Megújuló energia

Energiatakarékos üvegházi technológiák

Agrofórum Online

Az alábbiakban áttekintjük azokat a jelenlegi és újonnan megjelenő technológiákat, amelyeket az üvegházak üzemeltetői használhatnak az áramfogyasztásuk csökkentésére, a jobb terméshozam elérésére és az eredményességük javítására.

Kanadában az ontariói üvegházak létfontosságúak az élelmiszer-, kannabisz- és virágellátás szempontjából. Ezek mind nagy gazdasági tényezők a tartomány számára. Ugyanakkor ezek a műveletek sok villamos energiát fogyasztanak, így Ontario folyamatos fejlődésével egyre fontosabbá válik az energiahatékonyság növelésének módja.

A meglévő energiatakarékos technológiák mellett, amelyekkel az üvegházak üzemeltetői már most elkezdhetik a munkát, számos új generációs innováció tűnt fel az elmúlt időszakban, amelyek segítségével az elkövetkező években az üvegházak még energiahatékonyabbá válhatnak.

Lássuk, mit kell szem előtt tartaniuk a termelőknek, hogy optimalizálják energiafelhasználásukat most, és mire kell odafigyelniük, amikor a jövőre terveznek.

A jelen: LED-es növénytermesztő lámpák

A legtöbb üvegház esetében a világítás rejti magában a legnagyobb lehetőséget az energiamegtakarításra. Sok üvegházban ma nagynyomású nátrium (HPS) lámpákat használnak, de a LED-es termesztőfények 35-55 százalékkal több energiát takaríthatnak meg. Emellett hosszabb élettartamúak, ami csökkenti a karbantartási költségeket.

A LED-ek segítségével a termesztők jobban szabályozhatják, hogy mennyi fényt használjanak és mikor.

– Az automatizált vezérlőrendszerek segíthetnek a fény intenzitásának változtatásában, és lehetővé teszik a termesztők számára, hogy különböző színeket használjanak a növények meghatározott reakcióinak kiváltására – mondta Mike Dixon, a Guelphi Egyetem professzora és az ellenőrzött környezetek kutatója a saveonenergy.ca oldalon. – Például a szaporodási szakaszban a gyümölcsök és a magvak különböző színképi minőségre reagálnak, és eltérő anyagcsereigényük van.

A világításérzékelők üvegházba történő integrálása segíthet a termelőknek optimalizálni a LED-es világítás szintjét a napfény szintjétől függően. Egyes kannabisz-termesztők például környezeti érzékelőket használhatnak a napi fényintervallumra vonatkozó igényeik kielégítéséhez.

A jövő: napenergia-technológia

A technológiát Ontarioban még nem használják széles körben, de a kutatók világszerte vizsgálják, hogyan lehet a napelemes fotovoltaikát beépíteni a tetőkbe és az árnyékolókba. Amellett, hogy ezek a panelek a napenergiát termelnek, potenciálisan a növénytermesztéshez megfelelő fényspektrum létrehozásához is betakaríthatják a fényt, és ezzel kettős feladatot látnak el az üvegházak üzemeltetői számára. Folyamatban vannak olyan kutatások is, amelyek a napenergia hőszivattyúk számára történő elraktározását célozzák.

A jelen: változó frekvenciájú meghajtók

A változtatható frekvenciájú meghajtók (VFD) segítenek a motoros meghajtású berendezések – például a ventilátorok és a szivattyúk – hatékonyabb működésében. Ezek a meghajtók a motoros berendezések fordulatszámát a szükséges terhelés alapján állítják be. Más szóval, képesek lassítani vagy gyorsítani – így az adott feladattól függően csak a szükséges energiát használják fel, ahelyett hogy mindig teljes kapacitással működnének.

Ha például egy üvegházban az elszívó ventilátoroknak nem kell egész nap teljes fordulatszámon működniük, a VFD-k a változó igényekhez igazodva csökkenthetik a teljes energiafogyasztást.

A VFD-k mindenféle üvegházban használhatók, és a szivattyúk és ventilátorok esetében 12 százalékkal csökkenthetik az energiafelhasználást. A berendezések korszerűsítésekor nagy hatékonyságú ventilátorokat tanácsos választani.

A jövő: jobb akkumulátorok és mikrohálózatok

Az akkumulátor-rendszerek további fejlődésével a termelőknek hamarosan több lehetőségük lesz a napenergia-technológiával gyűjtött energia tárolására, így az üvegházak önfenntartóbbá válhatnak.

