A kalászosok betakarítását a tervezettnél alacsonyabb nyugat európai terméskilátások az uniós és oroszországi területcsökkenés ellenére, az átmenő raktár készletek miatt egyes a felvásárlási árak alakulását tekintve bizakodó szakértők is mérsékeltebb optimizmussal várták.
Milyen búzát kell termelni a csökkenő, tavaly már egymillió hektár alatti gabona termőterületünkön annak érdekében, hogy a legjelentősebb búza exportpiacok: Olaszország, Románia, Németország, Bosznia, Ausztria és Hollandia továbbra is a magyar búza felvásárlója maradjon? A piac az egyöntetű, egységes, egészséges tételeket keresi és a minőségi búzát is megfizeti.
A tavasszal még szépreményű, de földre dőlt kalászos táblák termés és minőségbecsléséhez meglehetős optimizmusra volt szükség. Pontosabban arra a tapasztalatra épülő biztonságra, amit a CAUSSADE búzafajták tulajdonságaiban,- a jó állóképességében, betegség toleranciájában, kiváló tápanyag reakciójában bízva bátran megengedhettünk magunknak.
A középérésű, búzáinkat a tavaszi fejlődést támogató áprilisi csapadék hiány kevésbé viselte meg más fajtáknál. Az erőteljes őszi, kezdeti fejlődést követően, keményebb telet is átvészelő fajtáink esetében a termésképzésben fontos szerepet játszó zászlóslevelek kifejlődésének ideje és a koraiknál későbbi virágzás, csapadékosabb évjáratban is teret ad a tavaszi növényápolási munkák ütemezésének, időben történő elvégzéséhez. Bár a tenyészidőszakban lehullott csapadék mennyisége alig tért el az átlagtól, mégis gondot okozott annak eloszlása, viharos széllel, jéggel érkező intenzitása. A vegetáció második felében idén csak a SORRIALHOZ, SOFRUHOZ hasonló, alacsony szalmájú gabona fajták maradtak állva.
A CAUSSADE búzafajták erős szalmaszáruknak köszönhetően még szárerősítő használata nélkül sem dőlnek meg, az aszállyal szemben pedig erőteljes viaszosodással védekeznek. A SOLVEIG és a SOBBEL is állta a sarat még a rozsdagomba tömeges fertőzésével szemben is. A középérésű fajtáink olyan területekről származnak, ahol az időjárási körülmények kedvezőek a járványok gyakori kialakulásához (Liu 1985, Mesterházy 1986). E genotípusok a rozsdagombafélékkel szemben is nagyobb toleranciát mutatnak és a kalász Fusariummal szemben is kiváló ellenálló képességűek. Az igényes gazdálkodást jó minőségű terméssel és magas hozammal hálálják meg. De a SOLVEIG és az elmúlt években kiemelkedő hozamszintet adó szálkás kalászú SOFRU termesztői is bő termésre számíthattak a korábbi évek tapasztalatai alapján.
Meghálálják a vetési időszak elején történő vetést. Növeli gazdaságosságukat, hogy időben vetve 180 kg/ha-ra csökkenthető a vetőmag normájuk, de a későbbi vetéseknél növelni szükséges a vetett mag mennyiségét. A Caussade kalászosok előállítása hazai, ellenőrzött körülmények között történik. Csak úgy, mint a HARISTIDE durum búzáé is. Pécsváradi, Vas- Bács megyei és hajdúsági termelőink pozitív visszajelzése alapján a HARISTIDE CAUSSADE DURUM BÚZA megjelenésével, stabil termőképességével, magas sárga pigment és üvegesedési mutatóival érdemelte ki a figyelmet a durum szegmensben. Kiváló tészta alapanyag, melyet a nemzetközi piac is elismer. Termés szintjét, minőségét a növénytermesztés színvonala határozza meg.
Fajtaválasztás, technológia, mennyiség, minőség szoros kapcsolatát igazolták idén is a területi eredmények. A piaci kereslet biztos visszajelzést ad egy- egy fajta értékéről, így a CAUSSADE kalászosok növekvő forgalma igazolja, hogy a hazai ökonómiai, ökológiai adottságokhoz jól illeszkedő fajták és mind a mennyiségi, mind a minőségi árut termelők megtalálják a számukra megfelelő búzát a CAUSSADE SEMENCES HUNGARY Kft kalászos kínálatában.
Molnárné Fehér Gyöngyi
Fejlesztési felelős
Caussade Semences Hungary Kft.
2144 Kerepes, Szabadság út 252/b.
Tel: +36 28-789-685 Fax: +36 28-786-951