Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Systiva® Lombvédelem kalászosokban vetőmagcsávázással

BASF Hungária Kft.

Az idei év kora tavasza feladta a leckét a gazdáknak. Tél végén, márciusban az átlagos csapadéknál jóval több hullott, ami feláztatta a talajokat, sok helyen alakultak ki belvizek. Nem lehetett a földekre rámenni április elejéig, kötöttebb talajokon április végéig, így az időszerű munkák késtek, később pedig hirtelen egyidőben sok mindent kellett volna elvégezni.

Ugyanakkor a nagyobb téli hidegek hiányában a kórokozók át tudtak telelni, a gombabetegségek tünetei már a téli hónapok során észlelhetők voltak a kalászosállományokban. A gazdák igyekeztek volna minél előbb elvégezniaz első védekezéseket, azonban a talaj állapota ezt sokáig lehetetlenné tette.

Az olyan kihívásokkal teli időszakban – ami az egyre szélsőségesebb időjárási viszonyok miatt csak fokozódni fog – minden olyan lehetőség nagyot segíthet, ami javítja a munkák hatékonyságát a növénytermesztésben.

Ebben nyújt megoldást a BASF új kalászos-növényvédelmi megoldása, a Systiva® csávázószer, ami tulajdonképpen egy vetőmagra felvitt lombvédelmi kezelés. Ezzel a Xemium® alapú technológiával árpában és búzában is hatékonyabb gombavédelmet tudunk biztosítani.

A Systiva® név nemcsak egy új készítményt és egy új hatóanyagot takar, hanem új fungicides technológiát is”
– hangsúlyozta Hangyel Attila, a BASF fejlesztőmérnöke.

Az eljárás újdonsága abban rejlik, hogy a vetőmag csávázás során felvitt Systiva® hosszú hatástartama miatt képes kiváltani az első, szárba szökkenés idején elvégzett lombvédelmi kezelést – búzában és árpában egyaránt –, mivel a csávázással felvitt hatóanyagot a növények gyökerükkel felveszik és eljuttatják a növekvő lombozatba. Ennek köszönhetően pedig a gombák elleni védelem hatékonyabbá válik, mivel a korai lombbetegségek támadásakor a Systiva® már rendelkezésre áll a növényben, és belülről, megelőzően védi azt. Az eljárás másik nagy előnye, hogy a gazdának nem kell figyelnie arra, hogy mikor mehet ki a földre permetezni, nincs megkésett kezelés, könnyebb a munkaszervezés, jobban lehet összpontosítani a legfontosabb védekezési időpontra, a zászlóslevél védelmére.

Kezeletlen kontroll

Systiva®-val csávázott őszi árpa (Szekszárd, 2018. 04. 25.)

„Az állomány maradéktalan védelme pedig a korai betegségek elleni Systiva®-s vetőmagcsávázás után optimális időpontban végzett állománykezeléssel biztosítható” – emelte ki Hangyel Attila. Ez utóbbira pedig kiválóan alkalmas a Priaxor® gombaölőszer.” Systiva® dózisa őszi búzában 1,0 l/t, árpában 0,75 l/t vetőmag. Javasoljuk más gombaölő csávázószer partnereként történő felhasználásra. Használata egyszerű, más rovar- illetve gombaölő csávázószerekkel jól keverhető.

A Systiva® használatával:

  • Az első kora tavaszi lombvédelmi kezelés elhagyható.
  • Használatával idő takarítható meg, hiszen a védekezéssel csapadékos tavaszokon nem kell várni a talaj felszáradására.
  • Az első állománykezeléssel a termésképződésben legnagyobb szerepet játszó zászlóslevél védelmére összpontosíthat.
  • Hatékonyabb védelem érhető el, mivel a Systiva® belülről, preventíven véd a korai lombbetegségek ellen.
  • Magasabb a várható hozam, nagyobb a biztonság az együttes AgCelence® és gombaölő hatásnak köszönhetően.
A növényvédő szereket biztonságosan kell használni. Használat előtt olvassa el a címkét és a használati útmutatót! II. forgalmazási kategóriás termék.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

KWS repcevetőmag: Így kezdődik egy nyereséges gazdálkodás!

2019. július 1. 05:47

Ismerje meg a KWS repcevetőmag kínálatát és rendelje meg most kedvezményes előszezoni áron!

Hibridekre szabott vetés és műtrágyázás

2019. december 23. 10:47

Kísérleteink eredményeit és kollégáink magas szintű szaktudását felhasználva igyekszünk megfelelő információval ellátni minden kedves partnerünket, aki a teljes vetésforgóját a SAATEN-UNION egyedülálló vetőmagkínálatával szeretné megtervezni.

Sokszínű kínálat, innovatív megoldások a SAATEN-UNION kalászosportfóliójában

2019. szeptember 3. 10:16

A termelési adottságainkhoz (termőhely és termesztéstechnológia) és elvárásainkhoz (termelési cél, jövedelemtermelő képesség, termésstabilitás) legjobban illeszkedő fajta kiválasztása jól mérhető információkon és tapasztalatokon alapuló, komoly és összetett munka.

Vadélőhely fejlesztési lehetőség

2019. szeptember 21. 04:38

Az Országos Magyar Vadászkamara 2017-ben elfogadta a Vadgazdálkodási Alap működési szabályzatát. Idén harmadik alkalommal nyitja meg élőhelyfejlesztési pályázatát a vadászatra jogosult szervezetek számára. A vadásztársaságok 2019. október 1. és 31. között adhatják be pályázati anyagaikat a 2020/2021-es vadászati évre.