Növényvédelem

Eljött a védekezés ideje az őszi káposztarepcénél

Agrofórum Online

A tavasz első hónapja igazi meleg, tavaszias időjárással kezdődött és a meteorológiai előrejelzések további, akár jelentős mértékű, tartósabb felmelegedéssel is bíztatnak. A meleg nemcsak a növényzetre gyakorol jótékony hatást és indítja el azok növekedését, fejlődését, hanem sok kártevő esetében is megindítja az idei rajzást és a károsítást.

Így van ez az őszi káposztarepce szárát károsító ormányosbogarak, a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi), valamint a repce szárormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) esetében is.

Ezek a bogarak imágó alakban telelnek a repcetáblákat övező területek, erdősávok avar szintjében, illetve a nagy repceormányos esetében akár az előző évi repcetáblák talajában is.

Az imágók 10 °C körüli hőmérsékleten már repülnek és a betelepedést követően a néhány napig tartó táplálkozási és párosodási időszak után már készen állnak a peterakásra.

A repce ormányosai petéiket a nagyobb levelek nyelébe, vagy a szárba helyezik. Az ott kikelő lárva lefelé haladva kirágja a megfertőzött növényi szervek bélszövetét. Jelenlétét a szárak torzulása, visszafogott növekedés jellemzi, de előfordulhat a teljes főhajtás pusztulása is.

Repce szárormányos lárvájának károsítása
Repce szárormányos lárvájának károsítása

Ez a kártétel nemcsak nagyon látványos, hanem gazdasági szempontból is jelentős, több mázsányi szemterméssel rövidíti meg hektáronként a gazdálkodókat.

Az idei rajzás sajátosságai

Az idei évben a nagy repceormányos és a repce szárormányos már január hónapban megkezdte rajzását és két hullámban is sikerült betelepedniük a repceállományokba.

Ha még emlékszünk rá, január elején és végén is volt egy, napi hőségrekordokat megdöntő felmelegedés, amikor is az ormányosok populációinak egy része kirajzott és be is települt a repcékbe.

Március elejéig gyakorlatilag a kártevő populáció harmada, fele már benn tartózkodott a repcetáblákon. A februári erős fagyok egyáltalán nem károsították ezeket a bogarakat, mivel kiválóan bírják a hideget. A repce tenyészőcsúcsa környékén elbújva hibernált állapotban várták a mostani felmelegedés megérkeztét.

Sajnos a már korábban betelepedett imágók ki is használták a melegebb napokat a betelepülés után és mostanra már túlestek a számunkra kritikus peterakás előtti „kötelező teendőkön”, azaz az ivari érési táplálkozáson és a párosodáson. Jelen időszakban ezek a bogarak már peterakásra készen állnak.

Mivel a repce szárát veszélyeztető ormányosok esetében a kárt a lárvák okozzák, de hatékony védekezésre csak az imágók ellen van lehetőségünk, így a napokban mindenképpen meg kell akadályozni azt, hogy a korábban már betelepült és már kopulált egyedek peterakásba kezdjenek.

Az ormányosbogarak lárvái a szárat károsítják
Az ormányosbogarak lárvái a szárat károsítják

Ennek érdekében a hét folyamán mielőbb ajánlott az őszi káposztarepce állományainak inszekticides állománykezelése. Ez a már régóta ott levő állomány elpusztítása mellett a most, frissen betelepült populáció ellen is hatásos.

Nyilvánvalóan a védekezés pontos időzítéséhez szükséges a repcében tartózkodó ormányosok mennyiségének minél pontosabb ismerete. Erre a célra a jelenlegi időszakban a növények átvizsgálása és a tenyésző csúcs közelében megbújó imágók leszámolása a legalkalmasabb. Ezt célszerű a kora reggeli órákban végezni, amikor a bogarak még dermedtek és nem tudnak leesni, vagy elrepülni.

A repce tenyészőcsúcsa közelében megbújó ormányosok
A repce tenyészőcsúcsa közelében megbújó ormányosok

Számítanunk kell arra, hogy egyetlen védekezés lehet, hogy nem lesz elegendő a teljes kártevő népesség féken tartására. A héten ugyanis döntően a már korábban, január hónapban betelepült imágókat próbáljuk meg elpusztítani, de lehetséges az is, hogy a kártevő bogarak betelepedése a jelenlegi időszakban is elnyúlik.

Mivel a kártevők ellen leggyakrabban alkalmazott szintetikus piretroid hatóanyagú készítmények hatástartama rendkívül rövid, így a kezelés után 4-5 nappal betelepedő imágók ellen érdemi hatást már nem várhatunk el.  Éppen ezért a kártevők állományának felmérését csapdázással és a növények átvizsgálásával tovább kell folytatni.

Amennyiben a héten és az utána következő időszakban az imágók betelepedése tovább folytatódik, akkor nagy valószínűséggel még egy inszekticides állománykezelésre is szükség lesz az ormányosbogarak ellen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Árpa betegségei virágzáskor: két rejtett kórokozó

2025. május 21. 08:10

Furcsa tünetek az árpában? A virágfertőző betegségek ellen most már nem lehet védekezni – a kulcs a jó csávázás.

Szaktanácsok: házikerti növényvédelem májusban

2025. május 20. 15:10

A május is számos teendőt hoz a házikerti növényvédelem terén. Zsigó György növényorvossal ezeket járjuk körbe cikkünkben.

Nem csak légy támad: veszélyben a meggy és a cseresznye

2025. május 20. 11:10

Nemcsak a cseresznyelégy fenyeget: a cserebogár és az aknázómoly is súlyos kárt tehet a meggy- és cseresznyefákban.

Most kell védekezni a cseresznyelégy ellen!

2025. május 19. 13:10

A cseresznyelégy lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek. A rajzás idején történő permetezéssel elkerülhető a „kukacos” termés.

Már indokolt a védekezés a repcében

2019. február 25. 07:59

A február utolsó dekádjában jelentkező télies lehűlés az éjszakai fagyok mellett nem hozott nagyobb mennyiségű csapadékot, így tovább folytatódott a talajok felső rétegének száradása.

Időben gondoskodjon a repce egészséges tavaszi indulásáról!

2018. március 26. 07:13

Első alkalommal, amikor a repcénket permetezzük, gondolnunk kell a fóma és egyben a szárormányosok elleni védelemre.

Kritikus időszak a repcében: így előzze meg a fénybogár okozta károkat!

2025. március 24. 16:10

Ha a hazánkban csökkenő területen ma repcetermesztésre vállalkozik valaki, akkor növényét nehezített pályán kell megvédenie.

Olvasóinktól: Fejér megyében is egyre több a rozsda és a lisztharmat

2018. január 30. 19:50

A lisztharmat és rozsda a Fejér megyei kalászos gabonákon is megjelent, ahogy repcében szárormányossal is lehet már találkozni.