Növénytermesztés

Napraforgótermesztés forgatás nélküli talajban

Corteva Agriscience

A szántóföldi növénytermesztés során nagyon fontos a kultúrnövényhez és a termesztés körülményeihez igazított talajművelési technikák helyes alkalmazása, hiszen ez segítheti a növények megfelelő fejlődését, és a kívánt hozamok elérése mellett hozzájárul a termőtalajok megóvásához is.

Az elmúlt években a magyarországi napraforgótermesztésben is előtérbe kerültek a termőréteg védelmét szolgáló, forgatás nélküli talajművelési technikák, amelyek alkalmazása során mindinkább felértékelődött az egyöntetű, homogén kelés szerepe.

Heterogén kelés esetén ugyanis az egymás mellett levő tövek a különböző fejlettségi stádiumuk következtében versenyezni fognak egymással a rendelkezésre álló erőforrásokért, így nem kívánatos növényi stresszt és ezáltal terméskiesést is okozva a gazdálkodók számára.

A homogénebb, erőteljesebb kelés ezért a későbbi magas termésszint egyik alappillére, ami a talaj nedvességmegőrzése céljából alkalmazott forgatás nélküli technológia és a csökkentett művelésszámú magágyelőkészítés térnyerésével még inkább kiemelt és elvárt vetőmag tulajdonsággá vált napjainkban.

Az Európai Uniós KAP (Közös Agrár Politika) Stratégiai Terv keretében indult Agro-ökológiai Program támogatja és 2 ponttal jutalmazza azokat a gazdákat, akik a forgatás nélküli művelésmód alkalmazása mellett döntenek a művelésbe vont szántóterület legalább 50%-án.

A termőföld védelméért hozott intézkedések és forgatás nélküli talajművelési technikák alkalmazása olyan vetőmagok használatát kívánják meg, amelyek ezekhez a változó körülményekhez alkalmazkodni képesek.

Magas minőségű vetőmag

A legnagyobb különbség a hagyományos, forgatásos művelésmódhoz képest a heterogénebb magágy, melyet az eltérő méretű aggregátumszerkezet mellett a talaj felszínén, illetve a felszínhez közel fennmaradó szármaradványok és eltérő mikroklimatikus viszonyok jellemeznek. Azaz szármaradványok közvetlen közelében a talaj gyakran hűvösebb és nedvesebb, míg másutt szárazabb, hőmérséklete pedig szélsőségesebben változó.

Ezért különösen fontos, hogy a vetésre szánt napraforgó-vetőmag a kiváló genetikai terméspotenciál mellett egységes méretű, magas minőségű és erős kezdeti fejlődésű legyen, hogy kedvezőtlenebb magágykörülmények között is jó vethetőséget és egyenletes csírázást biztosítson.

Egyöntetű, homogén kelés az elvárt
Egyöntetű, homogén kelés az elvárt

Így a jól megválasztott napraforgó-vetőmag képes ezeket a talaj művelésmódjából fakadó különbségeket kompenzálni a gyors csírázásának és a robusztusabb kezdeti fejlődésnek köszönhetően. Emellett természetesen a megfelelő vetésmélység megválasztása és a precíz vetéstechnológia is kiemelten fontos, melyhez elengedhetetlen az egységes mérettartomány is.

Összefoglalva tehát elmondható, hogy a forgatás nélküli talajművelés sikeressége szoros összefüggésben áll a vetőmag csírázási tulajdonságaival. A magas minőség és a precíz technológia alkalmazása pedig kulcsfontosságú ahhoz, hogy heterogénebb talajviszonyok között is biztosított legyen a napraforgó egyöntetű kelése és erőteljes fejlődése.

Eltérő termesztéstechnológia, versenyképes hibridek

A Corteva Agriscience magyarországi fejlesztői kísérleteiben, továbbá a gazdálkodók visszajelzései alapján is a vállalat Pioneer® napraforgó hibridjei kiváló csíraképességet, erős, gyors és egyöntetű kezdeti fejlődést mutatnak.

Ez nem véletlen, hiszen a Corteva már a Pioneer® napraforgóvetőmag-nemesítés során is kiemelt figyelmet fordít erre. A vállalat célja, hogy a termesztéstechnológia változása során a Pioneer® hibridek a jövőben is megfeleljenek a gazdák által elvárt igényeknek, magas hozamokkal hálálva meg a beléjük vetett bizalmat.

Tuboly Andor, a Somogy vármegyei szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Karádi Mezőgazdasági Zrt. termelési igazgatója így nyilatkozott a Pioneer® napraforgó hibridek kelésével és fejlődésével kapcsolatos tapasztalatairól:

„1750 hektáron gazdálkodunk, amelyből általában 400-450 hektáron napraforgót vetünk. Az idei évben ennek a területnek durván a felén a Pioneer® hibrideket vetettük és a kelés során azt tapasztaltuk, hogy a forgatás nélküli talajban is intenzíven, egyöntetűen kelt és fejlődött, valamint jól termékenyült a napraforgó.

Ez az egyöntetűség végig megmaradt a fejlődés és a virágzás során, melynek a hozamban is láttuk az eredményét. Bátran ajánlom a Pioneer® napraforgóhibrideket bárkinek, aki egyenletes fejlődést szeretne látni az állományában, a keléstől a korai fejlődésen át egészen a virágzásig.”

A Corteva napraforgóhibridjeivel kapcsolatban a gazdálkodók még több információt olvashatnak a Corteva weboldalán. A vetőmagok elérhetőségével kapcsolatban pedig a vállalat területi képviselőinél és szaktanácsadóinál érdeklődhetnek, akiknek az elérhetőségét itt találják.

Grózinger Szabolcs, a Corteva Agriscience vetőmag fejlesztőmérnöke

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

Napraforgó 360° - A vetéstől, a gondozáson és betakarításon át, egészen a feldolgozásig

2020. február 17. 13:47

Az olyan kihívásokat látva, mint a fokozódó verseny, vagy az extrém időjárás, a versenyképesség megőrzéséhez a magyar gazdálkodók számára fontos, hogy a termesztett növényekből a maximumot hozzák ki.

Megjelent a Nufarmer Magazin 32. száma!

2022. április 5. 10:37

Magazinunkban azokat a gyomirtó, gomba- és rovarölő termékeket, valamint technológiákat mutatjuk be, amelyek tavasszal hatékonyan használhatók a szántóföldi kultúrákban, szőlőben és gyümölcsösökben.

Olajos magvak: van még perspektíva!

2019. május 22. 07:47

A termőhelyi adottságok és termelési kultúra, a magyarországi feldolgozói kapacitások bővülése, valamint a piaci és agrárpolitikai környezet egyaránt jó perspektívát jelentenek a hazai olajos magvak termelésének – állítják napraforgó és a repce lehetőségeit körüljáró elemzésükben az OTP Agrár szakértői.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők a napraforgóban – 11. rész

2022. január 31. 12:08

A napraforgót, amely vetésterületét tekintve a harmadik legnagyobb szántóföldi növényünk, inkább „gombás” mintsem „rovaros” növénykultúraként emlegetjük. Ami nem azt jelenti, hogy ne lennének olyan kártevői, amelyek időnként akár komolyabb károkat is okozhatnak. A tavalyi év is hozott ebből a szempontból meglepetéseket, én legalábbis így láttam.