Az ontariói és más észak-amerikai kutatók az összekapcsolt mikrohálózatokat is vizsgálják, különösen a nagy mennyiségű hálózati áramot használó területeken (mint például Essex megye Ontarióban). Ezek a megújuló energiára összpontosító mikrohálózatok olyan technológiákat kombinálnak, mint a napelemes fotovoltaika, a generátorok, a tárolóegységek és a mikroturbinák, így az egymáshoz közeli üvegházi üzemek számára egy megbízható, hosszú távú energiaellátási lehetőséget biztosítanak.

A jelen: integrált környezetszabályozó rendszerek

A világítás, a fűtés, a hűtés és a szellőzés megfelelő kezelése kulcsfontosságú a minőségi növények termesztéséhez. Ebben segíthetnek az integrált környezetszabályozó rendszerek. Egy integrált vezérlő magában foglalhatja a VFD-ket, az elszívó ventilátorok sebességét, az árnyékoló és a hőfüggöny működését, valamint a fűtő- és szellőztetőberendezéseket. A termesztők a zónaszivattyúk, keverőszelepek és öntözőrendszerek vezérlésére is használhatják őket.

A jövő: több szenzor és mesterséges intelligencia

A jobb érzékelők, a mesterséges intelligencia (AI) és a gépi tanulási technológia kutatása és fejlesztése egyre komolyabbá válik. A Guelphi Egyetem munkatársa, Mike Dixon szerint ezek a technológiák több energiát takaríthatnak meg a termelőknek, és segíthetnek a kártevők és betegségek megfigyelésében és ellenőrzésében.

Az ontariói kutatók jelenleg intelligens, vezeték nélküli öntözési technológiákat és érzékelőket fejlesztenek a talaj és a levegő nedvességtartalmának érzékelésére és ellenőrzésére. – Hamarosan a kifinomult képalkotó rendszereket rutinszerűbben fogják alkalmazni a szabályozott környezetben történő munkavégzés során, ahol még a legkisebb tápanyag-egyensúlyhiányt és a kórokozók aktivitását is észlelni lehet, és automatizált környezetszabályozással lehet reagálni rájuk – árulta el Dixon.

Ahogy az adat- és automatizálási képességek tovább fejlődnek, a termelők hatékonyabban tudják majd használni a világítási, fűtési és szellőztetési technológiát, hogy jobb termést termeljenek, és kevesebb energiát használjanak fel a folyamat során.

Ahogy ezek a technológiák tovább fejlődnek, az üvegházak üzemeltetőinek még több lehetőségük lesz arra, hogy rugalmas, energia-hatékony műveleteket tervezzenek, amelyekkel Ontario termelékenysége még évekig növekedési pályán tud maradni.

Forrás: Energy-saving greenhouse technology you should know about | Save on Energy

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különös módon termelnek megújuló energiát

2024. január 16. 10:10

Érdekes módon a fotoszintetizáló mikroalgák elektromos áram termelésre is képesek az úgynevezett bio-fotovoltaikus (BPV) eszközök alkotójaként, amelyek ígéretes potenciális megújuló energiaforrások.

A vízálló papír a műanyag alternatívája lehet

2022. június 17. 15:34

A papírcsaládot arra tervezték, hogy komplex ellátási láncokat szolgáljon ki.

Az osztatlan közös tulajdon megszüntetése erdő esetében

2021. április 13. 15:53

Ha közös tulajdonú erdőben tulajdonrészt vásárolnának, benne lesz a „pakliban”, hogy az adás-vétel függő helyzetbe vagy megtagadásra kerül addig, amíg a közös tulajdon felszámolásra kerül, és ez bizony egy merőben más jogi helyzetbe tudja hozni a vevőt.

Folytatódik a napenergia diadalmenete

2024. június 28. 11:40

Németországban 74 százalékkal nő a földre telepített fotovoltaikus energia mennyisége. Hazánkban is a vártnál gyorsabb a bővülés üteme.

Mindenki nyer vele: napenergiával működtetik az öntözést Dél-Afrikában

2024. március 24. 12:10

A dél-afrikai gyümölcsösökben sok helyen már inkább napenergiával működtetik az öntözőrendszereket ahelyett, hogy az országban bizonytalan energiahálózatra hagyatkoznának.

Utópia vagy a jövő? Növénytermesztés napfény nélkül

2024. október 29. 13:10

Napenergiára továbbra is szükség lenne, de sokat javulna a hatékonyság, ha fotoszintézis helyett a növények szerves vegyületeket használnának.

A tudósok sötétben próbálnak növényeket termeszteni

2023. április 1. 07:36

A növények növekedését a fotoszintézis helyett napelemekkel működtetni hatékonyabb módja lehet a napenergia élelmezésre való felhasználásának.