Növényvédelem

A glifozáttal kapcsolatban „nincs kritikus probléma” – fontos elismerés született

Agrofórum Online

Az EFSA nem lát komolyabb problémát, de néhány hiányzó adat még van a glifozát teljes körű értékeléséhez. Ez azt jelenti, hogy a vitatott glifozát gyomirtó 2023 után jóváhagyásra kerül? Nézzük a részleteket.

Glifozátkérdés: lesz-e engedélye 2023 után?

Csütörtökön kiadott egy közleményt az EU Élelmiszerbiztonsági Hatósága, az EFSA a glifozát hatóanyaggal kapcsolatban, ami nagyban befolyásolhatja annak sorsát. Nagyon sok figyelmet kapott az utóbbi időben a hatóanyag jövője, nagyon sok kérdést felvetve, hogyha nem kapja meg az engedélyt, akkor milyen megoldások lehetnek a kiváltására. Ezekre az aggályokra jelent most némiképp megnyugvást ez a közlemény, azonban teljesen még nem lehet fellélegezni.

Az EU Élelmiszerbiztonsági Hatósága (EFSA) a glifozát emberi és állati egészségre, valamint a környezetre gyakorolt ​​hatásának értékelésekor azt mondta, nem azonosított olyan kritikus problémás területeket, amelyek megakadályoznák az engedély megújítását. Ezt az EFSA július 6-án reggel jelentette be az olaszországi Pármában.

Következtetésében azonban az EFSA rámutat néhány adathiányra, és olyan kérdéseket azonosított, amelyeket nem tudott véglegesen tisztázni. „Ezeket az Európai Bizottságnak és az EU-tagállamoknak figyelembe kell venniük az engedély megújítási folyamatának következő szakaszában” – áll a sajtóközleményben.

EU-hatóságok: A glifozát nem rákkeltő

Az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) már tavaly is végzett kockázatértékelést a glifozáttal kapcsolatban. Az ECHA arra a következtetésre jutott, hogy a glifozát rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító anyagként való besorolására vonatkozó tudományos kritériumok nem teljesülnek.

Milyen nyitott kérdések vannak még?

Az EFSA szerint van néhány olyan kérdés, amelyet nem tudott véglegesen megválaszolni, többek között a glifozátban lévő szennyező anyagok értékelése, a fogyasztók étrendi kockázatának értékelése és a vízi növényeket érintő kockázatok értékelése.

A szakértők megjegyezték, hogy a hatóanyag biológiai sokféleségre jelentett kockázata számos tényezőtől függ. Az ökotoxikológia, azaz a környezetre és az élő szervezetekre gyakorolt ​​hatás tekintetében az értékelés megállapította, hogy a glifozát 23 felhasználásából 12 nagy, hosszú távú kockázatot jelent az emlősök számára, a konzervatív megközelítés alapján.

Mi a következő lépés?

Az EFSA szerdán benyújtotta következtetéseit a glifozát kockázatértékeléséről az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak. Ezek szolgálnak alapul annak eldöntéséhez, hogy a glifozát továbbra is szerepel-e a jóváhagyott növényvédő szerek uniós listáján.

A további engedélyeztetés azonban nem lesz ingyen. Ennek eldöntése most az EU Bizottságán és a tagállamokon múlik. Ennek során nem kötelező figyelembe venniük az EFSA következtetéseit.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Áll a bál a glifozát miatt

2024. május 4. 10:10

A Bayer glifozát gyomirtó szere emberi jogi aktivisták szerint egészségügyi és környezeti kockázatot jelent, ezért fordultak az OECD-hez.

A herbicid-rezisztens gyomnövények megjelenése és térhódítása Argentínában

2018. október 7. 08:05

Az argentin mezőgazdasági kutatást bemutató írásból kiderül, hogy a nagyarányú glifozát-használat és a no-till technológia alkalmazása miatt egyre nagyobb gondot okoznak a herbicid-rezisztens gyomnövények a dél-amerikai országban.

Idén is jelentős jogi költségekre készül a Bayer

2021. február 28. 04:36

A Bayer kiemelte, hogy továbbra is „határozottan elkötelezett” az Egyesült Államokban működő részleg átfogó rendezése mellett, azaz rendezni akarja a Roundup és más glifozát alapú szerekkel kapcsolatos ügyeit.

A francia bíróság megtiltotta két glifozát alapú gyomirtó árusítását

2023. május 14. 08:03

Egy francia bíróság megtiltotta a svájci Syngenta vegyipari csoport által gyártott két glifozátot tartalmazó gyomirtó árusítását, mert nem készült elemzés a vegyszer egyes vadon élő állatokra gyakorolt lehetséges ártalmairól.