Növényvédelem

Fókuszban a napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

Agrofórum Online

„Józan paraszti ész!” – úton-útfélen halljuk ezt a kifejezést, és ez valóban igaz is. A gazdálkodók jelentős része józanul gondolkodik, előre tervez, körültekintően mérlegel, mielőtt döntést hozna a gazdálkodással kapcsolatban.

Teszi mindezt úgy, hogy tisztában van vele, vannak tőle független tényezők, például az adott évi időjárás. Nincs könnyű dolga, hiszen mind az aszályos, mind a túlzottan csapadékos év problémát okoz a növénytermesztésben, minőségi és mennyiségi kártétel egyaránt jelentkezhet.

Éppen ezért megpróbál minden – általa befolyásolható – körülményt számba venni. Valamennyi gazdálkodónak kötelessége védeni növényeit, beszéljünk intenzív vagy biológiai gazdálkodásról. Gazdaságának növényvédelmét fenntartható módon, integrált szemléletben kell megvalósítania.

Fajtaválasztás

Már meglévő földterületek esetén a gondos tervezés első lépése a fajtaválasztás, melyről mostani cikkünkben szeretnénk bővebb információt adni. A fajtát nemcsak termőképessége és jó beltartalmi értékei miatt választjuk, döntésünkben egyre nagyobb szerepet kap a rezisztenciális paraméterek ismerete.

A fajta/hibrid választásban történő segítségnyújtásra hivatott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóság Szántóföldi Fajtakísérleti Osztálya oly módon, hogy a fajtaelismerés során kórtani vizsgálatokra alapozottan ad információt a fajta/hibrid betegség-ellenállóságára.

Az Igazgatóság nagy hangsúlyt fektet a fajtaelismerés során a kórtani vizsgálatokra. Az ország több pontján található Növényfajta-kísérleti Állomásokon állít be kísérleteket, melynek során többek között a fajtajelöltek betegség-ellenállóságát vizsgálja.

A fajtakísérleti módszertan szerint szántóföldi körülmények között a fehérpenészes szár- és tányérrothadás (Sclerotinia sclerotiorum) betegséget minden esetben vizsgálja a Nébih Genetikai Erőforrások Igazgatóság Szántóföldi Fajtakísérleti Osztálya.

A többi betegséggel annak fellépése esetén foglalkozik. A fehérpenészes szár- és tányérrothadás, és az azt okozó Sclerotinia sclerotiorum nagy jelentőségű, tekintettel arra, hogy minden évben jelentkezik. Hol kisebb, hol nagyobb mértékben, de az ország egész területén megtalálható és erős infekciós nyomás esetén jelentős károkat okoz.

Kétféle fertőzés

A 2024-es évben nyolc állomáshelyen történt szántóföldi kísérletbeállítás: Abaújszántó, Debrecen, Jászboldogháza, Kompolt, Röjtökmuzsaj, Szalánta-Eszterágpuszta, Székkutas, Szombathely. Ezek közül szklerotíniával kapcsolatos értékelhető adat a Debrecenben beállított kísérletből származik.

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt:

1) A talajból kiinduló micéliumos csírázás során a szártövet fertőzik (nagyrészt ennek következményét láthattuk a kísérlet felvételezése során).

2) Ivaros úton apotéciumot fejlesztenek, aszkospórákat hoznak létre, melyek szárközép- és tányérinfekciót okoznak.

Az ivaros úton történő szaporodáshoz szükséges a csapadék, valamint a fényszegény viszonyok megléte. (A kontakt fény elpusztítja az apotécium-kezdeményeket.) Környezeti igény tekintetében kedvező számára a hűvösebb, 20 ℃ körüli hőmérséklet, a csapadékos időjárás, a párás környezet. Utóbbi a túl sűrű vetés következtében is létrejöhet.

Agrotechnikai hiba

Agrotechnikai hibának minősül a túlzott nitrogénműtrágya-kijuttatás is, hiszen a hirtelen növekedés miatt a növény szövetei lazábbak lesznek, s ezáltal sokkal fogékonyabban reagál majd kórokozókra. Fontos megemlíteni, hogy a csapadék jelenléte sokkal meghatározóbb, mint a hőmérséklet.

Tüneteit tekintve a szklerotíniás tő hervadt, barna színű, és minden esetben megjelennek rajta a fehéres színeződésű koncentrikus körök. Előrehaladott állapotban a szövet rostosodik is. A szár megbontását követően a szár belsejében fekete színű, tömött szkleróciumok találhatók, melyek a szár bélszövetét „elfogyasztják”, ezáltal a tápanyagfelvétel előbb csökken, később megszűnik, ezért a növény idő előtt elszárad, termés nem, vagy csak csökkent mértékben képződik.

A debreceni kísérletben kilenc éréscsoportot vizsgáltunk. Kórtani szempontból azon csoportok fajtáinak értékelését és kórtani besorolását végeztük el, amely csoportokban legalább egy fajta elérte vagy meghaladta a 20%-os fertőzöttséget.

Czakó Zsófia, Poós Bernát

Nébih, MGEI, Szántóföldi Fajtakísérleti Osztály, Budapest

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2025. februári Extra számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Napraforgó-kórképek nyáron – ezek a betegségek viszik a termést

2025. július 16. 08:10

Nyáron sem pihen a kórokozók hada – a napraforgó számos betegségnek van kitéve, köztük nehezen kezelhető, talajból támadóknak is.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Visítva, de elég lesz a kukorica a hazai igényekre

2024. augusztus 6. 12:40

A legnagyobb területen termesztett kukoricánál a korábbi 9 tonna/hektáros országos átlaghozam várakozás az aszály miatt jelentősen csökkent.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: kimerült a talajok vízkészlete

2022. augusztus 9. 09:13

A talajok vízkészlete kimerült, a növények lombozatának felszáradása folyamatos.

Picasso - Olajos növényekre fejlesztve!

2023. május 27. 05:32

A napraforgó és a repce évről évre a termesztett kétszikű kultúrnövények döntő hányadát adják mind a vetésforgóban betöltött szerepük, mind a jövedelmezőségük miatt. Annak ellenére, hogy a kétszikűek rendjének eltérő osztályába tartoznak, a gombaölő szeres védelmük mégis nagyon sok közös elemet hordoz.