Növényvédelem

A gyomok nem mindig ellenségek

Agrofórum Online

A mezőgazdasági növénytermesztés során mind a kertészeti kultúrákban, mind pedig a szántóföldeken folyamatos a különféle gyomnövények elleni küzdelem.

A gyomszabályozásra, gyomirtásra fordított összegek igen sok kultúra esetében a teljes növényvédelmi költség döntő hányadát alkotják, és talajaink átlagos gyommag-fertőzöttsége még mindig olyan nagymértékű, hogy az akár szélsőséges mértékű gyomkelések előidézésére még évtizedekig elegendő lehet.

A gyomnövények tehát joggal vívták ki a gazdák ellenszenvét. Van ugyanakkor ezeknek a növényeknek egy sokak által kevésbé ismert szerepe is, amely hasznos a mezőgazdaságban tevékenykedő emberek számára.

Gyomos táblaszegélyek

A mezőgazdasági földrészletek határain az országban mindenhol megtalálhatóak azok a sokszor csak pár méter szélességű sávok, ahol az út közelsége, árok stb. miatt a mezőgazdasági művelés nem folyamatos.

Ezeken a helyeken egy olyan ruderáliás, azaz különféle gyomnövények által uralt növényi együttes alakul ki, amely rengeteg állatfaj számára is kiváló élőhelyet biztosít.

A bogáncs és a mezei katáng is nyáron virágzik
A bogáncs és a mezei katáng is nyáron virágzik

A mezsgyék, árokpartok, táblaszélek gyomszegélyeinek növényi összetétele erősen jellemző az adott területre és a mezőgazdasági táblák növényzetével ellentétben többé-kevésbé állandó. Olyan növényfajok tenyésznek ezeken a területeken, amelyek szerepe igencsak jelentős sok rovarfaj fennmaradásában, a nyári táplálékban szegény időszak átvészelésében.

Mit adnak közvetlenül az állatvilág, közvetve pedig a gazdálkodók számára ezek a gazos területek? Elsősorban nektárt, pontosabban nektárt és pollent termelő növényeket. Ha megvizsgáljuk ezeket a gyomsávokat, akkor észrevehetjük, hogy jelentős részükben olyan növényfajok is találhatóak, amelyek virágzása nyárra esik.

A hasznos zengőlegyek imágói is viráglátogatók
A hasznos zengőlegyek imágói is viráglátogatók

Arra az időszakra, amikor nagyon kevés olyan, a gazdaságokban termesztett kultúra található, amely virágzik. A virágos növények igen sok rovar számára nyújtanak ilyen-olyan módon táplálékot, fenntartva ezzel ezen rovarok populációit.

A virágos gyomszegélyek által biztosított nyári nektárellátmány létfontosságú sok szabadon élő beporzó szervezet számára. A mézelő méhek mellett rengeteg különféle vad méhfaj is előfordul ezeken a virágokon. Olyan fajok, amelyek évente több nemzedéket képesek felnevelni, és populációjuk egyik legerősebb szabályozója éppen a nyári táplálék hiánya, illetve annak mennyisége.

A kisebb, fészkes virágzatú növények, mint pl. a Crepis fajok fontos szerepet tölthetnek be a viráglátogató rovaroknak a területre vonzásában
A kisebb, fészkes virágzatú növények, mint pl. a Crepis fajok fontos szerepet tölthetnek be a viráglátogató rovaroknak a területre vonzásában

A beporzó rovarok mellett sok hasznos ragadozó és parazita rovar is viráglátogató. Ilyenek pl. a zengőlegyek (Syrphidae), vagy a fürkészlegyek (Tachinidae) is. Ezen rovarok lárvái ragadozó életmódúak, levéltetveket, illetve hernyókat fogyasztanak. Az imágók azonban nektárt fogyasztanak, így annak hiányában elkerülik az olyan helyeket, ahol nem jutnak táplálékhoz.

A mezőgazdasági táblák gyomszegélyei ugyanakkor egyes hasznos, ragadozó rovarok számára, azok lárváinak is képesek táplálékot nyújtani.

A méhek igencsak kedvelik a katáng virágzatát
A méhek igencsak kedvelik a katáng virágzatát

A gyomok gyökérzetének szívóereje közismerten sokkal nagyobb a kultúrnövényekénél, így sokszor még aszály idején is képesek különböző levéltetűfajok kolóniáinak táplálékot és életteret biztosítani.

