Növénytermesztés

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: élettani eredetű tünetek őszi káposztarepcében 8. rész

Agrofórum Online

Utolsó részéhez érkeztünk sorozatunk őszi káposztarepcével foglalkozó szakaszának, amelyben az előző évi szezonban tapasztalt, élettani jellegű tüneteket igyekszem bemutatni. Ahogyan azt én láttam!

A repcében jellemzően élettani eredetű tüneteket tápanyaghiánnyal összefüggésben, valamint időjárási hatások következményeképpen láthatunk. Ez utóbbi csoportba tartozókkal találkoztam én magam is.

Csapadékos ősz, víznyomásos tünetek

1. kép Belvízben álló, szenvedő, pusztuló repceállomány (2020.11.27.)

2020 ősze, pontosabban a szeptember vége, valamint az októberi hónap egésze a sokéves átlagnál csapadékosabb volt. Ennek hatására a kötöttebb talajú területeken, a mélyebb fekvésű táblákon, táblarészeken, de még az is lehet, hogy rossz talajművelésben részesített, tömörödött területeken vízállások alakultak ki (1. kép).

2. kép A víznyomott területen a növények gyökérzete elpusztul (2020.11.27.)

A repce ezt, hasonlóan sok más szántóföldi növényünkhöz, rosszul viseli, gyorsan lereagálja az ilyen viszonyokat. Az érintett növények antociánosodnak, lilulnak, gyökérzetük elhal (2. kép), leveleik pusztulnak, rosszabb esetben maguk a növények is elpusztulnak, az állomány kiritkul, vagy foltokban kipusztul. Sok esetben ezek a károsított táblafoltok olyan nagy kiterjedésűek, amelyek miatt már nem érdemes megtartani az állományt, mivel nem várható, hogy a termesztés jövedelmező lesz. Ez történt azon a táblán is, amelyen a képek készültek, végül kiművelésre került.

Fagy, fagy és fagy

Azt gondolom, harcedzett repcetermesztők sem biztos, hogy emlékeznek olyan évre, amikor két különböző fenológiai állapotban kétszeri, erős fagyhatás érte az állományukat. 2021-ben azonban ez történt.

3. kép Fagyhatás tünetei a lombozaton (2021.02.23.)

Az őszi búzánál már említett erős fagy, amely február második dekádjában érte az állományokat, a repcetáblákon is erőteljes tüneteket okozott. Helyenként a levélzet nagy része mutatott fagyásos tüneteket (3. kép), amelyek később az érintett levelek, vagy levélrészek pusztulását, leszáradás okozta.

4. kép Fagyhatás miatt tömegesen száradó levelek a repceállományban (2021.03.03.)

Ennek volt köszönhető, hogy február végére, március elejére inkább fakó sárgák voltak a repcetábláink, mintsem zöldek (4. kép). Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a fagyhatás csak a leveleket érte, de egyáltalán nem károsította a növények tenyészőcsúcsi részét (5. kép).

5. kép A fagy szerencsére nem érintette a növények tenyészőcsúcsi részét (2021.02.23.)

Ezért, bár az általános stresszhatás miatt bizonyára hatással volt a termés mennyiségére, azonban kiugró kárt nem okozott.

Február második dekádját követően április első napjaiban ismételten fagyhatás érte a repcetáblákat. Az országban sok helyen mértek -5 °C alatti hőmérsékleti értékeket, amelyek már szárbaindult állományokat találtak.

6. kép Fagy miatt „görbülő” szárú növény (2021.04.09.)
7. kép Hideghatás miatt kialakuló repedések a repceszáron (2021.04.13.)

A hatás már első látásra is szembetűnő volt, a fagy által érintett területeken a főszár elhajlott (6. kép), azon kisebb nagyobb repedések, hasadások alakultak ki (7. kép). Ilyen, vagy ehhez hasonló tünetek más körülmények között is kialakulhatnak. Előfordulhat, hogy a rendkívül intenzív, robbanásszerű növekedés váltja ki a szár felrepedését, de a fagyhatást követően rövid időn belül megjelenő repedések biztosan az alacsony hőmérséklettel vannak összefüggésben. A szár sérülése mögött rovarkártétel is állhat, amikor a tünetek a nagy repceormányos kártétele miatt alakulnak ki. Ilyen esetekben azonban a szár erősen torzul, „S” alakot vehet fel, ha ilyet nem tapasztalunk a vizsgált növényen, akkor biztosak lehetünk abban, hogy nem e kártevő felelős a tünetekért.

8. kép Időnként a száron kialakult repedések mentén a szár szétnyílik (2021.04.19.)

A fagyhatás miatt felrepedt szár általában nem okoz komolyabb problémát, a sebzések gond nélkül beforrnak, azonban előfordulhat, hogy a repedés mentén a szár szétnyílik (8. kép), jelentősen rontva a főszár stabilitását. Hozzá kell tenni, hogy technológiai hiba is növelheti a fagy miatti szárrepedés veszélyét. Az egyik, repcében engedélyezett – hormonhatású – gyomirtó hatóanyag használata fokozhatja annak valószínűségét, de csakis abban az esetben, amikor kijuttatása késve, sőt, nagyon megkésve történik. Amennyiben azt az előírt technológia szerint a virágbimbók megjelenéséig juttatjuk ki, nem kell tartanunk semmiféle problémától, de egy már szárbaindult állományban felhasználva mi magunk is okozhatunk kárt saját növényeinkben, ha szerencsétlenségünkre a kijuttatást követően fagy érkezik.

Sorozatunk következő része már a napraforgóval foglalkozik, az abban egyre gyakrabban jelentkező és egyre nagyobb méreteket öltő, az alföldi körülmények között előforduló vadkárral.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

Áremelkedéssel zárta a hetet a kukorica

2023. szeptember 2. 16:10

Chicagóban a búza 4,2 százalékkal, a szójabab 1,4 százalékkal, a repce pedig 0,3 százalékkal lett olcsóbb öt nap alatt.

Mit kell tudnunk a vernalizációról, és miért baj, ha elmarad?

2024. december 3. 15:10

Bizonyos növényfajok életciklusuk során alacsony hőmérsékletet igényelnek, hogy a generatív szakaszba átlépjenek, tehát virágot hozzanak.

BREAKING NEWS! Újabb repcerekord a KWS hibridjeivel

2023. augusztus 2. 12:10

„Ennyi repcém még sosem termett” – nyilatkozta Hársházi Péter, aki immár 30 éve gazdálkodik Somogy vármegyében, Szentgáloskéren. Ismét jól vizsgázott a KWS genetikája.

Támadnak a gombabetegségek, rajzanak a kártevő rovarok

2018. április 25. 08:24

Az Alföldön és a Dunántúlon egyaránt egyre gyakoribb őszi árpában és búzában a sárgarozsda. Védekezni kell a repcében és a gyümölcsösökben is!