Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Klartan a virágzó kultúrák védelmére

ADAMA Hungary Zrt.

A virágzó kultúrák növényvédelmének legnagyobb kihívása a rovarok elleni védekezés a hasznos szervezetek kímélése mellett. Ezzel a kihívással az utóbbi időben sem volt könnyű megküzdeni, az egyre csökkenő hatóanyag-választék mellett pedig egyre nehezebb olyan készítményt találni, ami biztos megoldást jelent a kultúrnövények virágzásakor, a méhekre nem jelölésköteles besorolású és kíméli a hasznos élő szervezeteket is. Erre kínál most megoldást a KLARTAN (240 g/l tau-fluvalinát) készítmény.

Ahhoz azonban, hogy az olyan készítményeket, mint a KLARTAN hosszú távon termelési céljaink szolgálatában tudhassuk, fokozottan figyelnünk kell a túlhasználatból adódó rezisztencia veszélyeire.
Az uniós szabályozások hatására a rovarvédelem palettája a hatóanyagok számát tekintve erősen megfogyatkozott. Célszerű tehát odafigyelve és okszerűen,eltérő hatásmechanizmussal rendelkező, eltérő hatóanyagcsoportba tartozó készítményeket alkalmazni egymás után a lehető leghatékonyabb módon.

A legjobb hatékonyság eléréséhez 3 dologra kell odafigyelnünk:

1. Milyen típusú rovarölő szert használunk? – Ez meghatározza a célkártevőt és a védekezés időzítését. A Klartan piretroid típusú rovarölő szer, amely hatását csak a kezelt felületen fejti ki. Nézzük meg először, hogy hogyan is működnek a szántóföldön leggyakrabban alkalmazott készítmények.

Miért fontos ezekkel az alapvető tényekkel tisztában lennünk?

Először is, mivel a szerválasztás alapvetően befolyásolja, hogy milyen célrovarok ellen lehet sikeres a védekezés, másrészt alapvetően meghatározza a permetezéstechnológiát, ami a védekezés sikerének kulcsa.

2. A kijuttatás technológia – Milyen cseppmérettel dolgozzunk és mire figyeljünk?

A piretroid típusú készítmények, amelyek lokálisan fejtik ki hatásukat, sokkal jobb fedettséget igényelnek a hatékony védekezés eléréséhez és sokkal kisebb cseppméret ideális a kijuttatásukhoz.

Ezzel szemben a felszívódó készítmények esetén, a cseppméret és a fedettség kevésbé jelentős, mivel a növényben transzlokáció útján is eljut a hatóanyag a különböző növényi részekbe, itt azonban a dózis pontos betartása a kulcs, valamint a felszívódást segítő adalékanyagok.

3. Milyen rovarokra hat a kijuttatni kívánt rovarölő szer?

A rovarölő szer kiválasztás fontosságának megértéséhez egy kicsit el kell merülnünk a populációdinamikában. A populációdinamika az egy területen élő rovarcsoportok időbeli egyedszám változásaival foglalkozik.  A rovarcsoport nem csupán a kártevő rovarokat, hanem a hasznos szervezeteket is magában foglalja, úgymint ragadozó atkák, katicabogarak stb. Ezek fontos szerepet játszanak a terület egyedszám változásában, hiszen a káros rovarok természetes ellenségeiként segítenek azok szaporodásának természetes szabályozásában.

A kezdeti időszakban kevés kártevő található a területen. Ezek folyamatosan táplálkoznak és szaporodnak. Egy idő után a hasznos szervezetek már nem tudják őket kordában tartani és megindul a kártevők jelentős mértékű felszaporodása, amely jelentős kártételhez vezethet. Természetes körülmények közt a kártevő populáció összeomlása akkor várható, amikor a táplálék mennyisége csökkenni kezd, ekkorra azonban a növényállomány a teljes megsemmisülés határán van.

Kézenfekvő megoldás a védekezésre tehát a rovarölő szer alkalmazása, de mi történik, ha olyan rovarölő szert alkalmazunk, amely minden szervezetre nézve egyformán halálos?

A rovarölő szer elpusztítja mind a káros, mind a hasznos szervezeteket a területen, aminek következtében átmeneti rovarmentes állomány után elkezdődik a kártevők újbóli betelepedése és felszaporodása, amely ezúttal sokkal gyorsabb és nagyobb mértékű lesz, mivel a hasznos rovarok, amelyek a kártevők felszaporodását gátolnák, nem lesznek már jelen a területen és nem képeznek természetes gátat a kártevőknek.

Mi történik ezzel szemben, ha a hasznos szervezeteket kímélő Klartan-nal végezzük el a védekezést?

A védekezést követően a hasznos szervezetek zavartalanul folytatják tovább életüket, míg a kértevők elpusztulnak. Amikor a kártevők betelepedése újra kezdődik, a területen már egy erős, hasznos rovarokból álló populáció fogadja őket, amelyek az újbóli betelepedés és felszaporodás természetes gátjai, így a kártevők újabb, nagy kártételt okozó mennyisége nem tud megjelenni.

A hasznos szervezetek védelmén keresztül, a növénykultúránk védelme is sokkal hatékonyabb lesz.

HA tehát a leghatékonyabb, okszerű és fenntartható rovarvédelmet szeretné megvalósítani, VÁLASSZA A KLARTAN-t az ADAMA kínálatából, amely

„Kíméletlen a kártevőkkel, kíméletes a hasznos szervezetekkel szemben!”

A termékkel kapcsolatos további információkért keresse régiómenedzsereinket, vagy látogasson el weboldalunkra!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Kérem vigyázzanak, az ajtók zárodnak! – Felértékelődő minőség a kukoricatermesztésben

2023. május 26. 13:06

Minden gazdálkodó jól tudja, hogy 2022 nem a kukorica éve volt, a termés mennyisége és minősége is messze elmaradt az elvárttól. A rendkívüli aszály miatt bizonyos régiókban egyáltalán nem volt mit betakarítani, ahol pedig volt termés, ott minőségi problémákkal küzdöttek. Ennek tükrében jogosan merül fel a kérdés: Hogyan alakul a jövő?

Új rovarölő szer a Syngenta palettáján

2022. április 5. 14:19

2021-ben egy új készítmény került fel a Syngenta növényvédő szer palettájára. A hatóanyag nem új, a Syngenta elődvállalata, a Sandoz fedezte fel több mint 30 éve a tau-fluvalinátot és most újra visszakerült a Syngenta ajánlatába.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Növénykondicionáló készítmény engedélyét függesztették fel

2019. június 5. 15:19

A terméket a Nébih egyúttal levette az öko-listáról is, azaz mostantól nem szerepel az öko-gazdálkodásban felhasználható készítmények között.