5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Növénytermesztés

Miért van szükség a szója vetőmag oltására?

Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület

Beoltassam a szója vetőmagot? A Beck's szakértői szerint ez a felvetés évről évre visszatérő kérdés. Hogy miért? Mert a válasz egy kicsit összetettebb, mint egy egyszerű „igen" vagy „nem".

Létezik néhány olyan forgatókönyv, ahol a válasz egy határozott „IGEN!”. Nézzük meg tehát ezt. A szója vetőmag oltása minden olyan esetben ajánlott, amikor több mint három éve nem termett az adott területen szója.

Ha például egy gazdaságban három éve folyamatos kukoricatermesztés folyik, és Ön úgy dönt, hogy szójára vált, előfordulhat, hogy ez a növény nem képes elegendő nitrogént megkötni ahhoz, hogy az első évben maximalizálja a szója terméshozamát.

Ennek az a magyarázata, hogy a szója gyökerén kialakuló nitrogénmegkötő gümők a gyökerek és a szója nitrogénmegkötő baktériuma, a Bradyrhizobium japonicum között kialakuló szimbiózis eredményeként jönnek létre.

Ennek a szimbiózisnak a csodálatos eredménye az, hogy a nitrogént megkötik, amely a növény számára így elérhetővé válik. Nevezetesen, a szója biztosítja a baktériumoknak szükséges szénhidrátokat, és cserébe a baktériumok a légköri nitrogént a növények számára elérhető nitrogénné alakítják át.

A kihívást az jelenti, hogy e baktériumok populációi idővel csökkenhetnek a minimális szójatermesztés vagy bármely olyan erő hatására, amely miatt a talaj kedvezőtlenné válik a baktériumok számára, mint például:

  • Árvíz
  • Aszály
  • Nagyon alacsony talaj pH-érték
  • Kevés szerves anyaggal vagy biológiai aktivitással rendelkező talajok
  • Alacsony víztartó képességű talajok
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

RWA: az innováció és a partnerség kéz a kézben jár

2025. február 20. 10:10

Az RWA tíz helyszínen szervezett tavaszi szakmai előadássorozatot. Az interaktív jelleg a gazdálkodók egyéni problémáira is megoldást kínálhatott.

Lehetőségek a napraforgó termesztéstechnológiájának fejlesztésében

2025. február 19. 16:10

A napraforgó 0,9-1,2 millió ha területen termelhető, azaz a vetésterülete 0,2-0,4 millió ha-ral még potenciálisan növelhető.

Miért mostohagyerek a szója Magyarországon, ha már ezerszer bizonyított?

2025. február 14. 08:10

A szója akár 100-200 ezer forinttal alacsonyabb hektáronkénti ráfordítással termeszthető, mint a kukorica.

Valutaleértékelés zavarhatja meg a terménypiacokat

2023. december 8. 08:10

Amerikában inkább drágultak a terményárak, míg Európában vegyesebb összképet és több eladót lehetett látni.

Minden út a szójához vezet

2023. december 29. 08:10

Bizonyítjuk, hogy megéri szóját termeszteni, és bemutatjuk a SAATEN-UNION portfólióját az igen korai fajtáktól a középérésűekig.

Az orosz bizonytalanság és a kínai kereslet növelte az árakat

2023. március 25. 07:37

Európában mind a négy kiemelt agártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Olajozottan az olajosmag piacról

2019. március 12. 15:37

Nem nehéz előre jelezni azt, hogy az olajosmag- és szójaszektor jelentősége tovább fog-e erősödni a magyar mezőgazdaságban. Az azonban, hogy ez milyen sikerrel fog történni, sok tényező függvénye. Az egyik ilyen mindenképpen az időjárás, a második a piac, hiszen az árakban megnyilvánuló motiváció döntő tényező a fejlesztések ütemének kialakításában. A harmadik tényező a technológia további, előrejelzésünk szerint gyors fejlődése. A genetikában, a precíz technológiában rejlő lehetőségek sokat lendíthetnek a hozamokon, de ez vajon elég ahhoz, hogy versenyképes maradjon a szektor?