Növénytermesztés

Küszöbön a robotgazdálkodás és a mesterséges döntéshozás

Agrofórum Online

A digitalizációs villámcsapás egy felhőből érkezik, és az csak rajtunk múlik, hogy ne minket, hanem a precízen előkészített táblarészünket érje. Ezt a fő üzenetet fogalmazta meg Dr. Nyéki Anikó, a Széchenyi Egyetem adjunktusa az Agrofil-SZMI konferenciáján. De mit jelent ez a gyakorlatban? Ennek jártam utána egy rövid beszélgetés során.

„Az okosgazdálkodást felváltja a robotgazdálkodást, ami nem csak azt jelenti, hogy robotok fognak megjelenni a földeken, hanem azt is, hogy az automata döntéshozást felváltja a mesterséges döntéshozás. A mesterséges intelligencia pedig egy öntanuló rendszer, tehát egy több éves adatsorból képes tanulni, elemzi a különböző mért eredményeket akár talajról, növényről, hozam- vagy talajtérképekről, ami alapján meghozza a megfelelő döntést az adott műveletre vagy technológiai beavatkozásra. Természetesen mindezt időben és térben” – fogalmazott Dr. Nyéki Anikó, amikor Kecskeméten a magyar mezőgazdaság jövőjéről kérdeztem.

A mesterséges döntéshozás időt és energiát takarít meg a gazdálkodóknak, ám az út nagyon hosszú, ami során sok elemzés és fejlesztés szükséges – a megvalósítás azonban nem lehetetlen, és ezt a lépést már korábban meg kellett volna tenni.

A szakember szerint ugyanis ezek a rendszerek már itt vannak, jelen vannak, csak össze kellene fésülni a gazdálkodók számára, hogy azt a gyakorlatban, saját gazdaságukban is alkalmazni tudják. „Fontos, hogy a termelők minél szélesebb képet kapjanak arról, hogy mit mire tudnak alkalmazni, és kinek milyen rendszer, szenzor kell a gazdálkodásához, a profit bővítéséhez” – tette hozzá az AgroFIELD Akadémia Konferencia előadója.

Fontos megjegyezni, hogy a digitalizáció elterjedésével azonban a pénzbeli profit mellett egy második haszon is képződik a gazdálkodás során, ez pedig az a Big Data, ami a következő évek helyes döntéseit alapozza majd meg. Ez pedig tovább növelheti a nyereségességet.

„Ezek a rendszerek magukba foglalják az erő- és munkagépek által elvégzett adatfelvételezést, a szántóföldekre kihelyezett talajszenzorokat, például mikroklíma-állomásokat, ugyanakkor többek között a drónokat is. Minden a rendelkezésünkre áll ahhoz, hogy egy versenyképes gazdálkodást tudjunk felépíteni ilyen rendszerek által” – hangsúlyozta Dr. Nyéki Anikó.

A legnagyobb kihívás, hogy a rendelkezésre álló adatok gazdaságonként mások és mások, így specifikusan kell kialakítani az adatstruktúrákat. A szakembereknek tehát termelőre, gazdaságra szabottan kell átadniuk a digitalizációs tudást, hogy a rendszer végül a szántóföldeken és a táblák mellett is hatékonyan működjön.

Ez tehát a jövő, ami sok munkát igényel, ráadásul ezzel párhuzamosan még a precíziós mezőgazdaság első lépcsőfokairól is sok esetben csak beszélünk. A hazai agrárium lendületes fejlődése néhány éve elkezdődött, ám ennek jelentős felgyorsulása elengedhetetlen lenne, ha a magyar termelők versenyképesek szeretnének maradni. Komoly döntéseket kell tehát meghozni a közeljövőben, utána azonban ennek a feladatnak a jelentős részét megoldhatja helyettünk a mesterséges intelligencia.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.

Kátyúk a digitális agrárgazdaság felé vezető úton

2022. augusztus 16. 11:34

Sikerül fenntartani az ütemet, vagy lendületet veszít az ágazat?

Már egy éve működik a KITE Zrt. Precíziós Gazdálkodási Rendszere

2021. március 25. 15:39

Új időket élünk a mezőgazdaságban. A digitális forradalom már jelen van a mindennapjainkban. Olyan változások tanúi lehetünk nap mint nap, amelyek a 70-80-as évek agrotechnológiai fejlesztéseinek horderejét idézik fel. A felhasználók rengeteg információval találkoznak, szembesülhetnek ezek előnyével és jövőbe mutató szerepével. Arról azonban sokkal kevesebbet lehet hallani, hogyan építhetők be ezek a megoldások napjaink agrotechnológiájába.

Precíziós öntözéstől a sorpermetezésig - Így spórolnak meg milliókat a Lipták Farmon

2019. február 21. 13:03

A Lipták Farmon évente több millió forintot spórolnak meg, a precíziós gazdálkodáshoz vásárolt gépek így nagyjából négy év alatt megtérülnek.

Gépészet Videó