13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Növényvédelem

A glifozáttal kapcsolatban „nincs kritikus probléma” – fontos elismerés született

Agrofórum Online

Az EFSA nem lát komolyabb problémát, de néhány hiányzó adat még van a glifozát teljes körű értékeléséhez. Ez azt jelenti, hogy a vitatott glifozát gyomirtó 2023 után jóváhagyásra kerül? Nézzük a részleteket.

Glifozátkérdés: lesz-e engedélye 2023 után?

Csütörtökön kiadott egy közleményt az EU Élelmiszerbiztonsági Hatósága, az EFSA a glifozát hatóanyaggal kapcsolatban, ami nagyban befolyásolhatja annak sorsát. Nagyon sok figyelmet kapott az utóbbi időben a hatóanyag jövője, nagyon sok kérdést felvetve, hogyha nem kapja meg az engedélyt, akkor milyen megoldások lehetnek a kiváltására. Ezekre az aggályokra jelent most némiképp megnyugvást ez a közlemény, azonban teljesen még nem lehet fellélegezni.

Az EU Élelmiszerbiztonsági Hatósága (EFSA) a glifozát emberi és állati egészségre, valamint a környezetre gyakorolt ​​hatásának értékelésekor azt mondta, nem azonosított olyan kritikus problémás területeket, amelyek megakadályoznák az engedély megújítását. Ezt az EFSA július 6-án reggel jelentette be az olaszországi Pármában.

Következtetésében azonban az EFSA rámutat néhány adathiányra, és olyan kérdéseket azonosított, amelyeket nem tudott véglegesen tisztázni. „Ezeket az Európai Bizottságnak és az EU-tagállamoknak figyelembe kell venniük az engedély megújítási folyamatának következő szakaszában” – áll a sajtóközleményben.

EU-hatóságok: A glifozát nem rákkeltő

Az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) már tavaly is végzett kockázatértékelést a glifozáttal kapcsolatban. Az ECHA arra a következtetésre jutott, hogy a glifozát rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító anyagként való besorolására vonatkozó tudományos kritériumok nem teljesülnek.

Milyen nyitott kérdések vannak még?

Az EFSA szerint van néhány olyan kérdés, amelyet nem tudott véglegesen megválaszolni, többek között a glifozátban lévő szennyező anyagok értékelése, a fogyasztók étrendi kockázatának értékelése és a vízi növényeket érintő kockázatok értékelése.

A szakértők megjegyezték, hogy a hatóanyag biológiai sokféleségre jelentett kockázata számos tényezőtől függ. Az ökotoxikológia, azaz a környezetre és az élő szervezetekre gyakorolt ​​hatás tekintetében az értékelés megállapította, hogy a glifozát 23 felhasználásából 12 nagy, hosszú távú kockázatot jelent az emlősök számára, a konzervatív megközelítés alapján.

Mi a következő lépés?

Az EFSA szerdán benyújtotta következtetéseit a glifozát kockázatértékeléséről az Európai Bizottságnak és a tagállamoknak. Ezek szolgálnak alapul annak eldöntéséhez, hogy a glifozát továbbra is szerepel-e a jóváhagyott növényvédő szerek uniós listáján.

A további engedélyeztetés azonban nem lesz ingyen. Ennek eldöntése most az EU Bizottságán és a tagállamokon múlik. Ennek során nem kötelező figyelembe venniük az EFSA következtetéseit.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Vírusfertőzött csicseriborsó: miért fontos tudni róla?

2025. március 6. 08:10

Németországban most először azonosították a borsó nekrózisos sárga törpülés vírust (PNYDV) csicseriborsóban.

Egy hónapon belül jöhet a Bayer megállapodás

2020. január 18. 10:37

Már a jövő hónapban megszülethet a felek közti megállapodás, így egy több éve húzódó kockázat szűnhetne meg a Bayernél.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Hogy lehet a bambuszt a kertben véglegesen kiirtani?

2018. október 5. 07:13

H. Róbert kérdése: Hogyan lehet a bambuszt a kertben véglegesen kiirtani? Kiásással próbálkoztunk. Attól tartok, hogy egy darabka földben maradt gyökér képes kihajtani. Milyen gyomirtó hatásos?

A glifozát használati engedélye várhatóan 2023 végéig meghosszabbodik

2022. május 13. 07:37

A bizottság megvizsgálja a rákkeltő hatást, a genotoxicitást, a reprodukciós és fejlődési toxicitást, valamint a környezeti besorolást.