A repce szempontjából a virágvédelem nem a virágzáskori fenológiában történik. Minden egyes permetezés, amit a virágzás előtti időszakban hajtunk végre, meghatározza a kialakult virágzatot, mellyel terméshozamunkat is determináljuk.
A repcefénybogár a zöldbimbós állapotban számít a legnagyobb ellenségünknek, azonban a március elején tapasztalt enyhe időjárásnak köszönhetően már előfordulhat a repcetábláinkon.
A kártételt nem a korai fenológiában okozza, hanem a bimbók megjelenésekor végzett érési táplálkozásával. Berág a virágbimbóba, hogy hozzáférjen a porzókhoz, melynek következtében a virág és becő nem tud kifejlődni a későbbiekben.
Az ebben a fenológiai állapotban történő védekezésben az idei szezontól a Sivanto Energy áll rendelkezésünkre, mely két hatóanyagának (flupiradifuron és deltametrin) együttes alkalmazása révén biztosítja a megfelelő védelmet.
2025-től engedélyokirata módosult, ennek köszönhetően lehetővé vált a tavaszi időszakban a két alkalommal való kijuttatása egészen zöldbimbós állapotig.
Fontos eleme a rezisztencia-menedzsmentnek is, hiszen ahhoz, hogy a későbbiekben is sikeresen tudjunk védekezni a kártevőkkel szemben, kerülnünk kell ugyanazon hatóanyagok folyamatos használatát.
A virágzás megkezdésétől figyelmet kell fordítanunk a repcebecő-ormányosra, és ahogy haladunk előre a fenológiában úgy válik egyre meghatározóbbá, továbbá a repcebecő-gubacsszúnyog megjelenésére is számítani kell a teljes virágzás időszakában. Ezen kártevők ellen a legnagyobb kihívás a védekezés, hiszen itt korlátozottan állnak rendelkezésre készítmények és hatóanyagok egyaránt.
A Bayer portfóliójából a Roslix alkalmazható a fenti kártevők ellen, mely egy folyékony acetamiprid készítmény.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a tavaszi időszakban számolni kellett egy hűvösebb periódussal, melynek következtében az említett kártevők rajzása elhúzódott, ezzel is nehezítve az ellenük való védekezést, így a permetezések pontos idejének meghatározásánál a rajzási dinamikát is figyelembe kell venni.
A virágok kinyílásakor a gombaölő szeres kezelések kerülnek előtérbe. Bár a legtöbb gombaölő készítmény rugalmasan alkalmazható a virágzásnál, kiemelten fontos a megfelelő termék kijuttatása. A szklerotínia és az alternária a két legjelentősebb kórokozója a repcének és a védekezés is ezen károsítók ellen történik elsődlegesen.
A Propulse mindkét kórokozóval szemben kiváló hatékonysággal bír, viszont széles hatásspektrumának köszönhetően, más betegségekkel szemben is hatékonyan tud fellépni.
A legoptimálisabb időszak a kijuttatásra, amikor a vezérhajtáson található virágok első szirmai lehullanak és a repce levelén megtapadva, ott nedvesség hatására bomlásnak indulva fertőzési pontot hoznak létre a kórokozóknak.
A Propulse ebben az időpontban alkalmazva hosszú preventív, valamint jó kuratív és eradikatív hatásával védi állományunkat.

Gombaölő tulajdonságán túl a Propulse a kultúrnövény számos élettani folyamatára is kedvező hatást gyakorol, ami a jelenlegi szélsőséges időjárási körülményeket figyelme véve fontos szempont a termesztés során.
Hatóanyagai javítják a növény stresszhatásokkal szembeni tűrőképességét és fokozzák a fotoszintetikus aktivitást, melynek következtében pozitívan tudjuk befolyásolni a növények egészségi állapotát.
Bayer Crop Science
További információ: agro.bayer.co.hu
(Kiemelt kép forrása: Bayer Crop Science.)