Növénytermesztés
Fizetett tartalom

„Nem vetettünk még Dekalb kukoricát, de az Agrofórumnak köszönhetően kipróbálhatjuk” – Nyereményjáték 2019 – III. rész

Agrofórum Online

Az Agrofórum partnereink segítségével 2019-ben is előfizetői és regisztrációs nyereményjátékot indított, a díjazottjaink listáját már ősszel közzétettük. A Dekalb Magyarország által felajánlott 10-10 hektárra elegendő repce és kukorica vetőmagot jelképesen Szikszai Zoltánné tarnaörsi családi gazdálkodónak adhattuk át, aki a térségben rendkívül száraz körülmények között több mint 200 hektáron termel.

Egy napsütéses, tavaszias februári napon férjével fogadott bennünket és Lovász Ágotát, a Dekalb kereskedelmi képviselőjét Heves megyei otthonukban, ahol rögtön beszélgetésbe is kezdtünk.

Mióta gazdálkodnak, és most hol tart a családi gazdaság?

Szikszai Zoltánné: 1988-ban őstermelőként kezdtük, 2002 óta családi gazdaságként működünk; férjemmel dolgozunk intenzíven, de húgom és két lányunk is tag. 205 hektáron folytatunk szántóföldi növénytermesztést, napraforgót, kukoricát, őszi árpát és őszi búzát vetünk a területeinken. Az elmúlt években felfejlesztettük az eszközállományunkat, így minden munkát saját géppel tudunk elvégezni. Leginkább a géptámogatásokat szoktuk kihasználni a vásárlásokra.

Szikszai Zoltán: Kombájnunk is van, igaz, hogy az már 30 éves. Újat nem merünk venni, mert az nagy befektetés lenne, de egy új permetezőgépre például a közelmúltban ruháztunk be.

Milyenek a területek?

Szikszai Zoltán: Két véglet van: „sivatag” és kötött talaj. Akadnak olyan területek, ahol a szél gyakorlatilag elviszi a terményt, oda már nem is vetünk, az megy a zöldítésbe. Mi itt gyakran csodálkozunk azon, amikor halljuk a 16 tonnás termésátlagokat. Már a felének is örülünk. Nagyon száraz a környékünk, a Mátra és a Tisza-tó elhúzza a felhőket, így az átlagnál is kevesebb a csapadék. Öntözésre sincsen túl sok lehetőségünk, a Tarna patakban alig van víz. Mindehhez hozzávehetjük az utóbbi években tapasztalható 35-40 fokos hőségnapokat… Amikor a 70-es, 80-as években a tsz-ben dolgoztam, 100 mázsás kukoricáink voltak, de azóta nagyon sokat változott a klíma, érzem ezt a kombájnban is, manapság már nehéz lenne légkondicionáló nélkül.

A nyereménykuponok átadása Tarnaörsön (Lovász Ágota, a Dekalb Magyarország kereskedelmi képviselője, Szikszai Zoltánné családi gazdálkodó és Gribek Dániel, az Agrofórum Online vezetőszerkesztője)

A szárazabb időszakok miatt módosult valamit a technológia?

Szikszai Zoltán: Többet lazítunk a Vakond gépünkkel, de a szántást nem tudjuk elhagyni, véleményem szerint arra szükség van a nagy mennyiségű szármaradvány miatt.

Két lányuk is tagja a családi gazdaságnak. Szóba került már a generációváltás kérdése?

Szikszai Zoltán: Amikor sok a munka, mindenki besegít, a két vőnk is. Az egyik tűzoltó, de a betakarításnál rendszeresen velünk dolgozik, a másik pedig tejtermeléssel is foglalkozik, tehát ő benne van a mezőgazdaságban. Igaz, ilyen tejárak mellett nekik sem könnyű.

Most azonban az Agrofórum és a Dekalb részéről érkezik egy kis segítség, a 10-10 hektárra elegendő repce- és kukorica-vetőmag. A tervek szerint hova kerülnek?

