Növényvédelem

Gondok a szójában: kemény ellenfelek a gyapottok-bagolylepke hernyói

Agrofórum Online

Az idei év erősen szélsőséges időjárása gyakorlatilag valamennyi szántóföldi és kertészeti kultúra esetében gondokat okozott, és még napjainkban is okoz a termelőknek. Igaz ez még azokra a növényekre is, amelyek hírhedten melegkedvelők és többé-kevésbé jól bírják a szárazságot is.

Az idei szélsőségesen magas hőmérsékleti viszonyok és a csapadék hiánya azonban még a leginkább hő- és aszálytűrő növényeket is megviseli. A közvetlen kártétel mellett ráadásul néhány kártevő és kórokozó is igyekszik élni a természet által nyújtott lehetőségekkel, és vagy kényszerből, vagy a számukra előnyös feltételek kialakulása miatt az abiotikus károk mellett jelentős gondokat okozhatnak egyes károsító szervezetek is.

A mindenevő gyapottok-bagolylepke

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) hazánkban már évek óta állandó jelleggel károsítja a kukoricaállományokat, de emellett igen sok más növényt is pusztíthat. Ez a kártevő szélsőségesen polifág. Ahhoz, hogy a hernyókból szaporodásra képes imágók fejlődhessenek, a hernyóknak mindenképpen tokoferolt tartalmazó növényi részeket kell fogyasztaniuk.

Ez az anyag azonban csak a növények generatív, azaz szaporítószerveiben, így a bimbókban, virágokban (és ezek különféle „alkatrészeiben”) és termésekben található meg. A gyapottok-bagolylepke ezért a tokoferol utáni folyamatos keresgélés során szinte bármilyen növényre hajlandó petét rakni, ahol szaporítószerveket talál.

Gyapottok-bagolylepke fejlett hernyói szóján
Gyapottok-bagolylepke fejlett hernyói szóján

Azonban ez a kártevő szélsőséges mindenevőként bármely növényt tápláléknak tekinthet utódai számára, ugyanakkor valamilyen szinten azzal is „tisztában van”, hogy a fiatal hernyók rágóinak keménysége véges, és nem épp a legkeményebb anyag, amely a szántóföldeken előfordul.

Így az olyan növényeket, mint például a csontszárazra érett kukorica, igyekszik is elkerülni. Az érett kukoricaszemek ugyan alkalmasak tápláléknak a tokoferol-tartalmuk miatt, de keményebbek a hernyók rágóinál. Így azok számára fogyasztásra alkalmatlanok.

Alternatív tápnövények

Mivel a hazánkban a kártevő számára elérhető, legnagyobb területen termesztett kultúra döntő hányada ősz elejére lekerül a mostanra már hatalmasra duzzadt kártevőpopuláció étlapjáról, megindul az imágók közt az alternatív tápnövények keresése.

Bármely növény szóba jöhet, amelynek vannak szaporítószervei, nem mérgező és nem túl kemény ahhoz, hogy a hernyók táplálkozni tudjanak rajtuk. Itt jönnek a képbe más növények, mint pl. a paradicsom (amelyben szintén hatalmas károkat tud okozni) mellett a szója.

Gyapottok-bagolylepke hernyójának kártétele szóján
Gyapottok-bagolylepke hernyójának kártétele szóján

A szója a jelenlegi időszakban általában még éretlen és tele van generatív szervekkel. A determinált fajtákon már csak különböző fejlettségi állapotú, de még éretlen hüvelyek vannak, de a folytonos növekedésű fajtákon még bimbók, virágok is találhatóak.

Bár erre a kártevőre jellemző, hogy lárvái (főképp idősebb korban) fénykerülők, de a szója esetében a hernyóknak nem nagyon van lehetőségük bebújni a szója hozzájuk képest kicsi hüvelyeibe. Itt kénytelenek a szemekhez kívülről, a hüvely falát átrágva hozzáférni.

Mivel egy táplálkozásra, peterakásra alkalmas szójaállományban hatalmas mennyiségű kártevő is előfordulhat, így inszekticides védekezés nélkül akár a teljes termés a falánk hernyók bendőjében köthet ki.

A szója annyiból szerencsés növény, hogy a hernyók nem tudnak elbújni a növényben, mint ahogy azt a kukorica, vagy a paprika, paradicsom esetében megtehetik. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy könnyedén el lehetne őket pusztítani. A gyapottok-bagolylepke hernyói hírhedten „kemény” ellenfelek, és kielégítő hatékonyságot bármely inszekticid esetében csak a nagyon fiatal lárvák elleni védekezéstől várhatunk el.

Szokatlan nyári kórokozó

A szója nem tartozik a legbetegesebb szántóföldi növények közé, ugyanakkor van néhány olyan kórokozó, amely akár durva terméskiesést is okozhat fellépésével. Ilyen többek között a szója-peronoszpóra (Peronospora manshurica).

A hőség ellenére találkozni lehet a szója-peronoszpórával is
A hőség ellenére találkozni lehet a szója-peronoszpórával is

Joggal merülhet fel a T. Olvasókban a kérdés: mit keres ez a kórokozó, amely egy alapvetően nedvességigényes családból származik a szójában az évtized egyik legszárazabb nyarán? A válasz roppant egyszerű.

A szója éppen eléggé értékes kultúra ahhoz, hogy ahol lehet, ott öntözzék is. Ráadásul az öntözött állományok nagyobb hányadán hatalmas lombozatot fejlesztő, folytonos növekedésű fajták vannak termesztésben, amelyek potenciálisan nagyobb szemtermés elérésére képesek, mint a determinált növekedésű fajták.

A nagy lombtömegű, öntözött szójaállományokban több helyen is rendkívül páratelt légköri viszonyok alakulhatnak ki a lombozat belsejében, amely sem a déli hőség, sem a szél hatására nem igazán csökken. Ez a meleg, páratelt levegőjű környezet pedig kedvező körülményeket teremthet a szója-peronoszpóra felszaporodásához.

A kórokozó a jelenlegi időjárási helyzetben csak az állomány lombozatának belsejében képes hatékonyan terjedni, így észlelése esetén az öntözés visszafogása is elégséges lehet a fertőzés megállításához. Nem kell feltétlenül azonnal fungicides állományvédelmet alkalmazni ahhoz, hogy ez a kórokozó ne tudjon elszabadulni és számottevő kártételt okozni.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Öt napja esik a búza ára

2020. november 1. 06:38

Európában a vevők uralták a piacot és az elmúlt napok esései után jó hangulatban telt a kereskedési nap. A malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is emelkedett.

SAATEN-UNION: márciusban kiszállítjuk a már megrendelt vetőmagot

2020. március 25. 15:22

Tavaszi vetőmagokból további szabad készletek állnak rendelkezésünkre, és a megrendeléseket rövid határidővel teljesítjük.

Megállíthatatlan a búza drágulása

2020. január 22. 04:37

A búza ára az elemzők szerint alapvetően azért növekedett látványosan, mert a rivális exportőrök piaci magatartása felfelé hajtotta a kurzust. A tonnánkénti mennyiségre átszámított ár a 213,52 dolláros szintig ugrott fel.

Enyhén drágult a kukorica világpiaci ára

2019. július 24. 04:37

Emelkedett a kukorica ára azt követően, hogy az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) közölte, hogy a kukoricatermés elmaradhat a várakozásoktól.