Növényvédelem

Hatékony védekezés a repcefénybogár ellen DuPont technológiával

Agrofórum Online

Herczeg Norbert ágazatvezető agronómusként dolgozik Vác térségében. A 2200 hektárnyi terület nagyobb része szántó, 185 ha intenzív gyümölcsös, míg a fennmaradó rész rét, legelő, erdő művelés alatt áll. Őt kérdeztük a DuPont™ Avaunt® rovarölő szerrel végzett kezelések eredményességéről.

 

Kérlek mutasd be a gazdálkodás repcetermesztéssel kapcsolatos gyakorlatát!

Az elmúlt gazdasági évben 350 hektárnyi területen termesztettünk repcét. A térségre jellemző arid klíma miatt nem minden esetben tudunk a repce alá szántani. Így volt ez a 2015-ös évben is, így egy mulcsos technológiával indultunk neki a vetésnek augusztus végén. Ez a technológia általában maga után vonja a gyomirtás szükségességét, amit minden esetben ősszel végzünk, most dimetenamid-P+metazaklór+quinmerak és DuPont Salsa® gyomirtó szer kombinációjával. Az állomány ősszel és tavasszal is regulátoros kezelésen esik át. A rovarölő szeres kezelésünk négy lépcsőből áll, és mindezek mellett gondoskodunk a megfelelő tápanyag-utánpótlásról is.

Mi vitt rá, hogy az Avaunt® rovarölő szert kipróbáld?
A kényszer vitt rá, megmondom őszintén. Előzményként meg kell említenem, hogy két évvel ezelőtt tapasztaltunk már piretroid rezisztenciára utaló jeleket. Repcefénybogár esetében mi azt a gyakorlatot követtük, hogy ha megláttunk 3-4 egyedet a zöldbimbós növényen, akkor egy kezelést végeztünk piretroid típusú szerekre alapozott technológiával. Így történt ez két éve is Márianosztrán, a 70 ha-os káposztarepcénkben. Az idei év távlatából látható, hogy akkor a piretroid technológiánk ugyanúgy nem működött, mint tavaly Vácon. De akkor még széttett kézzel néztük, hogy miért nincs hatás, permetezési hibára gyanakodtunk. A repce védelmét nem tudtuk megoldani, a növény átért sárgabimbósba, majd bevirágzott, mi pedig gyakorlatilag végignéztük a kártételt.

A jelenlegi helyzet ezek szerint kísértetiesen hasonlított a márianosztrai esetre?
Tavaly itt, Vácon 300 ha körüli repcénk volt, amit a fénybogár rajzásakor egy alkalommal kezeltünk lambda-cihalotrin  hatóanyagú készítménnyel. Mikor délután kimentem megnézni a területet, ugyanazt az aktivitást lehetett tapasztalni, mint a permetezés legelején. Hívtam a kereskedő kollégát, aki javasolta, hogy várjak 1-2 napot, mert majd „dolgozni fog” a készítmény. Ezt mi nem tehettük meg. Akkor jött a kérdés, hogy most mi legyen?

Szerencsére ekkor volt már tapasztalatod és hallottál az Avaunt® rovarölő szerről is…
Ekkor kerestem fel a DuPont területi képviselőjét, majd útmutatása alapján még sikerült zöldbimbós állapotban kijuttatni a készítményt. Az Avaunt® hozta az elvártakat, ahogyan a technológiában meg van írva; némi táplálkozás után 1-2 nappal gyönyörűen jött a hatás. Először lehetett látni, hogy a rovarok aktivitása megszűnik és egyre több rovart találtunk a földön, majd gyakorlatilag 48 órával a kezelés után teljesen tiszta állapotot kaptunk.

A gyanúdat rezisztencia-vizsgálat is igazolta?
A DuPont területi képviselője eljött hozzám és repcefénybogarakból mintát vett, majd bevizsgálták piretroid típusú készítményekre az egyedeket. A 25 vizsgált egyedből 23 teljes érzéketlenséget mutatott ezekre a szerekre, 1 elpusztult, 1 pedig „kóválygó állapotba” került.

Természetesen a probléma nem helyspecifikus, nem csak nálad jelentkezett.
Valóban. Mi még zöldbimbós állapotban „utána tudtunk nyúlni” az Avaunt® rovarölő szerrel. A kollégáim, termelő barátaim sokan elvégezték a piretroidos kezelést, de sajnos nem mentek vissza aznap megnézni a hatást. Döbbenten tapasztalták 2-3 nap elteltével, amikor visszamentek bejárni a területet, hogy a fénybogár mennyisége nemhogy csökkent volna, hanem inkább növekedett. Nekünk semmi problémánk nem volt. Úgyhogy nálunk nem kérdés, hogy ezentúl használjuk-e az Avaunt® rovarölő szert.

Az időzítéssel kapcsolatban volt-e problémád? Hiszen idő, amíg 300 hektáron végigér a permetezőgép.
Ha bejön 1-2 szelesebb nap – ez áprilisban nem kizárt – nagyon ki kell számolni az optimális időt. Nagyon rosszul érintett, hogy az első permetezés nem ért semmit és újra kellett kezelni. Az optimális idő az első kezelés ideje lett volna, de még így is belefértünk a zöldbimbós állapotba. Így elmondhatom, hogy normál körülmények között a kezelés jól időzíthető. A 350 ha permetezését 2 db 18 m-es kerettel felszerelt permetezővel 2 nap alatt el tudjuk végezni. Rossz idő esetén 3-4 nap. Ez még belefér.

Elégedett vagyok, mert volt egy nagyon szép repcénk, de kellett hozzá az Avaunt® tisztántartó hatása, hogy ezt meg is őrizzük.

Az interjút készítette: Sáradi Krisztina

További információk: www.avaunt.dupont.co.hu

 

A DuPont készítmények felhasználása előtt olvassa el és kövesse a termékek csomagolásán lévő címke felhasználási utasításait!
®  az E. I. du Pont de Nemours and Company bejegyzett márkaneve
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Trichoderma készítmények a növényápolásban

2024. november 21. 09:40

Részei a talaj (és a rizoszféra) természetes mikroközösségeinek, a szerves anyagok és tápanyagok széles körét képesek hasznosítani.

Napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2024. november 20. 10:10

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt, szártő-, szárközép- és tányérinfekciót okozva.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

Kína lemondott egy jelentősebb kukoricavásárlást

2023. április 25. 06:36

Jó látni, hogy a gabona- és olajosmag-árszintek a fizikai piac keresleti és kínálati trendjei alapján mozognak, de ki vannak téve a főbb külső kockázatoknak.

RAPOOL-repcék: DUKE

2021. július 15. 07:39

Kimagasló olajtartalommal és stabilan magas terméshozammal rendelkező, kifejezetten egészséges hibrid.

A RAPOOL új repcevetőmag-kezelési koncepciója – a maximális teljesítmény négy pillére

2020. június 18. 12:36

A háromszintű – rovarölő, gombaölő szeres és a csírázást elősegítő anyagokat tartalmazó – csávázás, valamint a frakcionált vetőmag által garantált előnyök elősegítik a csírázó repcenövény biztos és egyenletes kelését, még kedvezőtlen körülmények között is.

Egyhetes csúcsra ért a búza árszintje

2023. május 5. 06:36

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.