Állattenyésztés

Ausztráliában csaknem rekordszinten van a marhahús-előállítás

Agrofórum Online

Ausztráliában a szarvasmarha-tenyésztés a 2023/24-es pénzügyi évben érte el a csúcsot, mintegy 7,7 millió állatot vágtak le, ami 2020, a hosszú aszályos időszak vége óta nem látott szint. Ez 22%-os növekedésnek felel meg az előző évhez képest.

Nemcsak mennyiségben, vágósúlyban is jelentős előrelépést tudtak elérni. A szarvasmarhákat átlagosan 310 kilogrammal vágták, ami 9%-os növekedést jelent az elmúlt három év átlagsúlyához képest. A Meat and Livestock Australia (MLA) szerint ezek a számok elsősorban az állattenyésztésben való minőségi előrelépésnek és a nagyobb állományú gazdaságok növekedésének köszönhetőek.

A tehenek levágásában is jelentős növekedést tapasztaltak, de ez inkább az idősebb tenyészállatok lecserélésének eredménye, és nem az aszály miatti állománycsökkenéssel függ össze.

Bárányvágásban megdőlt a rekord

Ugyanakkor Ausztráliában a juhhús-előállításban is javulásnak örülhetnek. Ennek oka, hogy egyre több húsjuhot tenyésztenek, a tenyésztési módszerek egyre kifinomultabbak és mindezzel párhuzamosan a tenyészjuhállomány is fokozatosan nő.

A 2023/24-es a gazdasági évben országszerte 27,5 millió bárányt vágtak le, ami 18%-os növekedést jelent a 2018/19-es, előző rekordévhez képest, és 31%-os növekedést a tízéves átlaghoz képest. A bárányok száma várhatóan a következő években is ezen a magas szinten marad.

Dupláztak a kecsketenyésztők

A kecskehústermelés szintén jelentős növekedést mutat. Az előző évhez képest közel 50%-os növekedést regisztráltak, ami 2,9 millió levágott kecskét jelent. Az MLA szerint ez a jelentős növekedés főként a kibővült feldolgozókapacitásoknak köszönhető az Ausztrália keleti részén található Bourke-ben.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Befolyásolja-e a fejések között eltelt idő a tejtermelést?

2024. szeptember 30. 11:10

A 12 órás vagy hosszabb munkanapokat senki sem szereti, a tehenészetekben a fejés miatt mégis elvárás. De vajon kell-e 12 óránként fejni?

Dánia adót vezet be a sertések farokkurtítására

2024. szeptember 27. 14:40

Dániában kiegészítő adót vezetnek be a sertések farokkurtítására. Ezzel a sertések jólétét biztosító intézkedések felé terelnék a tenyésztőket.

A farkasok alulról támadják a kerítéseket – így védekezhetünk ellenük

2024. szeptember 27. 10:10

A kerítésnél az alsó három drótszál a legfontosabb. A farkasok mindig először az alján próbálnak átjutni, például a kerítés alá ásnak.

A sertéstenyésztés alfája az ivóvíz, így tartható tisztán

2024. szeptember 24. 14:40

A tiszta víz a sertéstenyésztés alapeleme, mégsem foglalkozunk vele eleget. Hogyan előzhetjük meg a szennyeződés okozta teljesítménycsökkenést?

Módosult a gümőkór elleni védekezésről szóló rendelet

2019. december 18. 11:33

Az egyszerűsítések mellett új elemek is megjelentek a szabályzatban, például, hogy – a megfelelő és pontos mérések érdekében – gümőkór vizsgálatot csak a kötelező képzés teljesítését követően végezhetnek majd az állatorvosok.

Ugató drónok veszik át a juhászkutyák munkáját

2019. március 17. 10:34

Az ember nélküli légi járművek fejlesztése annyira felgyorsult az utóbbi években, hogy egyes új-zélandi állattenyésztők már őket alkalmazzák juhászkutyák helyett.

Nem tudják megfizetni a magyar marhát Törökországban

2018. február 14. 13:43

A versenyképesség növeléséhez elengedhetetlen, hogy a tenyésztők kihasználják azt az uniós támogatást, ami 2020-ig még rendelkezésre áll.

Sokat pereskednek az osztrákok a tehenek miatt

2020. december 26. 05:46

Ausztrián belül Tirol tartományban pereskedtek a legtöbbet szarvasmarhák miatt. Karintiában és Alsó-Ausztriában is elég sokszor került a bírósági anyagok témájába tehén.