Kora tavasszal, még az őszi kalászosok lombozatának növekedése kezdetén, jó néhány olyan kártevő megjelenhet a gabonák állományaiban, amelyek szerencsétlen esetben akár durva mértékű kárt is előidézhetnek.
A kora tavaszi károkat sokszor meglehetősen nehéz észrevenni, mivel akár pár méternyi távolságról sem lehet észlelni a problémát, a sokszor hatalmas mennyiségű kis rágást. Ha már messzebbről is látható a baj, akkor általában el is késtünk a védekezéssel, és akár súlyos mértékű károsítást is el kell szenvedni.
Tavaszi gabonák veszélyben
A kalászos gabonákat érintő kora tavaszi kártételek első hullámában igen apró, jókora távolságra elugrani képes, fémes színű, vagy hosszanti irányban csíkos kis levélbogarak, a kalászosok földibolhái okozhatnak problémát a gazdáknak.
A két leggyakoribb károsító a fekete fűbolha (Chaetochnema aridula), valamint a csíkos muharbolha (Phyllotreta vittula). Ezek a nagyon kis testű bogarak imágó alakban vészelik át a telet, évente egy nemzedékük fejlődik, és ha kárt okoznak, azért minden esetben az imágók a felelősek.
Ezek a kistestű bogarak már korán, 7-8 °C hőmérsékleten előjönnek a telelő helyükről és fokozatosan kolonizálva a gabona állományokat eléggé gyorsan ivari érési táplálkozásba kezdenek. Ennek nyomán rendkívül keskeny, kb. 0,1-0,2 mm szélességű, hossszúkás csíkban teljesen átrágják a gabonák leveleit.
Ez amúgy önmagában nem olyan nagy probléma, viszont ezek a parányi jószágok nem szoktak egymagukban megjelenni és károsítani. ha nagy tömegben jelennek meg a gabonában, akkor az már akár számottevő lombkárosodást is előidézhet.

Ez a kártétel a tavasszal általában már számottevő lombozattal rendelkező őszi kalászosok esetében általában elenyésző mértékű. Ugyanakkor eléggé veszélyes lehet akkor, ha a kártevők egy tavaszi vetésű kalászos állományt találnak meg.
Ha kisméretű, kis lombozatú növény találkozik a kártevők seregével, abból már keletkezhet nagyobb kár is. Főleg akkor, ha valamilyen ok, pl. egy tavaszi aszály miatt a kelésben levő tavaszi vetésű gabona növekedése leáll, vagy csak annyira lecsökken, hogy a kártevők többet esznek belőle egységnyi idő alatt, mint amennyi növényi szövet az alatt az idő alatt kifejlődik. Ekkor erősen ajánlott egy inszekticides állományvédelemmel beavatkozni a kedvezőtlen irányú folyamatba.
A nagy testvérek veszélyesebbek
A földibolháknál nagyobb veszélyt jelentenek a kalászosokra tavasszal a különféle vetésfehérítő bogarak (Oulema spp.). Ezek a kártevők is imágóként telelnek, évente egy nemzedéket nevelnek és a gabonák földibolháihoz hasonlóan csak különféle egyszikűeket fogyasztanak táplálék gyanánt.
Ugyanakkor ezen bogarak esetében a lárvák a fő kártevők, bár kártételi időszakuk jóval később, május hónapban várható.
Korai betelepedés, elhúzódó kártétel
A vetésfehérítő bogarak több faja is felléphet a kalászosokban. Hazánkban messze a leggyakoribb a veresnyakú árpabogár (Oulema melanous), melyet a kéknyakú árpabogár (Oulema lichenis) követ.
Külön figyelmet érdemel a ritkább kéknyakú búzabogár (Oulema septentirionis), amely ellenállóbb a legtöbb inszekticiddel szemben, mint a többi faj. Az egyes fajok esetében a „nyak” színe valójában az imágók előtorának színét jelenti és passzol is a valósághoz.

A magyar névben szereplő gabona faj megnevezése ugyanakkor csak azt jelenti, hogy jó eséllyel erről a gabonáról írták le a fajt, de attól még bármely gabonán megélhet és károsíthat. Ezek a kártevők leginkább az árpát és a zabot szeretik.
A búzafajták közül leginkább azokat kedvelik, amelyek levele nem, vagy csak alig szőrös. Így pl. az osztrák Capo fajtát sajnos nagyon is kedvelik.
A vetésfehérítő bogarak imágóinak betelepedése a gabonák állományaiba már megkezdődött. Mint a földibolhák esetében, úgy itt is érvényes az a szabály, hogy a fiatal, tavaszi gabonák állományára sokkalta veszélyesebbek, mint az őszi kalászosokra.

Az imágók nagyjából 1 mm szélességben, hosszanti irányban keresztülrágják a leveleket. Néha extrém mennyiségű ilyen rágás alakul ki a leveleken, amely drasztikusan visszavetheti a növények fejlődését.
Mivel a fő kártételt a lárvák okozzák, ezért nem mindegy, hogy azok megjelenése mikor és milyen dinamika szerint várható. Az idei évben sajnos az imágók betelepedése korán kezdődött ugyan, de még messze nem ért véget.
Ráadásul a már érési táplálkozáson és párosodáson is átesett imágók már március utolsó dekádjában elkezdték a peterakást. Ez nagyon elhúzódó, több hullámban bekövetkező lárva kelés és lárva kártétel bekövetkezését is előre jelezheti.
Folyamatos megfigyelés szükséges
A jelenlegi helyzetben szerencsére a kalászosokba már betelepedett imágók mennyisége nem jelent még sehol sem védekezési szükséghelyzetet és a peterakás igen korai kezdete sem okoz még gondokat.
Ugyanakkor érdemes folyamatosan figyelni ezekre a kártevőkre, hogy az imágók tömeges megjelenése és párosodása időszakában hatékonyan fel tudjunk lépni ellenük egy inszekticides állománypermetezéssel.
A képek a szerző felvételei.