddel, az InSun® 222 CLP-vel bővült a termékpaletta, mely egyben a BASF napraforgó hibridjeinek jövőbeni márkanevét is bemutatta. Az ezután regisztrálandó hibridek ugyanis (az InVigor® repcék mintájára) mind InSun® márkanév alatt fognak megjelenni. Célunk, hogy az InSun® a minőség és a megbízhatóság védjegye legyen, és a BASF termékektől már megszokott jó hatékonyságot nyújtsa.

Az elmúlt években a napraforgó-termesztésben előtérbe kerültek azok a hibridek, amelyek CLHA+ gén alapú toleranciával rendelkeznek, tehát a legmodernebb gyomirtási rendszerbe sorolhatóak. A BASF portfoliójában ilyen az InSun® 222 CLP és az Acordis® CLP. A linolsavas hibridekhez képest is igazán jó termőképességgel és átlag fölötti olajtartalommal rendelkeznek a belső és külsős kísérletek alapján egyaránt. Bár megbízhatóságuk és gazdaságos termeszthetőségük szempontjából sok a hasonlóság közöttük, de igényeiket és egyéb tulajdonságaikat tekintve megannyi különbség is felfedezhető, amelyek elkülöníthetővé teszik a hibrideket egymástól.

Az Acrodis® CLP robusztus, magas növekedésű, 1,8-2 m magasságot elérő, nagy egyedi termőképességű hibrid (1. kép). Robbanásszerű, erőteljes kezdeti fejlődésével a hibrid megalapozza a stressztűrő képességét, így csapadékszegény évjáratokban is jól teljesít. A termetes növények nagy gyökérrendszere biztosítja a hibrid kiváló termésstabilitását.

1. kép: Acordis® CLP

A hibrid középérésű napraforgókra jellemző, átlagos virágzási idővel rendelkezik, melyet hosszabb szemtelítődési periódus követ. Számos helyszíni értékelés igazolja, hogy a termékenyülése a 2020-as évben szinte hibátlan volt, több helyen is 100%-os termékenyülés volt mérhető.

A termést nagy méretű kaszatok és stabilan magas olajtartalom jellemzi. A 2020-as évben az olajtartalom számos helyszínen 46% felett volt. Szádor rezisztenciája teljes körű az ismert rasszokra, a legfontosabb gombás betegségekkel szemben pedig kifejezetten jó toleranciával bír. Bár a növények magasak, a megdőlt tövek aránya alacsony volt (10% alatt), ami jól mutatja a hibrid kiváló szárszilárdságát és betegség-ellenállóságát. Intenzív, közepesen intenzív technológiáknál leggazdaságosabb a termesztése. Az Acordis® CLP-t azoknak ajánljuk, akik az olajtermés maximalizálásra és stabilitására törekszenek.

Az InSun® 222 CLP hibrid érési idejét tekintve a középkései éréscsoportot képviseli, ami a Coloris® CL és az Acordis® CLP hibridektől kissé későbbi. A kezdeti fejlődési erélye és dinamizmusa kiváltképp jónak mondható. Magasság szempontjából az alacsonyabb hibridek közé sorolható, hiszen kisparcellás körülmények között 65.000 tőszámmal is éppen, hogy elérte a 2 méteres magasságot, ami nagyüzemi körülmények között, kevésbé sűrített állományban 1,6-1,8 m közé tehető (2. kép). Termékenyülési szempontból hasonlóan jó eredményt mutatott, mint az Acordis® CLP. E hibridnél sem volt jelentős a szármegdőlés, így nála is következtethetünk az erős szárfelépítésre, illetve a betegségek elleni jó toleranciájára. A InSun® 222 CLP vegetációs tömege nem túlzóan nagy, levélzete közepes méretű, semmiképpen sem mondható robusztusnak. Szárvastagsága szintúgy, így elmondható, hogy ez egy generatív típusú hibrid.

2. kép: InSun® 222 CLP

Alapvetően jól szerepelt gyengébb minőségű területeken is, de ezeken a helyeken inkább az Acordis® CLP jöhet szóba, ami jobban tolerálja a gyengébb talajok által okozott viszontagságokat. A betakarítási eredmények igazán jól mutatják az InSun® 222 CLP-ben lévő magas terméspotenciált, hiszen még egy ilyen nehezen induló évben is több helyszín 4 t/ha feletti átlagterméssel szerepelt, amihez egy igazán kielégítő 46,6%-os olajtartalom párosult.

Összességében az InSun® 222 CLP hibridünkről elmondható, hogy mind termés-, mind pedig vegetációs tulajdonságok alapján egy igazán jól beilleszthető hibrid a magyarországi területekre. Az Acordis® CLP pedig az alkalmazkodóképességének köszönhetően intenzív, közép-intenzív körülmények között képes a termőhelyi adottságoknak megfelelő legjobb teljesítményt nyújtani.

Tóth Attila fejlesztőmérnök, Benkő András termékmenedzser
BASF Hungária Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan válasszunk repcehibridet a termőhely adottságaihoz?

2025. július 23. 11:10

A hibridválasztás kulcs a repce sikeréhez: termőhelyhez alkalmazkodó, ellenálló hibridekkel csökkenthetők a termesztési kockázatok.

Hogy áll hazánk vízgazdálkodása + videó

2025. július 22. 16:10

Hazánk a ,,vizek országa"...de sajnos egyre kevesebb használható víz jut a mezőgazdaságnak is. Hogy látja a szakértő?

Az új kalászos fajták hozzáadnak a termesztéshez

2025. július 16. 14:10

Megéri az újdonságokat is kipróbálni, hiszen ezek értékes tulajdonságokkal gazdagítják a vetésszerkezetet.

Drónos vetés aratás előtt: időt spórol, de nem kockázatmentes

2025. július 13. 16:10

A drónnal végzett vetés forradalmi megoldásnak tűnik, de csak a megfelelő körülmények között válhat igazán hatékonnyá.

Komoly átalakítások jöhetnek a BASF-nél

2019. november 28. 17:33

A BASF árfolyama csütörtökön a 69 euró alatti szinten stagnál a frankfurti értéktőzsdén. Idén egyébként már 14 százalékot szedett magára a papír.

Pontos® – az őszi búza és az őszi árpa új őszi gyomirtó szere

2021. augusztus 26. 04:36

Az őszi búza és az őszi árpa őszi gyomirtása viszonylag rövid múltra tekint vissza, mivel a gyomszabályozás ezen módja valamikor csupán a 2000-es évek elején indult el Magyarországon. Az akkor még „idegennek” tekintett technológia azóta folyamatosan terjed, és egyre népszerűbb a termelők körében.

A Belchim, az FMC és a Rovensa is támogatja az easyconnect zárt áttöltő rendszert

2021. július 5. 08:36

Az easyconnect rendszert folyékony növényvédő szerekhez fejlesztették ki, és két részből áll: az egyedi – tartályra szerelt – csavarkupakból, valamint a csatlakozóból, amelyek együtt alkotják a zárt áttöltő rendszert.

Csökken Európa szerepe a BASF mezőgazdasági szegmensében

2020. március 20. 12:16

Egy évtizeddel ezelőtt, 2010-ben még a legtöbb bevételre, az összesnek csaknem a negyven százalékára az európai régióból tett szert a BASF mezőgazdasági megoldások divíziója.