Szikszai Zoltán: A kukoricát egy jobb minőségű földterületre szánjuk, kíváncsiak vagyunk arra, hogy milyen eredménye lesz, mert eddig nem vetettünk Dekalb vetőmagot. A környéken nincs túl nagy szárítókapacitás, így mindenképpen a korai éréscsoportot részesítjük előnyben, nagyjából 300-as FAO-számmal. A repcét közepes termőhelyre vetnénk el, ahol most búza van, méghozzá egy 25 hektáros táblába, így kiegészítenénk a megnyert mennyiséget. Ezzel a növénnyel 10 éve próbálkoztam utoljára, akkor felhagytunk vele, mert nem sikerült jól. De most újra megpróbálom. Azt látom, hogy az elmúlt években jó eredmények születtek a környéken is, bár egyre több a kihívás, és a növényvédőszer-kivonások sem könnyítik meg a termesztését.

Dekalb vetőmaggal tehát még nincsen tapasztalat. De mi a helyzet a Bayer növényvédő szereivel?

Szikszai Zoltánné: Növényvédő szereket használunk a Bayertől, rendszeresen a „Gazda haszna” kedvezménykupont felhasználva vásároljuk meg a készítményeket. Tavasszal az Agrár Széchenyi Kártya segítségével veszünk meg minden vegyszert, amire az adott évben szükségünk lesz, így jól ismerjük a termékeket.

Végezetül arra is kíváncsi lennék, hogy az Agrofórum szaklapot mióta olvassák?

Szikszai Zoltánné: Tavaly óta jár az újság, láttam a nyereményjátékot, és arra is pályáztunk az előfizetéssel. Bevallom, hogy nagyon szerettük volna megnyerni a pótkocsit, de a vetőmagnak is örülünk, mert nagy segítség. A lapot régóta ismerjük, és nagyon jó, főleg, mióta szélesebb a bennünket is érintő témaválaszték. Hasznos olvasnivaló.

Még egyszer gratulálok a nyereményhez, és remélem, hogy a Dekalbbal karöltve segítettünk családi gazdaságuknak!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Drónos vetés aratás előtt: időt spórol, de nem kockázatmentes

2025. július 13. 16:10

A drónnal végzett vetés forradalmi megoldásnak tűnik, de csak a megfelelő körülmények között válhat igazán hatékonnyá.

Repcéink egy lépéssel a klímaváltozás előtt járnak

2025. július 11. 14:10

A nemesítésnek több genetikai tulajdonságot egyszerre kell megcéloznia, hiszen ezek együttese biztosítja, hogy a hibridek a stresszhatások széles körének ellenálljanak.

Így válasszon hatékony és stressztűrő repcehibridet!

2025. július 8. 14:10

Sokan felteszik a kérdést maguknak: biztosan jól hasznosítja a műtrágyát a választott repcém? Pedig az eldöntése pofonegyszerű.

Megvan a megoldás a repcetermesztés kihívásaira

2025. július 4. 11:10

A repcetermesztés új korszakba lépett: a RAPOOL hibridjei stabil termést és nagyobb rugalmasságot kínálnak a változó körülményekhez.

A pluszok domináltak a gabonapiacon – csak a szójabab jelentett kivételt

2020. március 26. 08:02

A búza kurzusát a kenyér iránti növekvő kereslet mellett a technikai alapon kereskedők vételei hajtották felfelé.

Becőszúnyog vagy becőormányos?

2022. június 2. 17:32

Ahogy haladnak az érés felé a repceállományok, úgy nő a sárguló, barnuló, gyakran felnyílóban lévő becők száma.

Korrigált a gabonapiac a fekete hétfő után

2020. március 11. 09:33

Szinte minden eszközosztályban csökkentek az árak, az alapanyagok, az árupiacok és a részvények is estek, de most már megjelentek a vevők a piacokon.

„Ha Väderstad, akkor nincs megoldhatatlan helyzet” - Battonyán még chiamagot is vetett a Rapid

2022. március 3. 09:56

Ha a Väderstad gyártana ekét, abból is a svédet választaná. Véleménye szerint a Tempo vetőgép ott kezdődik, ahol az összes többi vetőnek vége, legyen szó minőségről, tőtávról, mélységtartásról. Fosztó Timotity Gábor 15 éve még azt sem tudta, hogy az őszi búzát ősszel vetik, mára viszont a Battonya környékén gazdálkodók adnak a szavára. 300 hektáron termel, 20 hektáron biogazdálkodik is Békés megyében. Vetett már chiamagot, a máriatövis pedig állandó növényük. Február legelején egy esős, saras napon kerestem fel, hogy a Väderstad gépeiről beszélgessünk.