Növénytermesztés

Magasabb olajtartalom – extra jövedelem

Megfontolt hibridválasztással befektetés nélkül kereshet hektáronként akár több tízezer forinttal többet.

A repcetermesztők árbevételét döntő mértékben a mindenkori termésmennyiség mellett a termény olajtartalma határozza meg. Felesleges nagyvonalúság, sőt szinte vétek olajbonifikáció nélkül leszerződni a terményt, hiszen 40 százalékos olajtartalom felett egy százalékonként 1,5 százalék minőségi felár érvényesíthető.

Különösen beszédes számok ezek akkor, amikor sokak számára megkérdőjeleződik a repcetermesztés hosszú távú jövedelmezősége és jövedelemstabilitása. A RAPOOL nemesítési programjaiban a hozam növelése és a termésstabilitás javítása mellett a minőség, azon belül az olajtartalom emelésére is kiemelt figyelmet fordít, hiszen annak közvetlen hatása van a termelő árbevételére.

A repcemag olajtartalmát alapvetően meghatározza a választott hibrid genetikája

A megfelelő termőhelyi adottságokon túl a következetes és magas szintű termesztéstechnológia is közvetlenül hozzájárul az adott évjáratban elérhető olajtartalomhoz. A magas olajtartalom kialakulása szempontjából az ajánlott mértékű tápanyagellátás kulcsfontosságú, ezen belül a harmonikus nitrogén-utánpótlás, mivel a túl sok nitrogén kedvezőtlenül hat az őszi káposztarepce olajtartalmára. Az okszerű növényvédelem, a becők egészségesen tartása nélkülözhetetlen a magok optimális fejlődéséhez és kitelítődéséhez. A kipergés-ellenálló, jó rezisztenciális tulajdonságokkal rendelkező hibridek megválasztásával a betakarítás ideje kitolható, a repcemagok deszikkálás nélkül, természetes módon érnek be, ami az olajtartalom növekedését eredményezi.

A számos befolyásoló tényező ellenére az olajtartalom a terméshozamhoz viszonyítva kötöttebb genetikai tulajdonság, és kevésbé befolyásolják a termőhelyi viszonyok vagy az évjárati hatások. Ezért minden repcetermelőnek érdemes a hektáronkénti árbevétel maximalizálásának érdekében kifejezetten magas olajtartalmú hibridet választania.

Az olajbonifikáció igénybevételével érdemben javulhat az árbevétel

A DYNAMIC, a DUKE és a TEMPTATION hibridek a NÉBIH fajtaminősítő vizsgálatai során kimagasló olajtartalom-eredményeket értek el. A hozam és az olajtartalom adatait figyelembe véve ezek a hibridek hektáronként 61-77 ezer forintos olajprémiumot jelentettek termesztőjüknek az elmúlt két, illetve három gazdasági év átlagában.

Amikor hibridet választunk, ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy létezik negatív bonifikáció is. Ez azt jelenti, hogy egy bőtermő, de gyenge olajtartalmi mutatóval rendelkező hibrid miatt kedvezőtlenebb évjáratban hektáronként akár több ezer forinttal csökkenhet a terményértékesítésből származó bevétel. Ezért fajtaválasztáskor érdemes alaposan tájékozódni a piacon elérhető repcék beltartalmi tulajdonságairól is.

Vetőmag-katalógusunk lapozható formában elérhető a képre kattintva.

Pálffy András
termékfejlesztő
RAPOOL Hungária Kft.
www.rapool.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Kihirdették a Nemzeti Agrártehetségek versenye nyerteseit

2020. január 10. 12:33

A társadalmi és történelmi kihívásokra az agrártudományok területének is reagálnia kell, sikeres válaszokat pedig kizárólag az innovációk útján leszünk képesek találni.

Brexit paradicsom

2021. május 28. 08:36

A Brexit következtében bevezetett importtal kapcsolatos szigorítások is hozzájárulnak a belső termelés fejlesztéséhez, hiszen a behozatal kevésbé gördülékeny.

A digitalizáció útján a Szent István Egyetem

2019. január 25. 07:58

A digitalizáció az agrárágazatban is versenyképességi tényezővé vált. A hazai élelmiszeripar és mezőgazdaság informatikai fejlesztése, a technológiai fejlődés integrációja és a megfelelő szakemberek képzése az ágazat, az informatikai piac és a kormányzat közös célja, amely a Digitális Agrárstratégia fő irányvonala is.

NAK TechLab verseny: szarvasmarha-tenyésztést támogató ötlet győzött

2020. augusztus 16. 10:34

Az ötletversenyre olyan egyetemi hallgatói csapatok jelentkezését várták, akik innovatív ötletükkel, hatékony megoldásaikkal segíthetik a hazai mezőgazdaság digitalizációját.