2020-ban is jól szerepelt a KWS KASHMIR kukoricahibrid Somogy megyében. A nettó terméshozam 10,83 tonna/hektár lett, ami Hársházi Péter családi gazdaságában meggyőző eredménynek számít.
A Szentgáloskér térségében 1100 hektáron főként búzát, repcét, napraforgót és kukoricát termesztő gazdálkodó már 25 éve dolgozik KWS genetikával. Minden a cukorrépával kezdődött, de a repce- és napraforgótáblákon is bizonyíthattak már a nemesítőház fajtái. Mellettük pedig kukoricában a KWS KASHMIR hibrid kiemelkedően teljesített az elmúlt években.
„Folyamatosan figyelem a fejlesztők, nemesítők termékpalettáját, és így jutottam el a KWS-hez is kukoricában. Régen is jó hibridjeik voltak, mostanában viszont egyre jobban fejlődnek, és egyre komolyabb eredményeket érnek el. Ezeknek köszönhetően próbáltam ki a KWS KASHMIR-t. Az egyik közeli táblánkon vetettünk fajtasort, ahol a hibrid kiemelkedően jó eredményeket produkált, és végül megverte az összes nagy nemesítő fajtáját” – emlékezett vissza a somogyi gazdálkodó, miközben mellettünk már zúgott a kombájn, hogy friss terméseredményekhez juthassunk.
A kísérletet és a kiváló hozamot követően 2019-ben már üzemi szinten jelent meg a KWS KASHMIR, és akkor végül 35 hektár átlagában 12 tonnás eredményt hozott. Ennek köszönhetően 2020-ban a 200 hektár kukoricaterületből már több mint 50 hektáron ezt vetették Szentgáloskéren, és a mérések alapján ezúttal sem okozott csalódást.
A területen árpa elővetemény volt, ami után Hársházi Péter nem szokott forgatásos talajművelést alkalmazni. „Mindössze kétszer grubereztünk, illetve természetesen kapott a kukorica alapműtrágyát is, valamint a sorokban is alkalmaztunk tápanyag-utánpótlást a kultivátorozáskor. Emellett a szokásos növényvédelmi munkákat végeztük el a táblán” – tudtam meg a szakembertől a csodálatos, dimbes-dombos somogyi tájon, ahol az ország más régióihoz hasonlóan a tavalyi év nehezen indult a kukorica szempontjából. Az időjárás, különösen a tavaszi aszály, ezúttal is nagy kihívást jelentett, de a 19 százalékos nedvességtartalom mellett betakarított KWS KASHMIR így is 113,8 mázsát adott, ami végül 108,3 mázsa nettó terméshozamot jelentett.
Mindez nem meglepő, hiszen a Szentgáloskéren megtekintett kukoricák ránézésre is szép képet mutattak: végig kitelt, zárt, tömör csövek, egységes szemek. A jó eredmény tehát nem volt meglepetés, a 110 mázsa pedig Hársházi Péter szerint kifejezetten jó a 2020-as szezonban, ezen a 12 aranykoronás talajon.
„A KWS KASHMIR mindenképpen a portfóliónkban marad, mert mind a kombájn mutatói, tehát a terméseredmény, mind pedig a csövek állapota meggyőző. Nem szabad, és nem is lehet kikerülni a KWS-t” – hangsúlyozta beszélgetésünk végén a családi gazdálkodó, aki a hibrid levágása után máris egy másik táblára irányította gépkezelőjét, hiszen Somogyban is volt még mit betakarítani október elején.