Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Intenzív vagy extenzív? Martonvásáriból van választás

Agrofórum Online

Zöldszáron érés, gyors vízleadás, kiemelkedő szárazságtűrés. Csak néhány tulajdonság, ami a Marton Genetics portfóliójának legújabb kukoricáit jellemzi. A 2020-as Bábolnai Gazdanapok alkalmával a Bázismag Kft. fajtasorában öt hibridet tekinthettek meg az érdeklődők, köztük a tavaly már megismert, középérésű csoportba tartozó Somodort, a FAO 500-as hibridként 15-16 tonnás hektáronkénti termést is hozó Illango-t, valamint a korai szegmens egyik kiemelkedő tagját, a Dalamert.

„A Dalamert, a Somodort és az Illango-t már tavaly bevezettük a piacra, és nagy sikert is arattak. Ezekkel a hibridekkel főként az intenzív technológiát kedvelő partnereinket céloztuk meg, az ő igényeiket szerettük volna kielégíteni” – tudtam meg az őszi rendezvényen Kasza András Gézától, a Bázismag Kft. termékfejlesztési vezetőjétől, aki a kukoricasorok mellett fogadta videós stábunkat.

Mindez nem véletlen, hiszen Bábolnán már látni lehetet a jövő újdonságait, amiket honlapunkon keresztül egy kisfilmben mutathattunk be olvasóinknak. A két „hagyományosabb” martonvásári kukoricákkal a régebbi hibridekre jellemző tulajdonságokat kereső gazdálkodókat szólítanák meg. Az MV Ducat és az MV Mardena akár extenzívebb termelési körülmények között is megállja a helyét, ha pedig mindent megkap, kiemelkedő termésszintet produkálhat.

„A portfóliónkban szereplő összes hibridünknek jó a betegségtoleranciája, és kiemelkedő a terméspotenciáljuk. Ha mindez jó csapadék- és tápanyag-ellátottsággal párosul, az MV Ducat és az MV Mardena esetében átlagosan a hektáronkénti 12 és 14 tonnás termés is elérhető. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a munkánk során nem összpontosíthatunk csak a termésátlagra, a termésmennyiségre, hiszen a kiegyensúlyozottság is nagyon fontos. Az, hogy a hibridjeink minden évben produkálják az átlag fölötti szintet” – hangsúlyozta a termékfejlesztési vezető. A Bázismag Kft.-nél megfigyelhető teljes megújulás tehát rendkívül összetett, hiszen a kutatás-fejlesztésnek egyszerre több oldalról kell vizsgálnia a hibrideket, hogy azok minden igényt kielégítsenek.

„Mindenképpen fontosnak és kiemelt témának tartjuk a magyar nemesítés eredményeit, ezt a hibridjeinknél kiemelt helyen tartjuk szem előtt. Ugyanakkor az a célunk, hogy a termelők ne csak azért válasszanak minket, mert magyar nemesítést, magyar terméket kínálunk.

Fontosnak tartjuk, hogy a gazdák tényleg elégedettek legyenek a kínálatunkban található kukoricákkal. Mivel ők profitorientáltak, ezért a portfóliónkat is úgy pozícionáljuk és fejlesszük, hogy a termelők minden igényét kielégítsük” – zárta beszélgetésünket Kasza András Géza a Bábolnai Gazdanapokon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Az exportadatok hatására drágultak az agrártermékek

2020. február 5. 09:02

A vírus kitörése a kereskedelmi háborúra is kihathat, Kína már szinte biztosan nem fogja tudni tartani az első fázisban tett ígéretei egy részét, hiszen most kellene megérkeznie az első cseppfolyós földgáz állománynak.

Két évtizedes tapasztalattal a kukorica gyomirtásban

2022. június 7. 05:34

Megjelenésekor formulációja igazi újdonságnak számított. Az olajos diszperzió egyedi, gyors felszívódást biztosít a terméknek, a hazai piacon az első, 2 órás esőállósággal rendelkező gyomirtó szer lett.

Hullámzó kereskedést lehetett látni a terménypiacokon

2023. február 17. 08:03

A gabonapiacokat az a kérdés tartotta lázban, hogy meghosszabbítják-e az ukrán gabonaexportra vonatkozó biztonságos szállítást garantáló megállapodást.

Mezőgazdasági területekre, különösen kukoricaállományokra jellemző nagygomba előfordulások

2018. november 13. 16:37

A lágyszárú kultúrákban a nagygombáknak jelen ismereteink szerint nincs gyakorlati jelentőségük, ugyanis nagyon kevés ismert nagygomba-kórokozó fordul elő lágyszárúakon, így kártételük is elenyésző. A gyümölcsösök esetében már más a helyzet, itt számos, igen veszélyes kórokozó előfordulhat. A gyümölcsösökben, réteken, kaszálókon, legelőkön és a szántóföldjeinken (különös tekintettel a kukoricatáblákra) felbukkanó nagygomba-fajokat mutatja be az írás.