Ez az alternatív táplálékforrás képes egy bizonyos méretű ragadozó rovarpopuláció fenntartására, így egy későbbi, a kultúrnövényeken fellépő levéltetű-tömegszaporodás esetén a ragadozók populációja már szinte helyben lesz, és nem a nulláról fog növekedésnek indulni.

Teendők

A mezőgazdasági táblák gyomszegélyei olyan élőhelyek, amelyek számunkra hasznos rovarok seregeinek búvóhelyeként funkcionálnak. Érdemes ezért a növényvédő szeres kezeléseket úgy végezni, hogy ezek a virágzó állományok mentesüljenek a kezelések hatásától.

Az ernyősvirágzatú gyomok is erősen vonzzák a rovarokat
Az ernyősvirágzatú gyomok is erősen vonzzák a rovarokat

Erre egyébként a növényvédelmi jogszabályok is kötelezik a termelőket, hiszen a virágzó gyomnövények jelenléte miatt a terület virágzó állománynak tekintendő. Még úgy is, hogy a kultúrnövények egyáltalán nem virágoznak.

A növényvédelem tekintetében megvalósuló fokozottabb „odafigyelés” mellett érdemes a mechanikai kezelésekre is figyelni. Az ilyen gyomos sávok mechanikai gyomirtása ugyanis nemcsak a virágos állomány pusztulását idézi elő, hanem a gyomok termései által jelentett táplálékforrást is megszünteti.

Zengőlegyek az ebszékfű virágzatain
Zengőlegyek az ebszékfű virágzatain

A tél során sok madárfaj, döntően magevő pintyfélék szinte egyedüli táplálékforrása a gyomszegélyeken megtermett gyommagok tömkelege. Ráadásul a robusztusabb termetű gyomok kórói menedéket is biztosítanak ezen madárfajok egyedei számára, amely főképp a ragadozó madarak ellen hatékony.

Ne irtsuk ki ész nélkül ezeket a gyomszegélyeket. Nélkülük szemre lehet, hogy tetszetősebb lenne a mezőgazdasági területek környezete, de a környezet biodiverzitása hatalmas mértékben csökkenne, és nagy lépést jelentene egy ilyen meggondolatlan irtóhadjárat a mezőgazdasági területek zöld sivataggá való átalakulásában.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Barát vagy ellenség? A vadrózsa kettős arca a növénytermesztésben

2025. január 14. 16:10

Komoly károkat tud okozni kertészeti és szántóföldi körülmények között egyaránt, akár 15-20%-os termésveszteséget is képes eredményezni.

Kalászosok rozsdabetegségei: már ott vannak a leveleken

2025. január 13. 08:10

A rozsdabetegségek pusztítása sokszor eléggé látványos, és képesek lehetnek a termés döntő hányadának, de akár 100%-ának megsemmisítésére is.

Árpa-levélbetegségek télen: szívós kórokozó érkezik

2025. január 10. 07:10

Érdemes erre az időszakra felkészülni az állományok gyakori szemlézésével, és a kórokozók leküzdéséhez szükséges készítmények beszerzésével.

Mit csinál most a sárgarozsda?

2025. január 8. 07:40

Az igazán nagy kárt a búzában a „klasszikus”, gyorsan terjedő, csíkos tüneteket mutató sárgarozsdaforma okozza.

Beporzó rovarok védelme

2024. március 1. 10:15

Vannak olyan növények, amelyek már ebben a kora tavaszi időszakban is virágoznak. Ha jelen van a táplálékforrás, akkor pedig megjelennek azok a rovarok is, amelyek e növények nektárjával táplálkoznak és közben elvégzik azok beporzását is.

Milyen darázsszerű rovar látogatja a virágaimat?

2024. augusztus 19. 04:40

A kertben fotózgattam az éppen nyíló virágokat, melyeket előszeretettel látogatják a különböző méhek és darazsak. Volt egy, amit nagyon szépnek találtam, de nem sikerült meghatározni. Mellékeltem róla egy fotót. Meg tudnák írni a rovar nevét?

Íme, az 5 legérdekesebb beporzó!

2024. május 22. 09:10

Bár a beporzás kapcsán az embereknek elsősorban a méhek jutnak eszébe, más rovarok is segítenek az összesen több, mint 300 000 zárvatermő szakszerű pollinációjában.

Óvatosan a permetezéssel: kiemelt ellenőrzések a méhek védelmében

2018. április 26. 09:50

2018 tavaszán az ország teljes területén kiemelten ellenőrzi a Nébih a növényvédelmi kezeléseket a házi méhek és a vadon élő beporzók védelme érdekében.