21℃ 10℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm
Növénytermesztés

Körforgó, lineár, csepegtető öntözés – mikor melyiket használjuk?

KITE Zrt.

Növénytermesztés változó környezetben 2.0 címmel hívta életre két szántóföldi bemutatóját a KITE Zrt., szeptember 10-én Dalmandon és szeptember 17-én Nádudvaron.

Míg a tavasszal megtartott szántóföldi bemutatók témája az őszi vetésű szántóföldi növényekre, különböző talajművelési technológiákra és a nyár eleji betakarításra épült, addig az őszi eseményeken a tavaszi vetésű növényekre helyeződött a hangsúly. Emellett azokra a technológiai megoldásokra, amelyekkel az agrárium felveheti a versenyt a klímaváltozással.

Ide sorolhatók a KITE Zrt. korszerű öntözőberendezései is, amelyeket közelebbről is megszemlélhettek az érdeklődő gazdálkodók.

KITE G/F8 125/500 csévélődobos öntözőberendezés

Ez a berendezés a szántóföldön és a kertészetekben egyszerűen használható öntözőberendezés. Az öntöződobok nagy előnye a kiváló ár-érték arány, a mobilitás, a megbízhatóság és az egyszerű használat.

Szervizigényük minimális az egyszerű konstrukcióból adódóan. A KITE Zrt. által forgalmazott kisebb teljesítményű gépek 10-15, a közepesek 30-40, míg a nagy teljesítményű gépek 60 hektáros területet is képesek lefedni.

A gépek elektronikus öntözésvezérlő egységgel is szerelhetők, melynek használatával pontosabb vízkijuttatás és állandó öntözési intenzitás érhető el. Beállítható a csévélési sebesség, leolvasható a felcsévéletlen cső hossza és az öntözés várható befejezési ideje is.

A vezérlőegységek GSM-kapcsolattal is rendelkezhetnek, melynek segítségével akár telefonról is ellenőrizhető az aktuális csévélési sebesség, a felcsévélt csőhossz és az öntözés végének várható időpontja. Kérésre SMS-értesítést is küld a rendszer csévélési hiba vagy az öntözés leállása esetén.

A beépített hidraulikus kisegítő rendszerekkel, mint a hidraulikus első- és hátsó letalpalás, a dobforgatás vagy a vízágyús kocsiemelés, megnövelhető az öntözés hatékonysága, továbbá csökkenthető a munkaerőigény és az áttelepüléshez szükséges idő.

Vontatható dízelmotoros szivattyúaggregáttal bármilyen felszíni víztestből szivattyúzható öntözővíz, elektromos hálózattól függetlenül. Az opcionálisan rendelhető elektronikus vezérlőegységgel távolról, GSM vagy 4G hálózaton keresztül szabályozható a teljesítmény és ellenőrizhető a berendezés pillanatnyi üzemállapota. A szívóágkiemelő kar megkönnyíti az áttelepülést és a szívóág mozgatását.

Valley Körforgó – VFlex Corner

A Valley olyan tartós és speciális termékeket kínál, amelyek a legnagyobb hatékonysággal képesek biztosítani a területek öntözési lefedettségeit. Lefedik a sarkokat, kikerülik az akadályokat, és még az épületek mögötti területeket is beöntözik.

A Valley Corner-ek, Bender-ek és DropSpan-ek segítségével további hektárokat vonhat öntözés alá, ezáltal biztosíthatja a megfelelő vízkijuttatást a növények számára. Növelje öntözött területe nagyságát akár 20-30 %-kal egy Corner kar segítségével! (Területi adottságoktól függően.)

A VFlexTM Corner kar olyan opciókkal van ellátva, mint az RTK GPS vagy földalatti jelkábelvezérlés, kétféle szórófejvezérlés, többféle gumiabroncs-választék, Corner kar normál vagy fordított tájolása, magas vagy szabványos hasmagasság és még sok más. Ezek alapján a VFlex Corner kart az Ön területének igényeihez igazítva tudjuk kialakítani.

Az ICON vezérlőpanelek segítségével kihasználhatja az automatizálás, távvezérlés, távfelügyelet és VRI lehetőségeit, hogy Ön könnyedén irányíthassa és üzemeltethesse a körforgói mellett immár a lineárjait is.

Valley Lineár

A négyzet vagy téglalap alakú területek leghatékonyabb öntözési lefedettségének módja lineár öntözőgépekkel érhető el. A lineár típusú berendezések kétféleképpen táplálhatóak meg vízzel, csatornából vagy hidráns felállásból.

A vízforrás helyétől és a terület adottságából adódóan széles termékkínálat áll rendelkezésre. Legyen szó szimmetrikus vagy aszimmetrikus tag kiosztásról, 2 vagy 4 kerekű motoros kocsialvázról, vagy akár univerzális kivitelről, amely lineár és körforgó üzemmódban is képes működni.

Talajfelszín alatti csepegtető öntözés

A bemutató táblán 1,4 ha szántóföldterület került berendezésre talajfelszín alatti csepegtetőrendszerrel (subsurface drip irrigation, SDI). Az öntözővizet a tábla szélén futó csatornából veszi ki az öntözőszivattyú, mely a szűrőn keresztül juttatja a vizet a talajfelszín alá fektetett polietilén csővezetékbe.

A tápoldatozást egy hidromotoros Tefen tápoldatozó végzi, mely a szűrő elé került bekötésre, hogy az esetlegesen képződő csapadékot megszűrje. A terület két zónára van osztva melyek intenzitása egyaránt 2,5 mm/óra.

A csepegtetőcsövek 16 mm küldő átmérőjű nyomáskompenzált, lassú leürülésű csövek – a lassú leürülés akadályozza meg a talajszemcsék visszaszívását az öntözés leálltát követően, a nyomáskompenzáció pedig az egyenletes vízkijuttatásért felel.

A sorvégek KPE mosatóhálózattal kerültek összekötésre, melyen keresztül az időszakos karbantartás, mosatás elvégezhető. A rendszer nyomásigénye maximálisan 3,2 Bar.

A rendszer előnye: mikroöntözés – felszín alatti víz is (speciális kezelést követően) felhasználható, alaktalan táblák, valamint fizikai akadályokkal, pl. magasfeszültségű légvezetékkel tagolt táblák is beöntözhetők.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Kurkuma virág levelei mitől sárgulnak?

2022. november 13. 04:38

Van, volt egy gyönyörűen virágzó kurkumanövényem, aminek a levelei kezdenek sárgulni. Mit csinálok rosszul, hogy ilyen tüneteket mutat? Ugyanúgy ápolom, mint előtte.

A házikertben is termeszthető spárga?

2023. február 26. 04:36

A kertben is termeszthető spárga? Ha igen, milyen feltételeket kell biztosítani a számára?

Miben különbözik az őszi faültetés a tavaszitól?

2020. február 20. 07:38

Sz. Tamásné kérdése: Szeretnék tavasszal kertembe gyümölcsfát ültetni. Lehetséges ez? Mire figyeljek? Miben különbözik az őszi faültetés a tavaszitól?

Az üvegházas kertészetek vízgazdálkodási problémái – és azok megoldásai

2023. április 25. 16:45

Korábban nem sokat beszéltek az öntözővizekről, hiszen elsősorban tápanyaghordozóként tekintettek rájuk. Most azonban a víz, beleértve az öntözővizet is, egyre több üvegházas kertészettel foglalkozó vállalat napirendi pontjai közé került.