Növényvédelem

A fahéjbarna levélfoltosság veszélyes betegség + videó

Agrofórum Online

Egy őszi búza állományában járva különlegesebb betegség tüneteire lettünk figyelmesek Hertelendy Péter növényorvossal. A leveleken elhelyezkedő, sárgás udvarral körülvett barna foltok az élettani levélfoltosságra is utalhatnának, de jellegük jelentősen eltér attól. Tüzetesebben megvizsgálva, ezek a fahéjbarna levélfoltosság (kórokozó: Drechslera tritici-repentis) betegség tünetei.

Ha jobban megfigyeljük a leveleken elhelyezkedő foltokat, akkor közepük tájékán még az infekciós pontot is felfedezhetjük. Ez nem lehet más, mint a búza fahéjbarna levélfoltossága, vagyis a Drechslera tritici-repentis kórokozó által okozott tünetegyüttes.

A kórokozó nagy erejű, meleg-, és nedvességigényes, vagyis, hogyha ezek a feltételek adottak, és nem folyik ellene védekezés, akár két hét alatt is elpusztíthatja a lombozatot. A gabonalisztharmathoz képest jóval keményebb betegségről van szó, mely előbbit könnyebb fungicidekkel elintézni.

A fahéjbarna levélfoltossággal szemben a megengedett legmagasabb dózissal érdemes védekezni, ezen felül fokozottan figyeljünk a kijuttatás-technika helyességére. Ellenkező esetben a kórokozó fennmarad a növényeken, és a lombozat károsításán keresztül hátráltatja a termésképzést. A ritka kórokozó kedveli a monokultúrát, és csak ivaros alakkal képes áttelelni…

Részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a moníliás meggyfákkal?

2025. május 18. 08:10

A moníliás meggyfák megmenthetők, de a permetezés most már nem segít. A metszés és a fertőzött részek eltávolítása az egyetlen megoldás.

Kalászosok veszélyben: melyik gabona mennyire sérülékeny?

2025. május 17. 08:10

A kalászosok virágzáskori fertőzése kritikus pont. A fuzáriózis és lisztharmat elleni védekezést időzítsük gazdaságosan és hatékonyan!

Tafrinaveszély őszibarackon: még májusban is támadhat

2025. május 16. 11:10

A tafrinás levélfodrosodás kórokozója májusban is fertőzhet. A védekezéssel ne késlekedjünk! A tünetmentesség csalóka lehet.

Szilva torzult levelei: levéltetű, levélatka vagy vírus?

2025. május 15. 08:10

A torzult levelek mögött levéltetű, levélatka vagy vírus is állhat. A szilvafák védelméhez időzített és célzott beavatkozás kell.

Miért érdemes összegyűjteni a lehullott lombot a kertben?

2019. október 16. 04:36

R. Éva kérdése: Kertemben többféle gyümölcsfa található, érdemes-e a lombot összegyűjtenem és megsemmisítenem? Kisebb lesz így a következő évi megbetegedés?

Jelenleg még kevés a kórokozó és a kártevő a növényállományokban

2020. március 9. 11:52

Jelenleg számottevő mennyiségű kórokozó vagy kártevő nem fertőzi az állományokat, de az idősebb leveleken azért megtalálhatóak az őszi fertőzés tünetei.

Kezdődhet a fejtrágyázás és a gyümölcsfák tisztogatása

2018. február 26. 16:04

Hiába a február végi nagy hideg, a kártevők és betegségek nem fognak tömegesen elpusztulni, a növényvédelemre ismét fel kell készülni.

Szeptóriás levélfoltosság, egy régi „új betegség”

2018. november 22. 12:37

Az őszi búza termesztéstechnológiájában a gombabetegségek sokszor előre nem látható veszélyt jelentenek. Az időjárási viszonyaink változása a hazai őszi búza termesztőket is újabb és újabb kihívások elé állítja.