A BASF 2020-ban vezette be a piacra első napraforgó hibridjeit. A termelők részéről tanúsított kedvező fogadtatás hatására idén egy újabb hibriddel, az InSun® 222 CLP-vel bővült a termékpaletta, mely egyben a BASF napraforgó hibridjeinek jövőbeni márkanevét is bemutatta. Az ezután regisztrálandó hibridek ugyanis (az InVigor® repcék mintájára) mind InSun® márkanév alatt fognak megjelenni. Célunk, hogy az InSun® a minőség és a megbízhatóság védjegye legyen, és a BASF termékektől már megszokott jó hatékonyságot nyújtsa.
Az elmúlt években a napraforgó-termesztésben előtérbe kerültek azok a hibridek, amelyek CLHA+ gén alapú toleranciával rendelkeznek, tehát a legmodernebb gyomirtási rendszerbe sorolhatóak. A BASF portfoliójában ilyen az InSun® 222 CLP és az Acordis® CLP. A linolsavas hibridekhez képest is igazán jó termőképességgel és átlag fölötti olajtartalommal rendelkeznek a belső és külsős kísérletek alapján egyaránt. Bár megbízhatóságuk és gazdaságos termeszthetőségük szempontjából sok a hasonlóság közöttük, de igényeiket és egyéb tulajdonságaikat tekintve megannyi különbség is felfedezhető, amelyek elkülöníthetővé teszik a hibrideket egymástól.
Az Acrodis® CLP robusztus, magas növekedésű, 1,8-2 m magasságot elérő, nagy egyedi termőképességű hibrid (1. kép). Robbanásszerű, erőteljes kezdeti fejlődésével a hibrid megalapozza a stressztűrő képességét, így csapadékszegény évjáratokban is jól teljesít. A termetes növények nagy gyökérrendszere biztosítja a hibrid kiváló termésstabilitását.
A hibrid középérésű napraforgókra jellemző, átlagos virágzási idővel rendelkezik, melyet hosszabb szemtelítődési periódus követ. Számos helyszíni értékelés igazolja, hogy a termékenyülése a 2020-as évben szinte hibátlan volt, több helyen is 100%-os termékenyülés volt mérhető.
A termést nagy méretű kaszatok és stabilan magas olajtartalom jellemzi. A 2020-as évben az olajtartalom számos helyszínen 46% felett volt. Szádor rezisztenciája teljes körű az ismert rasszokra, a legfontosabb gombás betegségekkel szemben pedig kifejezetten jó toleranciával bír. Bár a növények magasak, a megdőlt tövek aránya alacsony volt (10% alatt), ami jól mutatja a hibrid kiváló szárszilárdságát és betegség-ellenállóságát. Intenzív, közepesen intenzív technológiáknál leggazdaságosabb a termesztése. Az Acordis® CLP-t azoknak ajánljuk, akik az olajtermés maximalizálásra és stabilitására törekszenek.
Az InSun® 222 CLP hibrid érési idejét tekintve a középkései éréscsoportot képviseli, ami a Coloris® CL és az Acordis® CLP hibridektől kissé későbbi. A kezdeti fejlődési erélye és dinamizmusa kiváltképp jónak mondható. Magasság szempontjából az alacsonyabb hibridek közé sorolható, hiszen kisparcellás körülmények között 65.000 tőszámmal is éppen, hogy elérte a 2 méteres magasságot, ami nagyüzemi körülmények között, kevésbé sűrített állományban 1,6-1,8 m közé tehető (2. kép). Termékenyülési szempontból hasonlóan jó eredményt mutatott, mint az Acordis® CLP. E hibridnél sem volt jelentős a szármegdőlés, így nála is következtethetünk az erős szárfelépítésre, illetve a betegségek elleni jó toleranciájára. A InSun® 222 CLP vegetációs tömege nem túlzóan nagy, levélzete közepes méretű, semmiképpen sem mondható robusztusnak. Szárvastagsága szintúgy, így elmondható, hogy ez egy generatív típusú hibrid.
Alapvetően jól szerepelt gyengébb minőségű területeken is, de ezeken a helyeken inkább az Acordis® CLP jöhet szóba, ami jobban tolerálja a gyengébb talajok által okozott viszontagságokat. A betakarítási eredmények igazán jól mutatják az InSun® 222 CLP-ben lévő magas terméspotenciált, hiszen még egy ilyen nehezen induló évben is több helyszín 4 t/ha feletti átlagterméssel szerepelt, amihez egy igazán kielégítő 46,6%-os olajtartalom párosult.
Összességében az InSun® 222 CLP hibridünkről elmondható, hogy mind termés-, mind pedig vegetációs tulajdonságok alapján egy igazán jól beilleszthető hibrid a magyarországi területekre. Az Acordis® CLP pedig az alkalmazkodóképességének köszönhetően intenzív, közép-intenzív körülmények között képes a termőhelyi adottságoknak megfelelő legjobb teljesítményt nyújtani.
Tóth Attila fejlesztőmérnök, Benkő András termékmenedzser
BASF Hungária Kft.