13℃ 10℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Növénytermesztés

Új lehetőség a gabonafélék nemesítésében

Agrofórum Online

Az éghajlatváltozás okozta szélsőséges időjárási viszonyok egyre súlyosabb károkat okoznak a gabonafélék termesztése során és veszélyeztetik a közeljövő élelmiszerbiztonságát.

A csapadék mennyiségének és eloszlásának változásai és a gyakorivá váló kiugróan magas vagy alacsony hőmérsékletek önmagukban is károsítják a gabonatermést, de jelentős mértékben elősegíthetik új kártevőfajok megjelenését és elterjedését is.

További nehézséget okoz a művelésre alkalmas szántóterületek erodálódása és évről évre történő beszűkülése, ami tovább csökkenti a lehetséges gabonatermést. A 21. század egyik legnagyobb kihívása az élelmiszerbiztonság fenntartása a Föld növekvő népessége számára, miközben a klímaváltozás negatív hatásaival és a termőterületek minőségének romlásával kell számolni.

A szélsőséges környezeti viszonyok között a korábbinál jelentősen több gabona előállítása csak felkészült nemesítési programok és új nemesítési technológiák kidolgozásával oldható meg.

A termesztett búza genetikai változatosságát befolyásoló tényezők

A búza különösen érzékeny az éghajlatváltozás hatásaival szemben, mivel mind a szélsőséges hőmérsékletek, mind a csapadék mennyisége és eloszlása döntően befolyásolja a termésátlagokat. Annak érdekében, hogy a búza termesztését negatívan befolyásoló, a klímaváltozás okozta nehézségeket ki tudjuk küszöbölni és a megfelelő terméshozamot biztosítani tudjuk, szükségünk van olyan új kutatási eredményekre, amelyek segítenek kidolgozni a korábbiaknál hatékonyabb nemesítési módszereket.

Ezen vizsgálatok során elsődleges célunk, hogy feltárjuk azokat az okokat, amelyek gátolják a fokozottan alkalmazkodó fajták előállítását. A nemesítés alapja a szelekció, melynek során a nemesítők az újabb és újabb szülői keresztezéseket követően az utódok meiótikus sejtosztódásakor rekombinációval létrejövő egyedi génkombinációk közül a legelőnyösebbeket válogatják ki.

Ez a folyamat legalább 8-12 évet vesz igénybe és ez biztosítja az új, kedvezőbb tulajdonságokat hordozó fajták előállítását.

A búza genetikai sokfélesége a több évezredes szelekció során beszűkült, amely korlátozza a nemesítés sikerességét. További nehézséget okoz az új tulajdonság-kombinációkat kialakító rekombináció rendkívül szigorú térbeli és számbeli szabályozottsága.

A krosszover folyamata

A megfelelő termékenység (fertilitás) megőrzéséhez kromoszómapáronként legalább egy átkereszteződés (más néven génkicserélődés, krosszover) létrejötte szükséges, és kromoszómánként számuk ritkán haladja meg a hármat.

A krosszover folyamata során az azonos apai és az anyai eredetű kromoszómák egy ponton eltörnek, majd újrakapcsolódnak egyes részeik kicserélésével. A meiótikus krosszoverek a programozott DNS kettős szálú törések (DSB) javítási mechanizmusa során jönnek létre, amelyek a meiózis elején genomszerte nagy számban alakulnak ki.

Kukoricában 154 520 DSB helyet azonosítottak, melyek a genom csaknem 13%-át érintették, azonban az ebből kialakuló krosszoverek csupán a genom 5%-án voltak kimutathatóak. A S. cerevisiae (élesztőgomba), az Arabidopsis (lúdfű) és az ember esetében is a rekombinációs események több mint 80%-a a genom kevesebb mint egynegyedében fordul elő.

A kromoszómák középső részén, az elsődleges befűződésben, ahol a kromoszómakarok találkoznak, ott találhatóak a centromérák. A centromérákhoz közeli régiót pericentromérikus régiónak nevezzük. Az árpában és a kukoricában a gének körülbelül 20%-a a kromoszómák központi régiójához közeli kevésbé rekombinálódó pericentromérikus régiókban található.

A többi gabonafélére, így a búza genomjára is jellemző az alacsony rekombinációs ráta, ami azt jelenti, hogy kromoszómánként átlagosan 1-2 rekombináció jön létre az ivarsejteket kialakító meiózis során. Ez a kisszámú rekombináció is csak a kromoszómákba rendeződött genom szűk régióira korlátozódik.

Lenykó-Thegze Andrea, Dr. Sepsi Adél, Dr. Cseh András

Agrártudományi Kutatóközpont, Mezőgazdasági Intézet, ELKH, Martonvásár

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2022. októberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

SAATEN-UNION-hibridkalászosok. A növénytermesztés jövője.

2019. július 4. 14:52

A SAATEN-UNION a tavalyi évben nemzetközi szinten egyesítette és azóta a HySEED égisze alatt folytatja a hibridkalászosokban végzett eddigi tevékenységeit annak érdekében, hogy a jövőben még jobban teljesítő rozs-, búza-, árpa- és tritikáléhibrideket használhassanak az európai termelők.

Potenciálkísérletekben vizsgáltuk kukoricahibridjeink teljesítményét

2023. január 25. 14:22

A SAATEN-UNION feltett szándéka, hogy partnereinek hasznos információval szolgáljon a kínálatában szereplő hibridjeiről, így azoknak is, akik precíziós gazdálkodást folytatnak.

Az évjáratot nem, a jó teljesítményt viszont garantálják a SAATEN-UNION kukoricái

2023. november 10. 16:40

Portfóliónk a megbízható, bevált hibridek mellett 2024-re is tartogat olyan újdonságokat, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni.

Újdonságaink kukoricában

2020. október 22. 10:48

Fontos megemlíteni, hogy a 2021-es évtől a Magyarországon egyre nagyobb problémát jelentő fenyércirokkal küszködő gazdaságok számára is fogunk tudni megoldást nyújtani, hiszen megérkezik első cikloxidim-ellenálló kukoricahibridünk.