Növénytermesztés

Miért van szükség a szója vetőmag oltására?

Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület

Beoltassam a szója vetőmagot? A Beck's szakértői szerint ez a felvetés évről évre visszatérő kérdés. Hogy miért? Mert a válasz egy kicsit összetettebb, mint egy egyszerű „igen" vagy „nem".

Létezik néhány olyan forgatókönyv, ahol a válasz egy határozott „IGEN!”. Nézzük meg tehát ezt. A szója vetőmag oltása minden olyan esetben ajánlott, amikor több mint három éve nem termett az adott területen szója.

Ha például egy gazdaságban három éve folyamatos kukoricatermesztés folyik, és Ön úgy dönt, hogy szójára vált, előfordulhat, hogy ez a növény nem képes elegendő nitrogént megkötni ahhoz, hogy az első évben maximalizálja a szója terméshozamát.

Ennek az a magyarázata, hogy a szója gyökerén kialakuló nitrogénmegkötő gümők a gyökerek és a szója nitrogénmegkötő baktériuma, a Bradyrhizobium japonicum között kialakuló szimbiózis eredményeként jönnek létre.

Ennek a szimbiózisnak a csodálatos eredménye az, hogy a nitrogént megkötik, amely a növény számára így elérhetővé válik. Nevezetesen, a szója biztosítja a baktériumoknak szükséges szénhidrátokat, és cserébe a baktériumok a légköri nitrogént a növények számára elérhető nitrogénné alakítják át.

A kihívást az jelenti, hogy e baktériumok populációi idővel csökkenhetnek a minimális szójatermesztés vagy bármely olyan erő hatására, amely miatt a talaj kedvezőtlenné válik a baktériumok számára, mint például:

  • Árvíz
  • Aszály
  • Nagyon alacsony talaj pH-érték
  • Kevés szerves anyaggal vagy biológiai aktivitással rendelkező talajok
  • Alacsony víztartó képességű talajok
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Kijózanító árzuhanás a terménypiacokon

2023. november 28. 11:10

Nem indult túl jó hangulatban a kereskedés a terménypiacokon. Chicagóban a búza 2,9 százalékkal, a kukorica 1,4 százalékkal, a szójabab 0,1 százalékkal, a repce pedig 0,2 százalékkal zárt alacsonyabb árszinten, mint pénteken. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a repce drágult.

Olajozottan az olajosmag piacról

2019. március 12. 15:37

Nem nehéz előre jelezni azt, hogy az olajosmag- és szójaszektor jelentősége tovább fog-e erősödni a magyar mezőgazdaságban. Az azonban, hogy ez milyen sikerrel fog történni, sok tényező függvénye. Az egyik ilyen mindenképpen az időjárás, a második a piac, hiszen az árakban megnyilvánuló motiváció döntő tényező a fejlesztések ütemének kialakításában. A harmadik tényező a technológia további, előrejelzésünk szerint gyors fejlődése. A genetikában, a precíz technológiában rejlő lehetőségek sokat lendíthetnek a hozamokon, de ez vajon elég ahhoz, hogy versenyképes maradjon a szektor?

Tanácskozás a kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatairól

2019. szeptember 5. 10:21

A kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatait elemezték a Debreceni Egyetem agrárkarán a Növénytudományi Intézet szeptember 4-ei tanácskozásán.

Hat hetes mélyponton a kukorica

2020. június 26. 08:02

Általánosságban a koronavírus amerikai terjedése miatti aggodalmak fogták vissza a gabonaárakat, mert a gazdasági visszaesésétől való félelemben a részvénypiac, a kőolaj ára és agrártőzsdei árak is mérséklődtek inkább.