Növénytermesztés

Gyakorlatorientált nemesítés a válasz a hétköznapok kihívásaira

Agrofórum Online

120 éves alapokkal

A nemesítésre nem mindig jellemző a lineáris fejlődés, ezt a RAPOOL európai kísérleti hálózatának elmúlt években mutatott fejlődése is jól mutatja (1. ábra). Ugyanakkor a RAPOOL-t mindig is az a cél vezérelte, hogy az üzemi körülmények között elérhető legjobb teljesítményt és legnagyobb értéket biztosítsa a repcetermesztők számára. Ez, valamint a repcenemesítésben szerzett több mit 100 éves tapasztalat emeli a RAPOOL-t a vezető repcenemesítők közé.

Európai kutatóállomásaink 100 000 kísérleti parcelláján 15 nemesítőnk és több mint 120 munkatársunk azért dolgozik, hogy legjobb hibridjeink tulajdonságai még optimálisabbá váljanak. Napjaink és a jövő nemesítési céljainak meghatározása, valamint a legfontosabb tulajdonságokra történő szelekció érdekében szükség van arra, hogy a mindenkori regionális kihívások kerüljenek a fókuszba:
• télállóság – szárazságtűrés – robusztus növényfelépítés a kontinentális területeken,
• betegség-ellenállóság – állóképesség – érésidő az óceáni éghajlaton.

Repcenemesítőink jó érzékkel kombinálják az egyes fajtatulajdonságokat a különböző régiók számára.

A legmodernebb technológiákat alkalmazva
Egyes fajtatulajdonságokat hagyományos szántóföldi bonitálással mérnek fel nemesítőink. Ebbe a körbe tartoznak a növekedéstípus- és a betegségjellemzők is, amelyek meghatározóak a különböző régiókban megfelelő fajtatípus kiválasztásánál. Jó néhány tulajdonságot viszont még alapos szemrevételezéssel sem lehet megállapítani. Ide tartozhatnak az egyes betegségekkel és vírusokkal szembeni rezisztenciák, amelyeket a legmodernebb technológiák segítségével a hibridek genetikai állományának vizsgálatából lehet kiszűrni. Számos molekuláris marker és adatok százezreinek elemzése biztosítja, hogy az ön repcéje a legjobbak között legyen. Mindeközben bioinformatikusaink folyamatosan szélesítik a használható markerek körét.

Kutatási projektek
A jövő sikereit a RAPOOL saját fejlesztései mellett a más cégekkel és intézményekkel közösen végrehajtott tudományos együttműködések alapozzák meg. Ezekben a projektekben olyan témakörök szerepelnek kiemelt jelentőséggel, mint a különböző fejlődési és növekedési modellek, a gyökérrendszerek fenotipizálása vagy éppen a szárazságtűrés-szimulációk. A projektekben használt drón-, szenzor- és szkennertechnológiák új perspektívákat nyitnak nemesítőink számára. A jövő perspektíváit.

A magyarországi repcetermesztés fejlődéséért
A RAPOOL számára fontos, hogy a magyar termelői igényeknek megfelelő széles kínálat mellett a technológiai fejlesztések éllovasa is legyen. Ennek érdekében számos regisztrációs, adaptációs és technológiafejlesztési vizsgálat zajlik minden évben hazai körülmények között, mindvégig szoros együttműködésben a termelőkkel. Új hibridjeink, technológiai fejlesztéseink fókuszában továbbra is az áll, hogy az őszi káposztarepce legyen Magyarország legjövedelmezőbb szántóföldi növénye (2. ábra).

Blum Zoltán
ügyvezető igazgató
RAPOOL Hungária Kft.
www.rapool.hu

 

 

 

 

Amennyiben szeretne ingyenesen és rendszeresen friss szakmai információkat kapni hasonló témakörben, regisztráljon itt!

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Navigare necesse est – hajózni szükséges

2020. május 4. 18:51

Pompeius mondta ezt azoknak a hajósoknak, akik a viharos időben nem akartak útra kelni gabonával megrakott hajóikon Róma felé. Valószínűleg ő maga sem gondolta, hogy bölcseletét több mint 2000 év elteltével is felemlegetik.

A hatékonyság és a fenntarthatóság áll a Corteva fókuszában

2024. június 26. 10:10

A Corteva céljait a vállalat növekvő, a magyar gazdák számára elérhető vetőmag-, növényvédőszer- és biológiai termékek portfóliója is tükrözi.

Vetőmaghiányra számíthatunk - tovább csökken a tavaszi árpa és a zab vetésterülete

2019. február 5. 11:06

A zab esetében az utóbbi három évben folyamatosan növekszik a vetőmaghiányt jósolók száma. A tavaszi árpánál és zabnál egyaránt emelkedik az átlagosnál gyengébb minőség aránya.

Vetőmagkezelési eljárások a zöldségtermesztésben

2020. február 10. 04:36

Az utóbbi években egyre több csávázásra használható hatóanyag engedélye került megszüntetésre, így nagyon leszűkült a felhasználható hatóanyagok köre.