Növényvédelem

A vetésidő hatása a napraforgó betegségeinek megjelenésére

Agrofórum Online

A napraforgó optimálisnak tartott vetésideje akkor jön el, amikor a talaj hőmérséklete 5 cm-es mélységben eléri a 10 ℃ hőmérsékletet. Ez sok év átlagában április 2. dekádjában szokott bekövetkezni.

Felmerül a kérdés, hogy miként befolyásolja a vetésidő a betegségek megjelenését korai vagy késői vetés esetén? Most tekintsünk el a kényszerű anomáliáktól, például, ha túl sok csapadék miatt nem lehet rámenni a talajra, vagy ellenkezőleg, porba kell vetnünk, mert néhány nap múlva kiadós csapadék várható, esetleg műszaki, vagy egyéb okok kényszerítik ki az optimális vetésidőtől való eltérést.

Más szóval, a kérdés az, hogy a korai vetés mely betegségek megjelenését segíti elő vagy ellenkezőleg, a késői vetés milyen betegségek megjelenését támogatja? Nem nehéz belátni, hogy a megkésett vetés (az optimumnál 2-3 héttel későbbi) érezhetően kitolja a betakarítás idejét – ami pedig megnöveli a tányérrothadások gyakoriságát és a tányérrothadás súlyosságát.

Melyek ezek a tányérrothadások?

Elsősorban a fehérpenészes szártő- és tányérrothadásra (Sclerotinia sclerotiorum) gondolunk, de a 2024-es évben a szokásosnál gyakrabban találkozhattunk a rizopuszos tányérrothadással (Rhizopus spp.).

Itt kellene emlegetnünk a napraforgó szürkepenészes tányérrothadását (Botrytis cinerea), de ez a betegség az utóbbi 6-8 évben napraforgón nem fordult elő, holott az 1960-as, 1970-es években a napraforgó legjelentősebb kórokozója volt.

Ez a jelenség azért is meglepő, mert szemben a napraforgóval, a szőlőn, bogyósgyümölcsűeken és számos további gazdanövényen a szokásos mértékben azóta is megjelent a szürkepenész. Úgy tűnik, valamilyen okból a kórokozó elvesztette a napraforgó iránt korábban meglévő nagymérvű patogenitását.

Ezek után nézzük meg, mi történik, ha a napraforgót az optimálisnál korábban (2-3 héttel előbb) vetjük. Ez esetben azt fogjuk tapasztalni, hogy a túl korai vetésekben nagymértékben megnőhet a szárfoltosságot okozók fertőzése.

Melyek ezek a szárfoltbetegségek?

Ide soroljuk az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternariaster helenthi, Alternaria helianthinficiens), a fómás szárfoltosság (Phoma macdonaldii) és a Magyarországról lassan egy évtizede eltűnt diaportés szárfoltosság (Diaporthe helianthi) betegségeket.

Fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy a diaportés szárfoltosság jó ideje nincs jelen a napraforgóinkban. Ennek ellenére az elmúlt években hol az alternáriás szárfoltosságot, hol a hamuszürke szárkorhadást vélik diaporténak.

Miért baj ez? Azért, mert ezzel súlyosan torzítják a betegségekről kialakult tudatunkat, eltereli figyelmünket a tényleges kórtani problémákról. De miért ez a nagyfokú hajlam e tévedésre? Az ok az, hogy ez a betegség az 1980-as évek elején robbanásszerűen jelent meg és 20 éven keresztül súlyos károkat okozott.

A járvány csúcsán, 1997-ben a kár katasztrofális méreteket öltött, elvitte a fél termést, abban az évben az országos átlag 1,12 t/ha volt. Ezek után nehezen hihető, hogy 2000-től látványosan visszaszorult a betegség, 2011 óta pedig még észlelési szinten sem találkozhatunk igazolt előfordulásával.

Miért lehet gond a túl korai vetés?

De térjünk vissza az eredeti mondanivalóhoz: mi az oka annak, hogy a túl korai vetéseket nagyobb mértékben fertőzik a szárfoltosság-okozók? A magyarázat során először talán azt nézzük meg, hogy mi a közös a szárfoltosságok kórokozóiban. Mindenekelőtt az, hogy ezek a kórokozók nem közvetlenül a szárat fertőzik, hanem a levelet, és a levélről a levélnyélen keresztül nő bele a szárba a kórokozó micéliuma.

Ezek után érdemes belegondolni abba, hogy a magasabb rendű növények teljes teste nem azonos korú. A legalsó levél a legidősebb, és ahogy haladunk felfelé, a levelek egye fiatalabbak, végül a legfelső levél a legfiatalabb – ez mindannyiunk számára eredendő tapasztalat.

Ez azért lényeges, mert ezek a kórokozók nektrotrófok, így ezek az öregedő szöveteket támadják meg. Minél idősebb a levél, annál könnyebben jön létre rajtuk a fertőzés. A biotrófoknál, mint pl. a peronoszpórák vagy a lisztharmatok esetében ez pont fordítva van: minél fiatalabb a levél, annál fogékonyabb. Vagyis ezek alapján létezik egy testtájspecifikus rezisztencia.

dr. Békési Pál c. egyetemi tanár

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2025. februári Extra számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tehetünk a kalászfuzáriózis megelőzése érdekében?

2025. május 12. 13:10

A kalászfuzáriózis elleni küzdelemben az agrotechnikai eszközökön felül kulcskérdés a növényvédő szeres kezelés időzítése.

Támad a cseresznyelégy + videó

2025. május 10. 15:10

Nem árt figyelnünk a csersznyefákra akasztott sárga ragacslapot, hiszen a csapda hamarosan fogja a cseresznyelegyet. Ideje védekezni!

Kalászosok betegségei: most dől el a szezon sorsa

2025. május 10. 08:10

A lisztharmat, fuzárium és rozsda egyszerre támadja a kalászosokat. Most a megelőzés és az időzítés a legfontosabb védekezési eszköz.

Fonnyadó hajtásvégek: veszély a rózsákra és gyümölcsfákra

2025. május 9. 08:10

A hajtáshervasztó darázs és a tűzelhalás is pusztíthatja tavasszal a gyümölcsfák hajtásait – de nem nehéz megkülönböztetni őket.

Mikor (ne) vessük a repcét?

2021. augusztus 27. 04:39

A repce vetésidejének megválasztásával nagyon sok, a vegetációs időszakban megoldandó probléma kialakulása már eleve eldől.

A kukorica vetési ideje mikor, hogyan, mennyit?

2019. március 25. 10:37

A martonvásári tartamkísérletek alapján, az optimális vetésidő, vetésmélység és növényszám meghatározásához nyújt segítséget a kukoricatermesztőknek az írás.

Termésmennyiség alakulása a különböző tőszámmal vetett hibridbúza-állományokban

2019. március 20. 07:36

A szélsőségesen változó időjárási és piaci körülmények következtében napjainkban már olyan búzafajtákra van igény, amelyek az eddigieknél nagyobb termőképességgel és jobb stressztűrő képességgel rendelkeznek.

Lehetőségek a precízebb búzatermesztéshez

2019. február 9. 09:07

A szerzők azokra, az agrotechnikai eljárásokban rejlő ki nem használt tartalékokra hívják fel búzatermesztők figyelmét, amelyek a magasabb hozam elérést segítik elő. Részletesen elemzik a sokéves tartamkísérletek alapján a vetésidő, a tőszámsűrűség és a nitrogén-utánpótlás hatását a terméseredmények alakulására.