Növénytermesztés
Fizetett tartalom
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

„Nem a legerősebb éli túl …, hanem az, aki jól tud alkalmazkodni.” – Charles Darwin

„Nem a legerősebb éli túl …, hanem az, aki jól tud alkalmazkodni.” – Charles Darwin

2018-ban résen kellett lennie a földet művelőnek, hogy a nem várt eseményeket kiküszöbölhesse és a várva várt csapadékkal minél jobban gazdálkodjon. Azok mondhatják el „sose legyen rosszabb évünk”, akik az alkalmanként összetorlódó munkák közepette alapos figyelmet fordítottak a hibridek igényeihez igazított és a kukorica fejlődését segítő technológiai elemekre.

Ahol a belvíz nem zavarta a kukorica magágy-előkészítését ott a gyors kezdeti növekedésű hibridek előrehozott vetése jelentősen hozzájárult az eredményességhez. A száraz és nyáriasan meleg tavaszban a pre/poszt kezelések időpontját és annak hatékonyságát is nehéz volt előre megjósolni, mivel a magról kelő gyomok megjelenése is heterogén volt. A hibrideknek bizonyítaniuk kellett gyom-, szárazság- és vihartűrésüket.

A korai éréscsoportú, április első harmadában vetett kukoricák idén is bizonyítottak. Különösen korán, szeptember elejére, biztonsággal beértek, az utolsó cseppig hasznosítva a tavaszi csapadékot. Kitűnő állóképességüknek köszönhető, hogy a klasszikus őszi betakarításig „talpon maradtak”, gyakorta a középérésű hibrideket is túlszárnyaló csőállománnyal. A FAO 330 csoportba tartozó KAMPONI CS is kiváló, az idei NÉBIH vizsgálatok átlagában 11,99 t/ha termést adott.

A középérésűek termésére már nagyobb hatással volt a vetésidő. Az április végén földbe kerülő magoknak a helyi csapadékhiánnyal, de a lokális esők után burjánzó gyomokkal is meg kellett vívni a harcot a tápanyagokért. A fenyércirok rizómás, majd magról kelő alakjai és egyéb egyszikű gyomokkal szemben a cikloxidim-rezisztenciára alapozott poszt kezelések a PORTILE Duo hibridünk estében a gyomok visszaszorítását és a terméseredményt tekintve is hatékonyak voltak. Ezzel együtt a nehezen irtható gyomok utánkövetése a következő kultúrákban is javasolt. A FAO 350-400 csoport virágzása egyre többször esik egybe a magas hőmérsékletű időszakokkal. Azoktól a hibridektől várhattunk nagy termést, melyek a kritikus körülmények között is bő pollentermeléssel, hosszan virágoztak.

A HI CORN CS koncepcióval a Caussade két olyan, közel megegyező érésidejű hibridet állított egymás mellé párba, melyek a különböző környezeti hatásokra eltérően, de a termésképzés szempontjából összességében a legkedvezőbb módon reagálnak. Külön-külön is jelentős genetikai potenciállal bírnak. A javasolt vetésmóddal a kísérleti években mért hozamok alapján a HI CORN CS hibridek együttesen betakarított termése évjárattól függetlenül a csoportátlag feletti hozamot ért el.

Az eredményesség fontos mutatója a betakarításkori víztartalom is. Nagy mintaszámú, saját és versenytárs hibrid szemnedvességének vizsgálata 2017-ben 16% feletti, idén a minták közel egyharmadánál 14% körüli értéket adott. A korai és középérésűek nedvességtartalma közötti különbség mindkét évben hasonlóan, a koraiak javára alakult. Azon túl, hogy szárítási költség takarékos 2 év volt, az értékek azt is mutatják, hogy a korábban bevezetett hibridek, így pl.  a  FAO 380 csoportba tartozó BASMATI CS és a REALLI CS vagy a GASTI CS a nagy terméspotenciál mellett stabil vízleadási dinamikával is rendelkeznek.

A fenti néhány példa mutatja, hogy a termésmennyiség maximalizálása mellett ma a legnagyobb kihívás, a legrugalmasabban alkalmazkodó hibridek ajánlása azoké, amelyek minden körülmény között kiszámítható termést és jövedelmet biztosítanak. A Caussade a 2019. évi kukorica kínálatát ennek a gondolatnak a mentén állította össze.

Molnárné Fehér Gyöngyi fejlesztési felelős

CAUSSADE SEMENCES HUNGARY Kft.

2144 Kerepes, Szabadság út 252/b.

www.caussade-semences.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi-nyári támogatás a termésbiztonság érdekében

2024. április 15. 06:40

A szárazság, vagy a kórokozók miatti gyenge indulás ellensúlyozására segítsük növényeinket természetes módon, élő algát tartalmazó biostimulátorral, az Algafix-el, kiegészítve szükséges mikro- és makroelem lomtrágyákkal.

Így hat az öntözés és nitrogén-utánpótlás a csemegekukorica-termesztésre

2024. április 12. 14:10

Az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb problémáját a hazai növénytermesztésben a vetésszerkezet végtelen leegyszerűsödése jelentette.

Szakmai alapon választott mikrobiológiai készítményekkel a kapott támogatás sokszorosát éri az AÖP a gazdáknak!

2024. április 12. 05:40

A nitrogén műtrágya dózisának mérséklése a terméshozam romlása nélkül. Együtt túl szépnek tűnik, de igazából olyan, 2023-as szántóföldi kísérletsorozatokkal igazolt ígéret, amit minden olyan gazdálkodó veszni hagy, aki a bizonyított hatásfokú mikrobiológiai termékek helyett a legolcsóbb készítményekkel pusztán „lepapírozza” az AÖP 2 pontot.

Legyen saját személyes, megbízható agrometeorológusa

2024. április 8. 10:10

A KITE közel 700 Agrometeorológiai állomásból álló, saját fejlesztésű hálózattal rendelkezik, amely jelenleg az egész országot lefedi, és az Agrometeorológia adatmegjelenítő alkalmazáson keresztül aktuális és historikus agrometeorológiai információkkal képes ellátni partnereit a precíziós gazdálkodás igényeinek megfelelően.

A szójabab 2016 júniusa óta nem került ilyen sokba

2020. november 21. 11:19

A párizsi árutőzsdén a vevők domináltak, a következő határidőre a  a kukorica, a repce, a takarmánybúza és a malmi búza is többe került, mint előző nap.

Az argentin sztrájk segítette a szójabab drágulását

2020. december 23. 04:47

Az amerikai szójabab-határidős ügyletek újabb csúcsokra értek, mivel a piacok felmérték a dél-amerikai csapadék és az argentin exportot megzavaró folyamatos sztrájkok hatásait.

Megállíthatatlan a búza drágulása

2020. január 22. 04:37

A búza ára az elemzők szerint alapvetően azért növekedett látványosan, mert a rivális exportőrök piaci magatartása felfelé hajtotta a kurzust. A tonnánkénti mennyiségre átszámított ár a 213,52 dolláros szintig ugrott fel.

Továbbra is mínuszban a gabonapiacok

2020. február 22. 13:17

Még mindig a koronavírus fogja vissza az árak emelkedését, egyre kevesebben bíznak abban, hogy a közeljövőben megélénkülhet a kereslet a gabonák iránt.