Növényvédelem

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

Agrofórum Online

Az ápolatlan tarlón kialakuló árvakelés számos növényegészségügyi kockázatot rejthet magában.

Nincs ez másképp annak a Domony határában elterülő árpa árvakelésnek az esetében sem, amelyet tavasszal már szemrevételeztünk Hertelendy Péter növényorvossal. A helyzet akkor sem volt rózsás, de ez alkalommal növényegészségügyi esettanulmányunk még színesebb körképet fest, ha szabad így fogalmaznunk.

A rendkívül dús, 30-40 cm magasságú árvakelés az avatatlan szem számára szinte olyan, mintha szánt szándékkal vetették volna. Csak a szakember látja, hogy a sorok hiányoznak. De még a laikusnak is feltűnhet a levéltünetek mértéke, és jellegzetességei, melyek legalább három kórokozó jelenlétét sejtetik a táblán.

Nemcsak kórtani, hanem rovartani növényvédelmi aspektusa is van azonban az ilyen magára hagyott állományoknak, és nem ,,saját magára” nézve. Ez a növényzet a környező gazdálkodók, gabona-, árpatermesztők számára fertőzési forrásként fogja majd gyarapítani a növényvédelmi kezelésekre fordítandó költségeket, és a legrosszabb hír, hogy az intenzíven fertőzött állomány megmentésére már semmilyen lehetőségünk nincs. A megsemmisítése sem egyszerű, hiszen a túlzott zöldtömeg további költségek megfizetését vonja maga után.

Reméljük, hogy soron következő videónk a ,,Tábla széléről” hasznos információkkal szolgál a téma iránt érdeklődők számára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tehetünk a kalászfuzáriózis megelőzése érdekében?

2025. május 12. 13:10

A kalászfuzáriózis elleni küzdelemben az agrotechnikai eszközökön felül kulcskérdés a növényvédő szeres kezelés időzítése.

Támad a cseresznyelégy + videó

2025. május 10. 15:10

Nem árt figyelnünk a csersznyefákra akasztott sárga ragacslapot, hiszen a csapda hamarosan fogja a cseresznyelegyet. Ideje védekezni!

Kalászosok betegségei: most dől el a szezon sorsa

2025. május 10. 08:10

A lisztharmat, fuzárium és rozsda egyszerre támadja a kalászosokat. Most a megelőzés és az időzítés a legfontosabb védekezési eszköz.

Fonnyadó hajtásvégek: veszély a rózsákra és gyümölcsfákra

2025. május 9. 08:10

A hajtáshervasztó darázs és a tűzelhalás is pusztíthatja tavasszal a gyümölcsfák hajtásait – de nem nehéz megkülönböztetni őket.

Repce helyzetkép és aktualitások október végén

2018. október 31. 11:08

Az őszi regulátoros kezelés mellé érdemes levéltrágyát is keverni. Nehéz fejlődési körülmények esetén ősszel kimondottan ajánlott a kén, a bór, a cink, a mangán és a molibdén kijuttatása

Kezdődhet a fejtrágyázás és a gyümölcsfák tisztogatása

2018. február 26. 16:04

Hiába a február végi nagy hideg, a kártevők és betegségek nem fognak tömegesen elpusztulni, a növényvédelemre ismét fel kell készülni.

Kertbarátok figyelem: lemosó permetezés a kertben

2024. február 23. 08:40

A Kárpát-medencében aszályos, forró nyarakat, enyhe teleket és fagyos tavaszokat jósolnak a meteorológusok az elkövetkező évekre. Ami a telet és a tavaszt illeti, a tavalyi év is ilyen volt. Eljött a lemosó permetezés ideje is. Tanácsok Zsigó György növényorvos tollából.

Mikor (ne) vessük a repcét?

2021. augusztus 27. 04:39

A repce vetésidejének megválasztásával nagyon sok, a vegetációs időszakban megoldandó probléma kialakulása már eleve eldől.