A hamuszínű szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) a napraforgóban már gyakori és közismert kórokozónak számít, pár éve viszont egy másik kultúrában, a szemes cirokban is megjelent.
A szemes cirokban a fertőzés kezdeti tünetei a virágzásig nem voltak markánsak, csupán szórványosan enyhe sárgulás volt tapasztalható. A fertőzésre, illetve annak a gyanújára utaló tüneteket, – a növények hervadását majd száradását – csak a virágzást követő hetekben tapasztaltuk a 2022-es évben.
Augusztus végére az elszáradt növények gyökérnyaki részében, majd a szárban megjelentek a mikroszkleróciumok, melyek már egyértelművé tették a fertőzést. Szeptember elején a fertőzött területek már jól érzékelhetőek voltak, ugyanis a növények az első nódusz alatt eltörtek és a talajon elfeküdtek.
A köztermesztésben lévő fajtákban eltérő mértékű fertőzést tapasztaltunk. Sajnos a fajtaérzékenység tekintetében nincs információnk, ezért a fajtafogékonyság okának, mértékének a tisztázása vizsgálatokat igényel.
A hamuszínű szárkorhadás jelentősebb fertőzése a szemes cirokban (vélhetően) elsősorban az évjárat hatásának köszönhető, de azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a napraforgóban már évek óta jelentős a fertőzöttség és a talajok a kórokozó mikroszkleróciumaival fertőzöttek.
A 2022-es év tanulságaként megállapítható, hogy a hamuszínű szárkorhadást előidéző Macrophomina phaseolina veszélyespolifág kórokozó, a kártételi potenciálja a cirokban is jelentős. Az éghajlatváltozás következtében egyre gyakoribbá váló szélsőségesen meleg, száraz tavasz, (nyár) kedvez a hamuszínű szárkorhadásnak, ezért az elkövetkező években komolyan kell a terjedésével, kártételével számolni.
Nagy László fejlesztőmérnök
KITE Zrt. Innovációs Főigazgatóság, Nádudvar
A cikk az Agrofórum újság 2022. októberi számában jelent meg. KATTINTSON!